Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Biegasz rekreacyjnie lub w maratonach, czy potrzebujesz odżywki białowej?

Biegasz rekreacyjnie lub w maratonach, czy potrzebujesz odżywki białowej?
Regularnie biegasz, jednak nie podjąłbyś się przebiegnięcia maratonu, bo uważasz, że byłby to zbyt obciążający wysiłek dla Twojego organizmu i zbyt długo zajęłaby regeneracja? Być może zmieniłbyś zdanie po odpowiednim dostosowaniu swojej diety i suplementacji. Jak pokazało badanie przeprowadzone w Tajwanie, zamiana energetycznego napoju lub batona na koktajl białkowy znacznie przyspieszą regenerację.

Na czym polegało badanie?

Badacze z National Sports Taipei University w Tajwanie przeprowadzili eksperyment z udziałem 12 biegaczy, który trwał 5 tygodni. Połowa uczestników badania otrzymywała koktajl zawierający 33,5 g białka serwatkowego (wpc) każdego dnia, drugiej połowie podawano koktajl zawierający maltodekstrynę (węglowodany). Oba koktajle zawierały taką samą ilość kalorii.

Po 3 tygodniach przyjmowania koktajli z odżywką białkowa lub maltodekstryną uczestnicy przebiegli maraton. Badacze przeprowadzili badania na uczestnikach (w tym parametry krwi) trzy razy: tuż przed bieganiem, dzień później i dwa tygodnie później.

Wyniki

Tydzień po przebiegnięciu maratonu naukowcy poprosili uczestników badania, by przebiegli możliwie jak najwięcej w ciągu 12 minut (Test Coopera - próba wytrzymałościowa polegająca na nieprzerwanym biegu przez 12 minut).

Okazało się, że w tej części eksperymentu uczestnicy przyjmujący koktajl z odżywką białkową przebyli większy dystans, niż uczestnicy spożywający koktajl z maltodekstryną.

Co więcej, po przebiegnięciu maratonu u uczestników spożywających koktajl białkowy, naukowcy wykryli mniej dehydrogenazy mleczanowej i kinazy kreatynowej we krwi, co wskazuje na mniejsze uszkodzenia mięśni.

Jakie możemy wyciągnąć wnioski?

Nie od dziś wiadomo, że białko serwatkowe (wpc) jest ważnym suplementem odżywczym, w kontekście budowy mięśni, przy wykonywaniu treningu oporowego.

Przytoczone  badanie pokazuje jednak, że białko serwatkowe może również odgrywać ważną rolę w poprawie wydajności i usprawnieniu regeneracji przy różnych rodzajach ćwiczeń aerobowych.

Podsumowując

Zadbaj o odpowiednią podaż pełnowartościowego białka w swojej diecie, bez względu na to, czy trenujesz na siłowni czy biegasz długodystansowo. W obu przypadkach białko pomoże Ci osiągnąć lepsze rezultaty. Odżywka białkowa może stanowić świetne uzupełnienie diety o źródła białka. 

 

Źródła: http://www.medsci.org/v14p0648.htm

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.