Żółtko jaja kurzego do niedawna uważane było przez osoby prowadzące „zdrowy tryb życia”, za gorszą część jaja kurzego. W tradycyjnym placku owsianym spożywanym przez wielu kulturystów było miejsce na góra jedno, białek natomiast było nieraz i kilkanaście.
Trend w żywieniu polegający na drastycznej eliminacji tłuszczu z diety jednak powoli ustępuje modzie na nisko-węglowodanowe posiłki, w których kosztem węglowodanów siłą rzeczy znaleźć muszą się przynajmniej po części – tłuszcze. Tak więc żółtko wróciło do łask, choć ciągle ze spożywaniem tej części jaja wiążą się pewne przesądy, choćby takie że zawiera sam tłuszcz, że ten tłuszcz jest „zły”, że przyczynia się do powstawania miażdżycy etc..
Tłuszcze
W istocie rzeczy żółtko jaja kurzego tłuszcz zawiera, ale w ponad 50% są to kwasy tłuszczowe jednonienasycone, a także pewne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 6 oraz śladowe – kwasów omega 3. Nasycone tłuszcze stanowią przeciętnie ok. 30 – 35% wszystkich kwasów tłuszczowych obecnych w jajku. Jedno żółtko zawiera więc ok. 2 – 2,5 g tłuszczu nasyconego.
Cholesterol
Żółtko jaja kurzego pewną niesławę zawdzięcza wysokiej zawartości cholesterol (nawet ponad 300 mg/jajo), zauważyć jednak trzeba, że w badaniach naukowych spożywanie do trzech jaj dziennie u osób zdrowych nie powodowało istotnych zmian w profilu lipidowym krwi, nawet w dłuższej perspektywie czasowej. Całkiem możliwe, że problem wpływ samego cholesterolu pokarmowego na poziom lipoprotein osocza jest w ogóle prze-demonizowany, a możliwe też, że jakiś składnik znosi potencjalnie niekorzystny wpływ cholesterolu pokarmowego na nasz organizm.
Warto wspomnieć jednak przy tej okazji, że jajo jest znakomitym źródłem fosfolipidów takich jak choćby cholina. Cholina stanowi składnik lecytyny, polecana jest w problemach z koncentracją, schorzeniach wątroby, a także – w zaburzeniach lipidowych i profilaktyce miażdżycy.
Witaminy
Żółtko jaja kurzego zawiera praktycznie komplet wszystkich witamin – w tym rzadko spotykanej w żywności witaminy D oraz pewną dawkę składników mineralnych, w tym selenu. Godna uwagi jest wysoka zawartość karotenoidów takich jak luteina i kryptoksantyna, które naturalnie występują również w siatkówce ludzkiego oka, neutralizują one wolne rodniki powstające pod wpływem ekspozycji na działanie tlenu i światła i chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Immunoglobulina
W żółtku obecne są także specyficzne związki o działaniu bakteriobójczym takie jak np. immunoglobulina IgY, która niszczy bakterie wywołujące zakażenia przewodu pokarmowego, wrzody żołądka i… próchnicę zębów. W ostatnich czasach trwają intensywne badania nad możliwością zastosowania immunoglobuliny żółtka jaja kurzego do walki z odpornymi na antybiotyki bakteriami.
Białko
Wreszcie ostatnia, ale z pewnością nie najmniej istotna kwestia: żółtka jaja kurzego są znakomitym źródłem białka, zawierają go nawet procentowo więcej niż tzw. białko jaja kurzego.
Podsumowanie
Jak więc widać na „załączonym obrazku »oddzielanie« i już nie daj boże wyrzucanie żółtek to eliminowanie z diety niezwykle wartościowego składnika bogatego w rozmaite substancje o działaniu odżywczym, wspomagającym kondycję całego organizmu.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.