Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy pogoda rzeczywiście wpływa na to, w jaki sposób odczuwamy ból?

Czy pogoda rzeczywiście wpływa na to, w jaki sposób odczuwamy ból?
Osoby cierpiące na różnego rodzaje zapalenia stawów czy inne schorzenia, żyją z przewlekłym bólem, który się nasila lub  maleje w zależności od różnych czynników. Czy pogoda może mieć wpływ na to, w jaki sposób ten ból jest odczuwalny?

Kiedy ktoś Ci mówi, że czuje złą pogodę w kościach, to może mieć rację. Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii opublikowali wyniki badań, które pokazują związek między chronicznym bólem a wilgotnymi, wietrznymi dniami I przy niskim ciśnieniu atmosferycznym. Badanie to pojawiło się w czasopiśmie naukowym Digital Medicine.

Ludowa wiara poparta nauką

Jeden z autorów badania, profesor Will Dixon, dyrektor Centrum Epidemiologii i Zapalenia Stawów na Uniwersytecie w Manchesterze, mówił że pogoda wpływa na objawy  u pacjentów z zapaleniem stawów. Nawet trzy czwarte ludzi zmagających się z tym problemem potwierdza, że pogoda wpływa na ich ból.

Jedno z badań objęło ponad 13000 osób zamieszkałych w Wielkiej Brytanii i trwało sześć miesięcy. Ostateczne wyniki i pełne dane uwzględniły ok. 2658 osób. Uczestnikami tego badania były głównie osoby z zapaleniem stawów, ale niektóre z nich miały inne przewlekłe stany związane z bólem, np. fibromialgię, migrenę czy neuropatię.

Naukowcy zgromadzili dane za pomocą aplikacji na smartfony, którą opracowali specjalnie na potrzeby badania. Każdy uczestnik używał aplikacji do codziennego zgłaszania poziomu bólu, podczas gdy aplikacja rejestrowała pogodę w swoim obszarze za pomocą GPS telefonu.

Ból związany z wietrzną pogodą

Według analizy badań  profesora Dixona, wilgotne i wietrzne dni oraz niższe ciśnienie atmosferyczne zwiększają szansę na odczuwanie większego bólu w porównaniu do przeciętnego dnia. Mówi się, że różnica sięga około 20%. Oznaczałoby to, że osoby, które odczuwają ból w normalny, niewyróżniający się dzień, określiłyby swój ból, jako mocniejszy podczas gorszej pogody, kiedy pada i wieje wiatr.

Wygląda na to, że to wiatr jest głównym czynnikiem zwiększającym ból, bo same opady czy też inna temperatura powietrza nie wpływają zbytnio na poziom odczuwania bólu - nie było związku pomiędzy tymi czynnikami.

Wydaje się jednak, że temperatura mimo wszystko może trochę pogorszyć ból, jeśli przy tym jest parno, duszno. Tak czy inaczej, największa bolesność pojawiała się w dni wietrzne.

Dixon sugeruje, że wyniki badania mogą doprowadzić meteorologów do prognozowania bólu wraz z prognozami jakości powietrza. Poniekąd pomogłoby to osobom podatnym na zmiany  zaplanować swoje działania, np. odpuścić cięższą pracę w dzień, kiedy może zaatakować ból, albo zwyczajnie przygotować się na to, że trzeba będzie sięgnąć po leki i trochę odpocząć w ciągu dnia. Byłoby to całkiem przydatne, choć już dziś prognozy pogody wskazują nam informacje, kiedy zmienia się ciśnienie atmosferyczne, które może wpłynąć na nasze samopoczucie, poziom energii czy bóle głowy.

Warto zwiększać świadomość ludzi, szczególnie tych, którzy zmagają się z zapaleniami stawów, żeby zwracali uwagę na to, kiedy zapowiadane są wietrzne dni. Szczególnie, że osób zmagających się z bólem jest bardzo dużo, a nikt nie lubi być aż tak zaskakiwanym.

Z pewnością pojawią się kolejne badania na ten temat.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.