Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy wody mineralne są dobrym źródłem wapnia?

W ostatnich czasach, w kontekście suplementacji składnikami mineralnymi, sporo się mówi o wyższości tzw. „chelatów” nad innymi formami organicznymi i nieorganicznymi. Analizując rozmaite publikacje marketingowe pojawiające się na forach sportowych i w branżowej prasie można dojść do wniosku, że w zasadzie jedynie chelatowane formy pierwiastków są wykorzystywane przez nasz ustrój, a wszelkie inne postaci cechują się wchłanianiem bliskim zeru.

W związku z powyższym nie tylko suplementy, ale także żywność konwencjonalna zawierająca nieorganiczne formy składników mineralnych traktowane są jako mało wartościowe. Czy owo przekonanie jest słuszne?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie warto posłużyć się przykładem wody mineralnej. Jeżeli weźmiemy do ręki butelkę jakiejkolwiek „mineralki” zauważymy, że na etykiecie podana jest zawartość poszczególnych pierwiastków takich jak choćby sód, magnez czy wapń. Pierwiastki te jednak występują w postaci nieorganicznej jako wodorowęglany, chlorki czy siarczany, tak więc – biorąc pod uwagę popularne przekonania – nie powinny się wchłaniać, a jeśli już – to w ilościach nieznaczących dla dziennego zapotrzebowania. Tymczasem jak się okazuje – jest zupełnie inaczej.

Dostępna literatura wskazuje na to, że wchłanianie wapnia z wód mineralnych jest nieraz wyższe niż z produktów mlecznych (Böhmer i wsp.), które traktowane są przecież powszechnie jako jedne z lepszych źródeł tego pierwiastka. Również biodostępność wapnia jest przynajmniej równie wysoka z wód co z mleka. Wynika to z faktu, że wody mineralne zasobne w wodorowęglany dodatkowo zmniejszają straty wapnia z moczem. Dr Robert P. Heaney z Uniwersytetu Creighton w Omaha w opublikowanej kilka lat temu pracy na podstawie zebranych danych stwierdził, że konsumpcja wody mineralnej może stanowić znakomity sposób na zwiększenie spożycia wapnia w przypadku osób niedostarczających odpowiedniej jego ilości (czyli sporej części zachodnich społeczeństw). Podobnego zdania są inni badacze, którzy zajmowali się wchłanianiem tego pierwiastka z wód mineralnych oraz zagadnieniami związanymi z osteoporozą.

Jak wspomniałem wapń w wodach mineralnych występuje w formach nieorganicznych. Okazuje się jednak, że pomimo to jest on całkiem użyteczny dla naszego organizmu. Możliwe więc, że osoby, które tkwią w przekonaniu, że tylko składniki mineralne w chleatowanych formach są efektywnie wchłaniane przez nasz organizm powinny zweryfikować swój pogląd? 

Źródła: Osteoporos Int. 2000;11(11):938-43.Calcium supplementation with calcium-rich mineral waters: a systematic review and meta-analysis of its bioavailability.Bohmer H, Müller H, Resch KL. Am J ClinNutr. 2006 Aug;84(2):371-4.Absorbability and utility of calcium in mineral waters.Heaney RP.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.