Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta Gersona – zasady, efekty, jadłospis

Dieta Gersona – zasady, efekty, jadłospis
Czy można wyleczyć nowotwory za pomocą kawy? Właśnie z taką teorią dr Max Gerson stworzył swoją dietę, która miałaby rozwiązać ten problem. Czy faktycznie jest to skuteczne?

Na czym polega dieta Gersona?

Dieta Gersona znana również jako terapia Gersona została stworzona z myślą o osobach cierpiących na nowotwory. Autor wierzył, że przy odpowiedniej diecie i suplementacji procesy samoleczenia komórek będą bardziej intensywne. Należy wspomnieć, że nie jest to praktykowana metoda w leczeniu nowotworów, zaliczana jest do metod alternatywnych bądź kontrowersyjnych diet. Zdaniem twórcy proces powstawania komórek nowotworowych wynika z nagromadzenia się substancji toksycznych w organizmie, tym samym doprowadzając do zmian w metabolizmie komórkowym. Ponadto w momencie, kiedy organizm już przechodzi przez cały etap choroby, autor wierzył, że w wyniku takich działań produkowane jest więcej toksyn, stąd też wątroba zostaje bardziej obciążona. Swoją terapię Gerson stworzył z myślą, aby przywrócić zdrowie organizmowi poprzez odbudowę wątroby, tym samym przywracając metabolizm do normy. Jednakże, przy tak poważnych schorzeniach, jakim są nowotwory, to lekarz prowadzący powinien zalecać wszelkie formy odżywiania i suplementację. Szukanie pozostałych metod na własną rękę może zaniechać dotychczasowy proces leczenia, wskutek czego może dojść do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. 

Dieta Gersona - zasady

Zasady diety GersonaTerapia Gersona należy do mocno kontrowersyjnych ze względu na wykonywanie lewatywy z kawy. W ten sposób mamy zwrócić organizmowi możliwość samoleczenia. Ponadto, same lewatywy mają na celu wspomaganie wydzielania żółci, rozszerzyć drogi żółciowe oraz wypłukać nagromadzone toksyny w organizmie. Okres trwania takiej terapii szacowany jest na czas kilku miesięcy lub nawet i lat.  Jej fundamentalnymi elementami są:

  • dieta – posiłki wegetariańskie; produkty pełnozbożowe; ograniczone białko zwierzęce i tłuszcze
  • soki – 10 do 13 szklanek na dzień
  • detoksykacja – za pomocą lewatyw z kawy;
  • leki i suplementy – hormony tarczycy (tyroksyna), płyn Lugola, potas, enzymy trawienne, witamina B12, olej lniany, niacyna, koenzym Q10;
  • odpoczynek

Dieta Gersona - przykładowe posiłki

Jadłospis w diecie opiera się na 3 głównych, wegetariańskich posiłkach. Gramatura posiłków nie została dodana celowa, gdyż poniżej skomponowane menu jest wyłącznie sugestią, którą nie należy się kierować. 

Jadłospis - dzień 1

  • śniadanie: sałatka wielowarzywna z grzankami z chleba pełnoziarnistego 
  • obiad: kotlety z soczewicy z surówką z kiszonej kapusty i marchewki
  • kolacja: płatki jaglane na mleku ryżowym z pomarańczą, cynamonem, jabłkiem i goździkami 
  • w ciągu dnia: 10-13 szklanek soku świeżo wyciskanego

Jadłospis - dzień 2

  • śniadanie: kanapki z pieczywa żytniego z sałatą, pomidorem, ogórkiem i rzodkiewką
  • obiad: naleśniki z mąki żytniej ze szpinakiem i serem feta
  • kolacja: serek ziarnisty z pomidorkami koktajlowymi i szczypiorkiem i waflami ryżowymi
  • w ciągu dnia: 10-13 szklanek soku świeżo wyciskanego

Jadłospis - dzień 3

  • śniadanie: omlet z samego białka jaja z fasolą czerwoną i pomidorem
  • obiad: curry na mleku kokosowym z ciecierzycą i makaronem gryczanym
  • kolacja: płatki orkiszowe z serkiem ziarnistym, mandarynką i jabłkiem
  • w ciągu dnia: 10-13 szklanek soku świeżo wyciskanego

Jadłospis - dzień 4

  • śniadanie: ciasteczka brownie z czerwonej fasoli
  • obiad: cieciorka z makaronem pełnoziarnistym, szpinakiem i pomidorkami koktajlowymi
  • kolacja: ryż brązowy zapiekany z jabłkiem i cynamonem 
  • w ciągu dnia: 10-13 szklanek soku świeżo wyciskanego

Jadłospis - dzień 5

  • śniadanie: płatki owsiane z jogurtem naturalnym i truskawkami
  • obiad: domowe burgery z bułek orkiszowych, kotlet z soczewicy, rukola, sałata, pomidor i ogórek
  • kolacja: sałatka z rukolą, mix sałat, papryka czerwona i żółta, ser feta i oliwą z oliwek
  • w ciągu dnia: 10-13 szklanek soku świeżo wyciskanego

Jadłospis - dzień 6

  • śniadanie: omlet z jabłkiem i bananem
  • obiad: grillowane tofu z gotowanymi buraczkami i dwoma ziemniaczkami
  • kolacja: faszerowana papryka czerwona z ryżem brązowym, pietruszką i szpinakiem
  • w ciągu dnia: 10-13 szklanek soku świeżo wyciskanego

Jadłospis - dzień 7

  • śniadanie: sałatka z kuskus i cieciorką
  • obiad: kotlety z soczewicy z surówką z kiszonej kapusty i marchewki
  • kolacja: ciasteczka brownie z czerwonej fasoli
  • w ciągu dnia: 10-13 szklanek soku świeżo wyciskanego

Dieta Gersona - wady i zalety 

Stosowanie alternatywnej metody leczenia wszelkich chorób powinno być po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Stosowanie ich samodzielnie może zagrozić bezpieczeństwu zdrowia lub życia. W poniższej tabeli zestawiono argumenty, dla których nie powinno się stosować terapii Gersona.
 

Wady

Zalety

cena produktów z hodowli ekologicznych

BRAK SKUTECZNOŚCI w leczeniu chorób nowotworowych

zwiększenie spożycia warzyw i owoców 

 

LEWATYWA Z KAWY nie jest dobra ani bezpieczna dla ludzkiego organizmu

 

ryzyko wystąpienia niedożywienia w przypadku osób borykających się 

 

Co sądzisz o diecie Gersona? Podziel się swoim zdaniem w komentarzu!

Dieta Gersona - efekty jakich możemy się spodziewać

Stosowanie tej metody w większości przypadków będzie pogłębiać i tak już występujący u wielu pacjentów onkologicznych stan niedożywienia. Warto podkreślić, że niedożywienie i wyniszczenie notuje się u 30–85 proc. chorych na raka. U 5–20 proc. pacjentów to właśnie wyniszczenie jest przyczyną zgonu w terminalnej fazie choroby. Nieprawidłowy stan odżywienia jest czynnikiem obniżającym skuteczność terapii nowotworów, wydłużającym czas pobytu w szpitalu, zwiększającym ryzyko powikłań. Dlatego zastosowanie niezbilansowanej pod kątem makroskładników i energii diety stanowi dla pacjenta ogromne ryzyko zdrowotne. Podobnie sprawa ma się z prowadzeniem wielokrotnych lewatyw. Takie postępowanie bez wątpienia prowadzi do zaburzeń składu flory bakteryjnej jelita ważnej dla prawidłowego przyswajania składników odżywczych z jadłospisu oraz dla skutecznej pracy układu odpornościowego. Może także powodować odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe, drgawki, powikłania ze strony układu sercowo- naczyniowego, infekcje, zaparcia oraz zapalenia jelita grubego.

Prawidłowy sposób odżywiania opiera się na menu w pełni zbilansowanym. Jeżeli brakuje nam odpowiedniej wiedzy na ten temat najlepiej udać się do lekarza lub dietetyka. Ponadto, nasi specjaliści mogą ułożyć indywidualny plan dietetyczny z uwzględnieniem potrzeb danego organizmu. Zapoznaj się z ofertą pod tym adresem: https://potreningu.pl/plan 

Czy warto przejść na dietę Gersona?

Terapia doktora Gersona miała swoje początki w pierwszej połowie XX wieku i śmiało można rzec, że jest ona nie na topie. Przez wiele lat próbowano potwierdzić wspomnianą teorię odnośnie do leczenia chorób nowotworowych. Obecne źródła potwierdzające autorską dietę nie należą do wiarygodnych, dlatego po dziś dzień ich uzdrowienie jest mocno kwestionowane. American Cancer Society, czyli Amerykańskiej Stowarzyszenia ds. Walki z Rakiem kilkukrotnie na przestrzeni XX wieku wydawała oświadczenia uznające za nieskuteczną w leczeniu nowotworów. Zdecydowana większość publikacji naukowych odradza stosowanie metody Gersona nie tylko ze względu na brak efektów terapeutycznych, ale również na poważne ryzyko powikłań zdrowotnych. Istnieją opisy przypadków pacjentów, którzy zmarli w wyniku powikłań po zastosowaniu polecanych przez Maxa Gersona lewatyw z kawy. W przypadku zmagania się z chorobami nowotworowymi powinniśmy ustosunkować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Stosowanie alternatywnych metod leczniczych może przynieść niekorzyści z jej stosowania bądź zagrozić bezpieczeństwu zdrowia lub życia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.