Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy dieta może zwiększyć szanse przeżywalności raka?

Czy dieta może zwiększyć szanse przeżywalności raka?
Żyjemy w epoce, w której średni poziom życia na świecie uległ poprawie oraz zwiększył się dostęp do odpowiedniej opieki zdrowotnej. To znacznie poprawiło diagnostykę i leczenie chorób. Środki te miały wpływ na średnią długość życia w większości regionów świata. Chociaż wskaźniki zgonów z powodu chorób zakaźnych uległy zmniejszeniu na całym świecie w wyniku postępu medycyny, to śmiertelność związana z rakiem wzrosła o prawie 40% w ciągu ostatnich 40 lat.

W ciągu najbliższych 15 lat spodziewany jest dalszy wzrost o 60%, przy czym szacuje się, że 13 milionów ludzi umrze na raka w 2030 r. Główne przyczyny śmiertelności związanej z rakiem również uległy zmianie, co można przypisać zmianom w zachorowalności, wprowadzeniu programów badań przesiewowych i postępie w sposobach terapii. Rak jelita grubego był raczej rzadki w 1950 r., ale stał się dominującą odmianą raka w krajach zachodnich i obecnie odpowiada za około 10% śmierci związanych z rakiem.

Wzrost zachorowań na raka jelita grubego - przyczyny

Przyczyny tej zwiększonej częstości obejmują: starzenie się populacji i występowanie złych nawyków żywieniowych, palenie tytoniu, niską aktywność fizyczną i otyłość występujące w krajach zachodnich.

Rak jelita grubego jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka w USA. Około 22% pacjentów ma przerzuty w momencie rozpoznania, a 5-letnie przeżycie dla tych osób wynosi tylko 14%. Istnieje zatem potrzeba zidentyfikowania czynników związanych z przeżyciem pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego.

Czy dieta zwiększa przeżywalność przy raku jelita grubego?

W badaniu opublikowanym 30 października 2020 r. naukowcy wzięli pod uwagę grupę 1284 osób z rakiem jelita grubego z przerzutami, w wieku ok. 59 lat. Do badania włączano osoby w latach od 2005 do 2012. 521 osób  z badanej grupy stanowiły kobiety, a 1102 osoby były rasy białej. W okresie obserwacji trwającej do 73 miesięcy odnotowano 1100 zgonów (86%). Prawie wszystkie zgony (976, tj. 89%) w tej populacji pacjentów były związane z rakiem jelita grubego.

Wyniki badania

Jakość diety oceniana wg indeksów typu Alternative Healthy Eating Index, indeksu diety śródziemnomorskiej czy indeksu diety DASH, indeksu klasycznej diety zachodniej, nie była związana z całkowitym przeżyciem w kolejnych 73 miesiącach.

Nasz komentarz

O zdrowie trzeba dbać od początku. Jak widać, pojawienie się raka jelita grubego z przerzutami to sytuacja, w której stosowana dieta nie ma już takiego znaczenia. I tak najprawdopodobniej taka osoba umrze. Z kolei zdrowa dieta i zdrowe nawyki żywieniowe, a także aktywność fizyczna mogą uchronić nas przed zachorowaniem na wiele rodzajów raka.

Źródła: Ernst J. Kuipers i in. „COLORECTAL CANCER” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4874655/ Erin L. Van Blarigan „Association of Diet Quality With Survival Among People With Metastatic Colorectal Cancer in the Cancer and Leukemia B and Southwest Oncology Group 80405 Trial” https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2772375

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.