Kaloryczność alkoholi
W zależności od rodzaju energia dostarczana z napojów alkoholowych mieści się w przedziale 50-220 kcal dla 100 ml i pochodzi głównie z etanolu.
Wygląda to następująco (na 100 g):
- piwo jasne pełne – 49 kcal,
- wódka – 220 kcal,
- wino białe wytrawne – 66 kcal,
- wino białe półwytrawne – 81 kcal,
- wino białe słodkie – 95 kcal,
- wino czerwone – 68 kcal,
- wermut słodki – 155 kcal,
- szampan – 80 kcal.
Jedynie wódka całą pulę kalorii dostarcza z etanolu, pozostałe alkohole zawierają pewne ilości węglowodanów, które mogą sięgać nawet ok. 15 g w 100 ml (wermut słodki).
Wpływ alkoholu na dietę
Jak widać, najwięcej energii dostarcza wódka, ale jednocześnie wywołuje największy efekt termogenny, co wiązać się będzie z częściowym oddaniem (wydatkowaniem) energii. Sporo osób, szczególnie kobiet, nie pije wódki saute, tylko w postaci kolorowych, słodkich drinków. W takim przypadku mamy do czynienia z prawdziwą bombą kaloryczną — dodatkowe ok. 50 kcal w 100 ml soku czy napojów gazowanych, które pochodzą z węglowodanów prostych
Natomiast najmniej energii w 100 ml porcji dostarcza piwo, jednak kto poprzestaje na tak skromnej ilości? W końcu mówi się, że piwo zaczyna się od jednej butelki/puszki, a sporo grono osób spożywa na jednym posiedzeniu kilka piw. Wówczas, przy 4 puszkach piwa, kaloryczność może sięgać nawet 1000 kcal.
Energię dostarczaną z napojów alkoholowych warto wliczyć w dzienny bilans energetyczny, żeby mieć kontrolę nad ilością dostarczanych kilokalorii. W związku z występującym efektem termogennym po spożyciu etanolu przyjmuje się, że wystarczy wliczyć 50% kaloryczności.
Uważaj na pokusy
Konsumpcja alkoholu sprzyja dodatkowemu dostarczania energii w postaci przekąsek i dodatkowych posiłków, szczególnie z barów fast-food. Często na imprezach są miski chipsów, słonych paluszków czy orzeszków ziemnych, a kolejki w nocnych barach szybkiej obsługi są zawsze długie. Jeżeli ochota jest tak duża, że nie można się jej oprzeć — wówczas także należy nałożyć sobie limit i uwzględnić w jadłospisie. Warto wybierać produkty, które oprócz kalorii dostarczają także pewnych ilości witamin oraz składników mineralnych, np. owoce, warzywa, grillowane mięsa, kanapki.
Podsumowanie
Pijąc alkohol, bardzo łatwo dostarczyć sporej ilości nadprogramowej energii. O ile zakrapiane imprezy czy spotkania nie pojawiają się nader często i alkohol oraz przekąski spożywane są w ilości symbolicznej — wliczając ich kaloryczność do bilansu energetycznego założeń dietetycznych — nie powinno wyrządzić większej szkody dla założeń dietetycznych i wypracowanych efektów. Warto mieć również na uwadze fakt, iż alkohol wykazuje szereg negatywnych działań na organizm człowieka, stąd jego konsumpcję najlepiej ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować.