Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto zjeść posiłek w dobrej restauracji?

W jednym z wcześniejszych artykułów wspominałem, iż spożywanie posiłków w niektórych restauracjach może być równie dużym zagrożeniem dla sylwetki, co stołowanie się w barach typu fast food – zwiększa ryzyko przejadania się i przyjmowania zbyt dużych w stosunku do zapotrzebowani ilości energii. Warto jednak również zwrócić uwagę na fakt, iż przy odrobinie uwagi, wybierając się na kolację czy obiad do restauracji, można odnieść również pewne korzyści.

Osoby dbające o zdrowie i estetykę sylwetki często bardzo rygorystycznie podchodzą do kwestii związanych z właściwymi wyborami żywieniowymi, co niekiedy przynosi więcej szkody niż pożytku – generuje bowiem dodatkowy stres i niepotrzebne wyrzuty sumienia czy poczucie winy. O ile osoby będące w trakcie stosowania diet redukcyjnych czy ukierunkowanych na budowę dobrej jakościowo masy powinny przykładać staranniejszą uwagę względem planowania menu, o tyle ci którzy posiadają należytą masę i skład ciała, są zdrowi i nie są w trakcie przygotowywania do zawodów, itp. mogą pozwolić sobie na trochę więcej luzu względem wyborów żywieniowych. Podkreślam ten fakt, szczególnie w okresie wakacyjnych wyjazdów – skrupulatne przeliczanie wartości odżywczych może zepsuć urlopowy wypoczynek. Wakacje, to również czas, w którym z racji wyjazdów dotychczasowe menu ulega zmianie – częściej stołujemy się w restauracjach, co bywa często ucztą dla podniebienia, ale również źródłem dodatkowych frustracji i poczucia winy. Tymczasem należy wiedzieć, iż decydując się na posiłek w lokalu, można odnieść wiele korzyści. Sporo zależy jednak na jakiego typu restaurację się zdecydujemy i jakie posiłki się zamówimy. W niniejszym artykule będziemy rozpatrywać sytuację, w której dania przygotowywane są starannie i z dobrej jakości surowców. Trudno bowiem mówić o wymiernych korzyściach, gdy jeść będziemy odgrzewane kotlety, smażone kilka godzin wcześniej na głębokim oleju… Przechodząc do sedna, o to zasadnicze korzyści wynikające ze zjedzenia posiłku w restauracji:

Przełamanie rutyny i źródło inspiracji

Zdrowe odżywianie w powszechnym wydaniu sprowadza się do spożywania kilku potraw, których przygotowania zostało opanowane do perfekcji, ewentualnie urozmaicanych o produkty sezonowe. Na kulinarne eksperymenty – zwłaszcza takie, które nie zawsze kończą się zadowalającym rezultatem, wiele osób po prostu nie ma czasu. Często brakuje również inspiracji. Konsekwencje są takie, iż czasem na talerz wkrada się rutyna, zwiększająca ochotę na potrawy niskojakościowe. Rozwiązaniem może okazać się kolacja czy obiad w restauracji. Nie dość, iż można skosztować potraw, na których przygotowanie brakuje czasu czy sposobności, to również można sprawdzić w jaki sposób profesjonalni kucharze zestawiają ze sobą smaki, jakich przypraw używają, w jaki sposób podane są posiłki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby później w warunkach domowych wprowadzić „podpatrzone” kulinarne triki, co niewątpliwie urozmaici i uatrakcyjni menu.

Uczta dla podniebienia i odpoczynek od gotowania

Jedzenie, oprócz funkcji czysto biologicznych stanowi źródło przyjemności, o czym na pewno nie należy zapominać. O ile samodzielne przygotowywanie posiłków również jest satysfakcjonujące, o tyle bardzo często jedzenie przyrządzone przez profesjonalnego kucharza, może stanowić niezwykle miłe i urozmaicające codzienną rutynę doświadczenia. Raz że wyjście do restauracji często kojarzy się z czymś wyjątkowym – zwłaszcza jeżeli towarzyszy nam bliska osoba lub osoby, a dwa że omija nas konieczność samodzielnego przyrządzania potraw i spędzenia czasu w kuchni. Tak więc posiłek w restauracji potraktować można jako formę przyjemnego i relaksującego spędzania czasu z bliskimi osobami, połączonego z degustacją pysznego jedzenia.

Podsumowanie

Jedzenie w restauracji nie powinno być źródłem stresu i poczucia winy. Dokonując przemyślanych wyborów żywieniowych, pamiętając o umiarze w jedzeniu i piciu, a także decydując się na lokal serwujący dobre jakościowo jedzenie, można nie tylko nie stracić zdrowia i sylwetki, ale także odnieść duże korzyści. Mowa przede wszystkim o przełamaniu rutyny na talerzu i niebywałej przyjemności, jaka wiąże się z konsumpcją wartościowego jedzenia, przygotowanego przez profesjonalnego kucharza.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.