Owoce czy czekolada,  co bardziej poprawi nastrój?

Wydawać by się mogło, że nic tak nie poprawia humoru, jak czekolada. Jednak psycholodzy z Uniwersytetu Cardiff w Anglii doszli do zupełnie innych wniosków. Okazuje się, że chipsy i czekolada pogarszają nastrój studentów w odróżnieniu od owoców!

Badanie

Psycholodzy podzielili 100 studentów na trzy grupy. Wszystkie trzy grupy miały za zadanie jeść przekąskę w godzinach popołudniowych przez okres 10 dni:

  • grupa I spożywała czekoladę (zaznaczyć trzeba, że był to wyrób typowo cukierniczy, a nie czekolada gorzka bogata m.in. w polifenole),
  • grupa II jadła chipsy,
  • grupa III jadła banana, mandarynkę lub jabłko.

Naukowcy wykorzystali do badania kwestionariusz oceniający stres emocjonalny i zmęczenie. Badani wskazać musieli również poziom zmęczenia. Ocenie podlegał również poziom lęku i częstotliwość stanów depresyjnych.

Wyniki

Studenci, którzy w ramach przekąski jedli chipsy i czekoladę wykazywali większe cechy przygnębienia, byli bardziej zmęczeni i bardziej zestresowani w miarę postępu eksperymentu.

Studenci spożywający owoce nie wykazywali podobnych cech. Byli mniej zaniepokojeni i fizycznie czuli się lepiej, a ich funkcje poznawcze również uległy poprawie.

Wnioski

Spożywanie owoców poprawia nastrój psychiczny w odróżnieniu od chipsów i czekolady.