BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak prawidłowo mrozić i rozmrażać mięso?

Jak prawidłowo mrozić i rozmrażać mięso?
Niezależnie od tego, czy masz za dużo mielonego mięsa wieprzowego, piersi z kurczaka czy filetów rybnych, to zamrażanie może być bardzo przydatną praktyką, dzięki której nie musisz wyrzucać jedzenia i marnować swoich pieniędzy. Jak to zrobić, by zapobiec utracie wartości odżywczych mięsa.

Zamrażarka umożliwia nam przechowywanie produktów spożywczych, które możemy wyciągnąć w każdej chwili, kiedy brakuje nam czegoś w domu. To bardzo wygodne. Jeśli chodzi o mięso, to istnieje kilka podstawowych zasad. Poznajmy je.

Ogólne zasady

Mięso należy zamrozić tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec tworzeniu się większych kryształków lodu podczas procesu zamrażania. Większe kawałki lodu spowodują większy wyciek płynów podczas rozmrażania, podgrzewania, a to spowoduje, że mięso będzie bardziej suche i trudniejsze do pokrojenia. Aby to trochę ułatwić, ustaw temperaturę zamrażarki na -17 stopni Celsjusza lub niżej. 

Mięso należy przechowywać w wielkości porcji na posiłek. Najlepiej, jeśli przed zamrożeniem pokroisz mięso na takie właśnie kawałki i każdą z porcji opiszesz nazwą mięsa, datą zamrożenia i wielkością porcji, jeśli wcześniej ją zważysz. Każdy kawałek owiń folią spożywczą, aby zapobiec wystawianie mięsa na działanie powietrza w zamrażarce. 

Podczas początkowego zamrażania, rozłóż kawałki mięsa jedno obok drugiego, aby zamroziły się równomiernie. Jak już będą zamrożone, możesz poukładać je w stosy, żeby zajmowały mniej miejsca w zamrażarce. Pamiętaj też, żeby nie zamrażać mięsa, które wcześniej zostało nadziane jakimś farszem. Mrożenie mięsa z farszem nie sprzyja zachowaniu jakości samego mięsa.

Zdawałoby się, że zamrażarka znacząco wydłuża zdatność do spożycia każdego produktu. Owszem, wydłuża ten okres, ale z pewnością nie bezterminowo.

Zaleca się, aby mięso było przechowywane w zamrażarce maksymalnie do roku, ale z pewnymi wyjątkami:

  • kiełbasy, wędliny czy boczek najlepiej trzymać w zamrażarce do 2 miesięcy,
  • mięso na burgery i inne mielone mięso do 4 miesięcy,
  • świeżą wołowinę, cielęcinę, jagnięcinę, wieprzowinę - do 6-12 miesięcy,
  • świeży drób do roku czasu,
  • mięso wstępnie ugotowane - 2-4 miesięcy.

Choć poza tymi przedziałami mięso nadal można spożywać, to jednak traci ono na jakości, zmniejszają się jego walory smakowe i wartości odżywcze. 

Pakowanie mięsa do zamrażarki

Podobnie, jak w przypadku każdego procesu zamrażania żywności, najważniejsze jest zminimalizowanie dostępu powietrza do mięsa. Aby mięso było zabezpieczone, warto owinąć je podwójną warstwą folii lub specjalnych torebek z suwakiem do zamrażania. Można skorzystać także z maszynki do pakowania próżniowego, która opróżnia produkt z powietrza i dodatkowo uszczelnia. Pamiętaj jednak, aby przed jej użyciem opróżnić woreczek z nadmiaru powietrza.

Unikaj natomiast zamrażania mięsa w oryginalnym opakowaniu z marketu, chyba że planujesz wykorzystać to mięso w ciągu miesiąca. W takim opakowaniu zwykle jest więcej powietrza, jest to jedynie jedna warstwa, co niestety wpływa na mięso. Najlepiej mięso rozpakować, pokroić na mniejsze kawałki i zapakować w dwie warstwy folii. 

Mrożenie kurczaka

Pod względem bezpieczeństwa żywności drób jest chyba najtrudniejszym rodzajem mięsa. Bardzo szybko się psuje, dlatego jeśli planujemy kupić większą ilość, wówczas nie czekajmy z mrożeniem. Im szybciej tym lepiej. Nikt nie chce ryzykować zatrucia salmonellą. Kurczak przed zamrożeniem może być przechowywany w lodówce maks 1 do 2 dni. 

Jeżeli chcesz, żeby mięso drobiowe było po rozmrożeniu nadal smaczne, zapakuj je w szczelne opakowanie. Zwróć też uwagę, jak wygląda mięso po rozmrożeniu. Jeżeli cała pierś z kurczaka wygląda szaro, jest wysuszona i nie wygląda dobrze, wówczas trzeba ją wyrzucić. Jeżeli jedynie fragmenty mięsa są lekko podsuszone, można je odkroić, a resztę przygotować tak, jak zamierzaliśmy.

Mrożenie ryb

Najlepiej mrozić jak najświeższe ryby. Jeżeli ryba jest cała, można ją rozparcelować, oczyścić z wnętrzności i dopiero wtedy zapakować i zamrozić. Ryby jednak wymagają wstępnego przygotowania przed włożeniem do zamrażarki. Zależy to od tego, czy są chude (takie jak np. dorsz, flądra i większość słodkowodnych) czy tłuste (takie jak pstrąg, łosoś itp.). Chude ryby należy zanurzyć w solance (na 1 litr zimnej wody dodać 1/4 szklanki soli), która ujędrni rybę. Tłuste ryby z kolei należy zanurzyć w roztworze wody z kwasem askorbinowym (na 1 litr wody dodać 2 łyżki krystalicznego kwasu askorbinowego), co zmniejszy utratę smaku ryby.

W przypadku przechowywania wielu sztuk ryb w tym samym opakowaniu, należy oddzielić każdy kawałek papierem do zamrażania. Aby uzyskać rybę najlepszej jakości, utwórz "polewę lodową", umieszczając nieopakowane ryby w zamrażarce aż do zamrożenia. Następnie zanurz je w lodowatej wodzie i umieść z powrotem w zamrażarce. Powtórz ten proces kilka razy, aż wokół każdej ryby utworzy się warstwa lodu, i przechowuj w oznakowanych opakowaniach lub foliach. 

Rozmrażanie

Żywności nigdy nie należy rozmrażać w temperaturze pokojowej lub pobliskiej. Zwiększa to ryzyko rozwoju bakterii w mięsie. Najbezpieczniejsze metody rozmrażania zamrożonej żywności to kuchenka mikrofalowa, lodówka i zimna kąpiel wodna.

Najlepszą metodą jest rozmrażanie w lodówce. Choć jest to dość czasochłonne, to jednak bezpieczniejsze, ponieważ nie wytworzą się żadne bakterie. Co ciekawe, takie mięso można ponownie mrozić... Trzeba jednak wiedzieć, że z każdym mrożeniem traci ono na wartości.

Jeżeli bardzo Ci się spieszy, sięgaj po mniejsze kawałki i rozmrażaj je w misce z zimną wodą. Wodę wymieniaj co 30 minut.

Podsumowanie

Czy można mrozić mięso? Tak, jednak jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i zachowaniu walorów smakowych warto stosować się do powyższych zaleceń.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.