Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy to wyrostek?

Pomimo dynamicznego rozwoju medycyny i metod diagnostycznych, szybkie i właściwe rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego wciąż nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Wynika to z potencjalnie różnego umiejscowienia tego szczątkowego narządu w jamie brzusznej. Są jednak pewne objawy, które wskazywać mogą na stan zapalny wyrostka robaczkowego i w związku z tym pod żadnym pozorem nie powinny być przez nas bagatelizowane – w przypadku ich wystąpienia należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarza.

Charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest przede wszystkim ból o charakterze kolki, który początkowo rozlany jest w nadbrzuszu, następnie stopniowo lokalizuje się w pobliżu pępka i promieniuje do prawego dołu biodrowego, finalnie natomiast  umiejscawia się w prawej części podbrzusza. Ból dodatkowo zaostrza się w przypadku jakiegokolwiek wysiłku czy kaszlu, a także po uniesieniu i opuszczaniu prawej kończyny dolnej w pozycji leżącej (objaw Jaworskiego – dokładne przeprowadzenie testu jest opisane w Internecie).

Co dość charakterystyczne, w przypadku lekkiego nawet ucisku prawej części podbrzusza pojawia się tzw. „obrona mięśniowa” – czuć wyraźne napięcie mięśni, a ból dodatkowo narasta przy szybkim zwolnieniu ucisku. Charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest też jadłowstręt i przyspieszony puls. Po pewnym czasie pojawić mogą się wymioty i podwyższona temperatura ciała. W takim wypadku pomoc medyczna jest niezbędna, zbagatelizowanie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego może mieć tragiczne konsekwencje, dlatego należy albo udać się na ostry dyżur albo – wezwać karetkę.

Należy pamiętać, że w ¼ przypadków ostre zapalenie wyrostka przebiega w sposób nietypowy i jest trudne w rozpoznaniu. Przykładowo nieraz pojawić się mogą biegunki sugerujące zatrucie pokarmowe lub częstomocz wskazujący na problemy z układem moczowym.  Stąd też wszelkie, zarówno łagodne, a długo nieustępujące jak i gwałtownie przebiegające objawy bólowe w nad – i podbrzuszu powinny nas skłonić do zasięgnięcia porady lekarskiej, a w przypadku wystąpienia dodatkowych objawów (gwałtowne wymioty, przyspieszone tętno, wysoka temperatura), do wezwania pomocy medycznej.

Źródła: • Feliks Bolechowski Podstawy ogólnej diagnostyki klinicznej. PZWL

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.