Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

10 mitów dotyczących siłowni i fitnessu

10 mitów dotyczących siłowni i fitnessu
Ze względu na krążące mity, wiele osób boi się zacząć ćwiczyć lub ma problemy z osiągnięciem zadowalających rezultatów. Wiele z tych mitów jest stara, nieuzasadniona i w kółko, bez zastanowienia powtarzana. Dziś postaramy się je wszystkie obalić.

Wszystko, czego potrzebujesz to jeść mniej i ćwiczyć więcej

W dużej mierze jest to prawda, jednak bardzo często bywa źle interpretowana. Wiele osób nadinterpretuje tę „zasadę”, zaczyna się głodzić i ćwiczyć zbyt dużo. To szybka droga do rozregulowania organizmu i zniechęcenia się do trzymania diety i wykonywania treningów. Co więcej, nie liczy się tylko to, by jeść mniej, ale również to, co jemy i jak jemy, to czy dbamy o całokształt swojego stylu życia, w tym sen, a także o kluczową w tym wszystkim konsekwencję. 

Redukując wagę należy jeść około 300 kcal poniżej zapotrzebowania. 

Jak to obliczyć? Skorzystaj z naszego kalkulatora.

Dobry trening spala dużo kalorii

Dla wielu osób liczy się tylko ilość spalonych kalorii. Jeśli zegarek pokazuje, że na treningu spaliliśmy dużo kalorii, to znaczy, że trening był dobry. Najlepiej jeszcze, jeśli dodatkowo leje się pot. W przeciwnym razie trening był słaby.

Wyjaśnijmy sobie od razu, że jest to nonsens. Głównym celem treningu, zwłaszcza siłowego, nie jest spalanie kalorii. Na siłowni skup się na technice, wzmacnianiu mięśni prawidłowej postawie, nie na kaloriach.

Nie możesz budować mięśni bez suplementów

Jednym z najczęstszych mitów jest to, że nie można budować mięśni bez przyjmowania suplementów. Można, jednak suplementy poprawiają regeneracje, ułatwiają zdobywanie masy mięśniowej i mają wpływ na ogólne wyniki sportowe. Odchudzanie z pomocą spalacza może być łatwiejsze i bardziej efektywne. Czym wyższy poziom rywalizacji i formy, tym większe znaczenie ma wartość poszczególnych suplementów.

Białko uszkadza nerki

Jeśli już jesteśmy przy suplementach, obalmy kolejny popularny mit. Wiele osób nadal wierzy, że odżywka białkowa prowadzi do uszkodzenia nerek. Nie ma wyników badań, które wykazałyby, że systematyczne przyjmowanie odżywki białkowej może uszkodzić narządy. Równie dobrze moglibyśmy obawiać się spożywania mięsa, ryb i nabiału.

Trening na siłowni sprawi, że będziesz ociężały

Budowanie masy mięśniowej nie jest  tak proste!  2-3 wizyty na siłowni w tygodniu z pewnością nie doprowadzą do ogromnej rozbudowy masy mięśniowej. Twoje wyniki będą zależeć od programu treningowego, progresji treningowej, stosowanej diety i czasu poświęconego na sen oraz regenerację, a także predyspozycji genetycznych. Osoba trenująca siłowo jest z pewnością bardziej sprawna niż ta, która spędza czas wolny na kanapie.

Ćwiczenia złożone są szkodliwe dla Twoich stawów

Wiele osób, zwłaszcza początkujących, uważa że złożone ćwiczenia wielostawowe, takie jak: przysiady, martwy ciąg i wyciskanie na ławce, są dla nich złe, ponieważ mogą nadmiernie obciążać stawy. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie, prawidłowy wzorzec ruchu przysiadów i martwych ciągów jest niezbędny dla zachowania pełni zdrowia i wydajności układu kostnego i mięśniowego. Najlepsze programy treningowe obejmują zarówno ćwiczenia złożone, jak i izolowane.

Jeśli nie masz pompy, trening był słaby!

To nie jest najlepsze kryterium oceny jakości treningu, ponieważ pompa mięśniowa zależy od wielu czynników, takich jak: dieta, regeneracja i połączenie umysł-mięsień. Zmiana dowolnego z tych czynników może wpływać na obecność lub brak pompy mięśniowej.

Bez cardio nie można schudnąć

Sporo osób przychodzi na siłownię tylko po to, by pobiegać na bieżni, wierząc że to najlepszy sposób na zrzucenie paru kilogramów. Chociaż sprzęt cardio może być pomocny w odchudzaniu, możesz spalić tę samą ilość kalorii w dobrze zaprojektowanej sesji podnoszenia ciężarów lub w czasie treningu interwałowego, który koncentruje się na zwiększonym zużyciu tlenu po wysiłku.

Zalety zamiany cardio na trening siłowy i interwały?

Oszczędzasz czas, spalasz tkankę tłuszczową, a jednocześnie budujesz mięśnie, zwiększasz wydatki energetyczne nie tylko w czasie trwania treningu, ale również na kilkanaście godzin później.

Musisz podnosić ogromne ciężary, by być dużym

Możesz osiągnąć wymarzoną sylwetkę wieloma różnymi ścieżkami i możesz wybrać tę, która Ci odpowiada.

Mądry i efektywny trening polega na wykonywaniu niezbędnego minimum! Nie na robieniu jak najwięcej, jak najciężej i jak najmocniej. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.