Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy obcowanie z naturą wpływa na nasze wybory żywieniowe?

Czy obcowanie z naturą wpływa na nasze wybory żywieniowe?
Jeśli miałeś ciężki dzień, to z pewnością szukasz jakiegoś sposobu na poprawę samopoczucia. Wydawałoby się, że to takie proste — wyjść na spacer, zadzwonić do przyjaciela, obejrzeć film itp. Okazuje się jednak, że stres i kiepskie samopoczucie bardzo często sprzyjają podejmowaniu niezdrowych decyzji i koniec końców wyrabianiu sobie złych nawyków takich, jak na przykład jedzenie słodyczy lub słonych przekąsek zawsze wtedy, kiedy poczujesz, że dziś to nie Twój dzień.

A co jeśli istnieje nieskomplikowany sposób na to, by poskromić swój apetyt w chwilach większego zmęczenia czy emocji? Wystarczy, że będziesz spędzać więcej czasu na łonie natury! Z pewnością nie takiej odpowiedzi oczekiwałeś, ale wiedz, że coś w tym jest!

Emocje vs nasze zachcianki

Zbyt częste uleganie zachciankom na niezdrową żywność może przyczynić się do otyłości, cukrzycy i innych problemów zdrowotnych takich jak nowotwory, choroby serca itp. I choć żywność ta może smakować, to trzeba pamiętać, że ma niską zawartość dobrych składników odżywczych i bardzo dużo kalorii. Nic dziwnego, że sprzyja tyciu.

Ciekawostką jest to, że negatywne emocje i kiepski nastrój może prowadzić do utraty samokontroli wokół jedzenia i dawać nam przyzwolenie na jedzenie tuczących przekąsek. I to bez końca. Co więcej, jedzenie pod wpływem emocji może się okazać uzależniające. To prosta droga do zaburzeń odżywiania. Dość ważne jest, by znaleźć sobie inny sposób, który poskromi negatywne emocje, poprawi nastrój i obroni nas przed zbędnymi kaloriami.

Co możesz zrobić?

Np. wyjdź na krótki spacer na świeżym powietrzu, zadzwoń do przyjaciela lub kogoś z rodziny, posłuchaj swojej ulubionej muzyki, wykonaj kilka ćwiczeń… To wszystko może poprawić Twój nastrój zarówno w krótkiej, jak i dłuższej perspektywie, dlatego warto regularnie stosować tego typu metody. Kiedy czujesz się bardziej zrównoważony i masz pozytywne podejście do życia, wówczas stajesz się mniej podatny na swoje niezdrowe zachcianki.

Pozytywny wpływ natury

Dlaczego natura? W wielu badaniach powiązano dostęp do terenów zielonych z lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Niektóre z ustaleń potwierdzają, że:

  • osoby mieszkające w pobliżu większej ilości terenów zielonych rzadziej cierpią na zaburzenia psychiczne, stany lękowe i depresję,
  • czas spędzony na łonie natury wiąże się z niższym poziomem kortyzolu (mniejszy stres), większym szczęściem i lepszym snem,
  • w dzielnicach z większą ilością terenów zielonych wskaźnik wielu problemów zdrowotnych jest niższy, nawet jeśli uwzględni się różnice społeczno-ekonomiczne.

Jaki jest związek między naturą a naszymi pragnieniami?

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Plymouth przebadano ponad dwieście dorosłych osób pod kątem ich dostępu do terenów zielonych, częstotliwości odwiedzania przyrody, niedawnej aktywności fizycznej oraz apetytu na niezdrową żywność i używki.

Okazało się, że ci, którzy mieli dostęp do przyrody, choćby to był zaledwie widok z okna, rzadziej dokonywali kiepskich wyborów związanych z jedzeniem. Sugeruje się zatem, by spędzać więcej czasu na łonie natury — zarówno aktywnie, jak i w ciszy i spokoju, wsłuchując się jedynie w naturalne dźwięki.

Z pewnością kluczową kwestią jest to, że przebywanie wśród przyrody na nas najzwyczajniej w świecie odstresowuje. A mniejszy stres, to i zdrowsze podejście do życia (a także naszych wyborów).

Podsumowanie

Natura może pomóc w:

  • obniżeniu poziomu stresu,
  • regeneracji organizmu (od hałasu, natłoku informacji, przebodźcowania),
  • uzyskaniu zdrowszego podejścia do nas samych,
  • poprawie samopoczucia,
  • podejmowaniu zdrowszych decyzji,
  • zmniejszeniu impulsywności,
  • poprawie koncentracji.

Spędzanie większej ilości czasu w naturalnym środowisku może zmniejszyć apetyt, a jednocześnie mieć uspokajający wpływ na nastrój. Rób więc więcej przerw i ciesz się wspaniałym czasem spędzonym na świeżym powietrzu!

Źródła: https://www.plymouth.ac.uk/news/seeing-greenery-linked-to-less-intense-and-frequent-cravings Negative Mood and Food Craving Strength Among Women with Overweight: Implications for Targeting Mechanisms Using a Mindful Eating Intervention - PubMed (nih.gov) How Parks and Green Spaces Can Improve Your Health - Outreach & Engagement (ncsu.edu) Seeing greenery linked to less intense and frequent unhealthy cravings | ScienceDaily 20 Minute Contact with Nature Reduces Stress Hormone Cortisol - Neuroscience News

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.