Diety okiem dietetyka: Dieta śródziemnomorska

Ocean dietetyka: ta dieta cieszy się wyjątkowym poważaniem wśród dietetyków i żywieniowców. Faktycznie mieszkańcy krajów basenu Morza Śródziemnego – o ile oczywiście nie przejmują zachodnich nawyków żywieniowych – charakteryzują się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną. Dieta zasobna jest w dobre tłuszcze (oliwa i ryby) oraz warzywa i owoce, będące źródłem przeciwutleniaczy. Nie brakuje w niej także błonnika. Śmiało polecić ją można zarówno jako sposób na poprawę estetyki sylwetki, jak i też ogólnie pojętego zdrowia.

Dieta nie ma jakiś szczególnych wad, poza tym że sama w sobie nie jest dietą odchudzającą. Wprowadzenie w życie zasad obowiązujących w diecie śródziemnomorskiej jest - biorąc pod uwagę współczesne nawyki żywieniowe – jak najbardziej zasadne. Spadek poziomu tkanki tłuszczowej nastąpi jednak dopiero w przypadku zapewnienia deficytu energetycznego, choć w wypadku osób ze sporą nadwagą efekty mogą być widoczne już po zmianie jakości spożywanej żywności.

Reasumując: jest to godny uwagi sposób odżywiania, a co najważniejsze nie stanowi w swojej idei „diety sezonowej”, zakłada natomiast trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Osobiście uważam, że połączenie zasad komponowania posiłków, wywodzących się z diety śródziemnomorskiej z pewną restrykcją kaloryczną, w wypadku zdecydowanej większości osób borykających się z nadwagą i otyłością stanowi bardzo dobre rozwiązanie.