Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy warto kupić wyciskarkę do soków?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się kuchenne gadżety mające pomóc uczynić codzienną dietę bardziej zasobną w cenne dla zdrowia składniki. Szczególnym atrakcyjne wydają się wyciskarki do soków, które – zgodnie z zapewnieniami producentów – pozwalają wydobyć odżywczą esencję z warzyw i owoców. Czy jednak urządzenia tego typu faktycznie posiadają przypisywane im walory? I czy tak naprawdę są one komukolwiek potrzebne?

Wyciskarki czyli co?

Wyciskarki do soków, jak sama nazwa wskazuje służą do samodzielnego otrzymywania soków z owoców i warzyw, a w niektórych wypadkach także z ziół i kiełków (tutaj potrzebne są nakładki do urządzenia). Pod względem budowy natomiast przypominają one maszynki do mielenia, mechanizm ich działania również opiera się bowiem na ślimakowych, aczkolwiek bardziej dopasowanych wałkach pozwalających miażdżyć elementy wybranych pokarmów. Mechanizm działania jest trzyetapowy. Najpierw surowiec roślinny zostaje dokładnie rozdrobniony, następnie powstała masa przesuwana jest do części miażdżącej, na końcu pozostałe części miażdżonych owoców i warzyw zostają dociskane jeszcze bezpośrednio na specjalne sita. W efekcie udaje się wytłoczyć w zasadzie cały ukryty w surowcu sok.

Esencja zdrowia

Producenci wyciskarek przekonują, że powstałe dzięki ich działaniu soki posiadają szereg cennych walorów odżywczych i prozdrowotnych. Faktycznie, zależnie od użytych substratów można uzyskać napój będący dość obfitym źródłem witamin, składników mineralnych i innych cennych substancji. Nie ulega też wątpliwości, że otrzymywane w domowym zaciszu soki stanowią lepszą, bo zdecydowanie bardziej wartościową alternatywę dla soków kartonikowych dostępnych w sklepach. Tyle jednak, że — choć może niektórym osobom wydać się to zaskakujące — niekoniecznie są to wystarczające argumenty świadczące na rzecz zakupu wyciskarek i włączenia do codziennego menu pozyskiwanych dzięki ich zastosowaniu soków.

Lepsze wrogiem dobrego

Wyciskarki do soków oprócz niewątpliwych zalet mają też pewne istotne wady. Otóż znaczna część urządzeń dostępnych na rynku działa w taki sposób, że oddziela sok od miąższu, który także jest źródłem cennych dla zdrowia składników takich jak witaminy, ważne pierwiastki, flawonoidy, karoteny oraz włókno pokarmowe. Zwłaszcza tego ostatniego komponentu zawiera szczególnie dużo. Co więcej, nawet jeśli nabędziemy urządzenie pozwalające wycisnąć sok razem z miąższem to liczyć się należy z tym, że podczas przetwarzania produkty pewna ilość cennych substancji ulegnie utlenieniu. Poza tym nie oszukujmy się, że finalny efekt działania wyciskarki, czyli sok, w przeciwieństwie do całych owoców nie ma szczególnych właściwości sycących, a kalorii dostarcza tyle samo.

Podsumowanie

Wyciskarki do soków, choć mają pewne zastosowanie, to nie są wcale tak cennymi gadżetami, jak sugerują ich reklamy. Tak naprawdę świeże owoce i warzywa spożywane w konwencjonalnej postaci, w całości są optymalnym sposobem na dostarczanie zawartych w nich składników. Wyciskanie z nich soków jest działaniem, które można przyrównać do „ulepszania dobrego”, co jak wiadomo nie zawsze „na dobre” wychodzi…

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.