Pod pojęciem diety semiwegetariańskiej kryje się bardzo popularny ostatnio system żywieniowy nazywający się inaczej fleksitarianizmem. Jest to zyskujący na popularności sposób odżywiania polegający na łączeniu produktów roślinnych z okazjonalnym uczestnictwem produktów odzwierzęcych. Wysoka uniwersalność i profilaktyczny charakter diety sprawiają, że jest ona korzystna nie tylko dla zdrowia, ale także dla klimatu.
Dieta semiwegetariańska – definicja i charakterystyka
Dieta semiwegetariańska, czyli inaczej fleksitarianizm to sposób żywienia polegający na łączeniu w odpowiednim udziale produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Eliminacji podlegają tłuste mięsa, w tym w szczególności czerwone mięso. Drób i nabiał są jak najbardziej dopuszczalne. Osoby decydujące się podążać dietą fleksitariańską najczęściej podpierają swoją decyzję aspektami etycznymi, aczkolwiek nie zawsze jest to zasadą. Dieta fleksitariańska jak sama nazwa wskazuje, jest bardzo uniwersalnym systemem żywieniowym pozwalającym na duże możliwości modyfikacji swojego menu.
To, co charakteryzuje fleksitarianizm to niewątpliwie aspekt profilaktyczny tej diety, możliwość kształtowania długoterminowego zdrowia dzięki zdrowym nawykom żywieniowym, a także możliwość zadbania o swoją sylwetkę.
Odchudzanie i budowanie sportowej sylwetki
Dieta semiwegetariańska umożliwia zarówno odchudzanie, jak i budowanie masy mięśniowej z kształtowaniem sylwetki Wiele zależy w tym wypadku od indywidualnych celów i założeń danej osoby, w tym od dziennego spożycia kalorii.
Dieta semiwegetariańska zawiera masę składników odżywczych i w pełni realizuje zapotrzebowanie na praktycznie wszystkie makro i mikroelementy niezbędne dla naszego ciała. Dieta ta nie podlega szczególnym restrykcjom żywieniowym oprócz eliminacji z menu czerwonego mięsa. Okazuje się, że w przypadku osób zainteresowanych przejściem na żywienie roślinne, fleksitarianizm stanowi idealny pomost w celu stopniowego przyzwyczajania organizmu do limitacji spożycia mięsa i niektórych produktów odzwierzęcych.
Prozdrowotny charakter diety
Na podkreślenie zasługuje wysoce prozdrowotny charakter tej diety. Dzięki niej można skutecznie kontrolować spożycie kalorii, co pozwala na redukcję masy ciała oraz tkanki tłuszczowej i nie tylko, można także zredukować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz usprawnić pracę układu enzymatycznego i pokarmowego. Fleksitarianizm jest przyjazny florze bakteryjnej i przyczynia się do jej rozwoju, co korzystnie przekłada się na samopoczucie i redukcję stanów zapalnych. Wysoka zawartość antyoksydantów i kwasów tłuszczowych Omega-3 sprawia, że dieta semiwegetariańska stanowi świetne wsparcie w codziennej profilaktyce zdrowotnej.
Dodatkowo ogromną zaletą tej diety jest możliwość jej dowolnej modyfikacji w zależności od dyspozycji czasem. Posiłki na tej diecie mogą być szybkie i "skuteczne" w działaniu. Pozwala to na praktykowanie zasad zdrowego stylu życia nawet w biegu, co jest niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach.
Proponowana ilość posiłków w trakcie dnia powinna wynosić około 4-5 dań, jednakże nie jest to sztywna zasada. Dużo zależy od wcześniej wspomnianej dyspozycji czasem.
Dieta semiwegetariańska – rozkład makroskładników
Podążając za dieta fleksitariańską nietrudno zauważyć, że dużo jej zasad jest podobnych wobec diety zbilansowanej. Głównym aspektem, jaki odróżnia te systemy żywieniowe to limitacja spożycia mięsa, jednakże ze względu na uniwersalny charakter diety, może być z powodzeniem stosowana praktycznie u każdej osoby.
Filet z morszczuka należy odmrozić wrzucając go do miseczki z wodą. Jeśli udało nam się kupić świeżą rybę - pomijamy ten krok :)
Następnie przyprawiamy solą, pieprzem i skrapiamy sokiem z cytryny.
Pieczemy w piekarniku, wcześniej rozgrzanym do 180°C.
Żeby ryba się nie przykleiła, wcześniej kładziemy ją na folii aluminiowej i nacieramy 5 ml oliwy z oliwek.
Pieczemy około 10-15 minut, sprawdzając po 7-8 minutach czy jest miękka, oraz czy nie przywiera do folii.
Mrożoną fasolkę gotujemy w osolonej wodzie (wrzątku) 10-15 minut.
Ryż gotujemy według wskazówek na opakowaniu (w osolonej wodzie, nie doprowadzając do rozgotowania).
Gotowe danie polewamy 10 ml oliwy z oliwek i skrapiamy rybę odrobiną soku z cytryny.
Kolacja – Migdały, banan i serek wiejski
Lista składników:
serek wiejski,
banan,
migdały.
Sposób przygotowania:
Każdy ze składników zjeść osobno.
Chcesz zobaczyć więcej przykładowych posiłków z diety zbilansowanej? Znajdziesz je tutaj.
Podsumowanie
Jeśli odpowiada Ci ten model żywieniowy i chciałbyś go wypróbować, nasi dietetycy dopasują go do Twoich potrzeb i celu, żeby przynosił Ci jak najwięcej zdrowia i jak najlepsze efekty w redukcji tkanki tłuszczowej lub w przyroście masy mięśniowej.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.