Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jaki wpływ na dietę ma alkohol? Kaloryczność alkoholi

Jaki wpływ na dietę ma alkohol? Kaloryczność alkoholi
Lato to czas zwiększonej konsumpcji napojów alkoholowych. Częste grillowanie, imprezy w plenerze i spotkania ze znajomymi sprzyjają sięganiu po piwo, drinki czy wina. Niektóre osoby w każdy weekend mają okazję ku temu, aby napić się alkoholu i nie potrafią się jej oprzeć, często nie zdając sobie sprawy, jaki wpływ na dietę mają tego typu trunki.

Kaloryczność alkoholi

W zależności od rodzaju energia dostarczana z napojów alkoholowych mieści się w przedziale 50-220 kcal dla 100 ml i pochodzi głównie z etanolu.

Wygląda to następująco (na 100 g):

  • piwo jasne pełne – 49 kcal,
  • wódka – 220 kcal,
  • wino białe wytrawne – 66 kcal,
  • wino białe półwytrawne – 81 kcal,
  • wino białe słodkie – 95 kcal,
  • wino czerwone – 68 kcal,
  • wermut słodki – 155 kcal,
  • szampan – 80 kcal.

Jedynie wódka całą pulę kalorii dostarcza z etanolu, pozostałe alkohole zawierają pewne ilości węglowodanów, które mogą sięgać nawet ok. 15 g w 100 ml (wermut słodki).

Wpływ alkoholu na dietę

Jak widać, najwięcej energii dostarcza wódka, ale jednocześnie wywołuje największy efekt termogenny, co wiązać się będzie z częściowym oddaniem (wydatkowaniem) energii. Sporo osób, szczególnie kobiet, nie pije wódki saute, tylko w postaci kolorowych, słodkich drinków. W takim przypadku mamy do czynienia z prawdziwą bombą kaloryczną — dodatkowe ok. 50 kcal w 100 ml soku czy napojów gazowanych, które pochodzą z węglowodanów prostych

Natomiast najmniej energii w 100 ml porcji dostarcza piwo, jednak kto poprzestaje na tak skromnej ilości? W końcu mówi się, że piwo zaczyna się od jednej butelki/puszki, a sporo grono osób spożywa na jednym posiedzeniu kilka piw. Wówczas, przy 4 puszkach piwa, kaloryczność może sięgać nawet 1000 kcal.

Energię dostarczaną z napojów alkoholowych warto wliczyć w dzienny bilans energetyczny, żeby mieć kontrolę nad ilością dostarczanych kilokalorii. W związku z występującym efektem termogennym po spożyciu etanolu przyjmuje się, że wystarczy wliczyć 50% kaloryczności.

Uważaj na pokusy

Konsumpcja alkoholu sprzyja dodatkowemu dostarczania energii w postaci przekąsek i dodatkowych posiłków, szczególnie z barów fast-food. Często na imprezach są miski chipsów, słonych paluszków czy orzeszków ziemnych, a kolejki w nocnych barach szybkiej obsługi są zawsze długie. Jeżeli ochota jest tak duża, że nie można się jej oprzeć — wówczas także należy nałożyć sobie limit i uwzględnić w jadłospisie. Warto wybierać produkty, które oprócz kalorii dostarczają także pewnych ilości witamin oraz składników mineralnych, np. owoce, warzywa, grillowane mięsa, kanapki. 

Podsumowanie

Pijąc alkohol, bardzo łatwo dostarczyć sporej ilości nadprogramowej energii. O ile zakrapiane imprezy czy spotkania nie pojawiają się nader często i alkohol oraz przekąski spożywane są w ilości symbolicznej — wliczając ich kaloryczność do bilansu energetycznego założeń dietetycznych — nie powinno wyrządzić większej szkody dla założeń dietetycznych i wypracowanych efektów. Warto mieć również na uwadze fakt, iż alkohol wykazuje szereg negatywnych działań na organizm człowieka, stąd jego konsumpcję najlepiej ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.