Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy to wyrostek?

Czy to wyrostek?
Pomimo dynamicznego rozwoju medycyny i metod diagnostycznych, szybkie i właściwe rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego wciąż nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Wynika to z potencjalnie różnego umiejscowienia tego szczątkowego narządu w jamie brzusznej. Są jednak pewne objawy, które wskazywać mogą na stan zapalny wyrostka robaczkowego i w związku z tym pod żadnym pozorem nie powinny być przez nas bagatelizowane – w przypadku ich wystąpienia należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarza.

Charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest przede wszystkim ból o charakterze kolki, który początkowo rozlany jest w nadbrzuszu, następnie stopniowo lokalizuje się w pobliżu pępka i promieniuje do prawego dołu biodrowego, finalnie natomiast  umiejscawia się w prawej części podbrzusza. Ból dodatkowo zaostrza się w przypadku jakiegokolwiek wysiłku czy kaszlu, a także po uniesieniu i opuszczaniu prawej kończyny dolnej w pozycji leżącej (objaw Jaworskiego – dokładne przeprowadzenie testu jest opisane w Internecie).

Co dość charakterystyczne, w przypadku lekkiego nawet ucisku prawej części podbrzusza pojawia się tzw. „obrona mięśniowa” – czuć wyraźne napięcie mięśni, a ból dodatkowo narasta przy szybkim zwolnieniu ucisku. Charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest też jadłowstręt i przyspieszony puls. Po pewnym czasie pojawić mogą się wymioty i podwyższona temperatura ciała. W takim wypadku pomoc medyczna jest niezbędna, zbagatelizowanie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego może mieć tragiczne konsekwencje, dlatego należy albo udać się na ostry dyżur albo – wezwać karetkę.

Należy pamiętać, że w ¼ przypadków ostre zapalenie wyrostka przebiega w sposób nietypowy i jest trudne w rozpoznaniu. Przykładowo nieraz pojawić się mogą biegunki sugerujące zatrucie pokarmowe lub częstomocz wskazujący na problemy z układem moczowym.  Stąd też wszelkie, zarówno łagodne, a długo nieustępujące jak i gwałtownie przebiegające objawy bólowe w nad – i podbrzuszu powinny nas skłonić do zasięgnięcia porady lekarskiej, a w przypadku wystąpienia dodatkowych objawów (gwałtowne wymioty, przyspieszone tętno, wysoka temperatura), do wezwania pomocy medycznej.

Źródła: • Feliks Bolechowski Podstawy ogólnej diagnostyki klinicznej. PZWL

W artykule mówimy o: Zdrowie Dietetyka i zdrowe odżywianie