Charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest przede wszystkim ból o charakterze kolki, który początkowo rozlany jest w nadbrzuszu, następnie stopniowo lokalizuje się w pobliżu pępka i promieniuje do prawego dołu biodrowego, finalnie natomiast umiejscawia się w prawej części podbrzusza. Ból dodatkowo zaostrza się w przypadku jakiegokolwiek wysiłku czy kaszlu, a także po uniesieniu i opuszczaniu prawej kończyny dolnej w pozycji leżącej (objaw Jaworskiego – dokładne przeprowadzenie testu jest opisane w Internecie).
Co dość charakterystyczne, w przypadku lekkiego nawet ucisku prawej części podbrzusza pojawia się tzw. „obrona mięśniowa” – czuć wyraźne napięcie mięśni, a ból dodatkowo narasta przy szybkim zwolnieniu ucisku. Charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest też jadłowstręt i przyspieszony puls. Po pewnym czasie pojawić mogą się wymioty i podwyższona temperatura ciała. W takim wypadku pomoc medyczna jest niezbędna, zbagatelizowanie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego może mieć tragiczne konsekwencje, dlatego należy albo udać się na ostry dyżur albo – wezwać karetkę.
Należy pamiętać, że w ¼ przypadków ostre zapalenie wyrostka przebiega w sposób nietypowy i jest trudne w rozpoznaniu. Przykładowo nieraz pojawić się mogą biegunki sugerujące zatrucie pokarmowe lub częstomocz wskazujący na problemy z układem moczowym. Stąd też wszelkie, zarówno łagodne, a długo nieustępujące jak i gwałtownie przebiegające objawy bólowe w nad – i podbrzuszu powinny nas skłonić do zasięgnięcia porady lekarskiej, a w przypadku wystąpienia dodatkowych objawów (gwałtowne wymioty, przyspieszone tętno, wysoka temperatura), do wezwania pomocy medycznej.