Kiedy słyszysz słowo dieta, to z pewnością widzisz w myślach przygotowane pojemniki z ryżem, kurczakiem albo owsianką z owocami. Przyjęło się, że jedzenie kanapek jest totalnie niedietetyczne. Czy tak jest naprawdę?
Dlaczego proteinowe?
Zwykle na diecie potrzebujemy nieco więcej białka. Po pierwsze - zwiększa ono sytość, po drugie - sprzyja zachowaniu dobrej kondycji naszych mięśni. Proteinowe kanapki z pewnością polubią zarówno osoby na redukcji, jak i te „masujące”. Oczywiście ich kaloryczność należy dopasować do swojego zapotrzebowania.
Zacznij od pieczywa
Pieczywo ma zwykle złą sławę, ale jeśli wybierzesz pełnoziarniste, bez zbędnych dodatków chemicznych, wówczas nie masz się o co martwić. Dobrej jakości pieczywo dostarczy Ci sporo błonnika, witamin, minerałów, a także nieco białka. Staraj się unikać białego tzw. dmuchanego pieczywa.
Jakie dodatki?
Dodatków jest cała masa. Ich ilość dobierz zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym, a poniższe propozycje potraktuj jako inspiracje na wysokobiałkowy posiłek czy przekąskę.
Kanapka z grillowanym kurczakiem
Pierś z kurczaka zawiera w 100g około 22 g białka i znikome ilości tłuszczu. Będzie zatem doskonałym źródłem białka w Twojej kanapce. Jeżeli zależy Ci na dodaniu tłuszczu, możesz dodać awokado lub dobrej jakości ser. Nie może też zabraknąć warzyw – dodaj plaster pomidora, garść kiełków lub rukoli.
Kanapka z gotowanym jajkiem
Jajko to źródło zarówno białka, jak i tłuszczu. Jeśli możesz sobie pozwolić na więcej tłuszczu w posiłku, wówczas użyj całego jajka - w innym przypadku możesz się ograniczyć do samego białka. Dodaj dobrej jakości serek i odrobinę warzyw. Jedno jajko zawiera ok. 7 g białka, a 100 g białka kurzego 11 g. Przygotowując kanapkę z dwóch jaj możesz uzyskać posiłek zawierający co najmniej 14 g białka.
Kanapka z łososiem wędzonym
W 100 g wędzonego łososia znajduje się 21 g białka. Jest to opcja dla osób, które mogą sobie pozwolić na bardziej kaloryczną wersję posiłków, ponieważ zawiera on także sporo tłuszczu (ok. 8,5 g). Warto jednak pamiętać, że tłuszcz z ryb jest korzystny dla naszego zdrowia, gdyż dostarcza nam kwasy omega-3. Do łososia świetnie będzie pasować plasterek ogórka czy pomidora i odrobina zieleniny, np. roszponki.
Kanapka z tofu
Wersja dla osób, które nie spożywają mięsa. W 100 g tofu jest 12 g białka. Do takiej kanapki będzie pasować odrobina, warzyw np. pomidor, papryka i rukola, a także jakiś ostry dodatek, np. sos na bazie chilli.
Kanapka z twarogiem
Coś na pyszne śniadanie. Do twarogu dodaj odrobinę jogurtu, pokrojoną rzodkiewkę i szczypiorek. Zawartość białka w twarogu różni się w zależności od producenta oraz zawartości tłuszczu. Zwykle wartości oscylują między 15 a 25 g.
Podsumowanie
Powyższe propozycje być może nie są kulinarnym majstersztykiem, ale w życiu często chodzi o prostotę. Bardzo często powodem rezygnacji z diety są zbyt skomplikowane posiłki, a nie każdy lubi stać godzinami w kuchni i robić śniadanie złożone z dwudziestu składników.
Wykorzystaj te proste kanapki, kiedy nie masz czasu na inny posiłek, albo kiedy masz ochotę na swoje ulubione pieczywo. Staraj się jednak nie traktować kanapek, jako głównego źródła pożywienia. Nie jedz ich na każdy posiłek – dbaj o zróżnicowanie swojej diety.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.