Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jedzenie z nudów – prosty sposób na pogorszenie estetyki sylwetki

Jedzenie z nudów – prosty sposób na pogorszenie estetyki sylwetki
Po kiepskiej jakości jedzenie sięgamy zwyczajowo, gdy nie mamy czasu czy sposobności na przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Paradoksalnie zdarza się i tak, że ciastka i fast foody zostają spożywane, gdy posiadamy nadmiar wolnego czasu i dokucza nam najzwyklejsza nuda.

Nuda jest niezdrowa!

Nuda nazywana bywa emocjonalnym czyśćcem – nie wiąże się ze specjalnie pozytywnymi emocjami czy samopoczuciem. Wynika z odczuwania wewnętrznej pustki, niezmienności i przewidywalności najbliższego otoczenia, a także braku bodźców stymulujących do działania. Specjaliści z dziedziny psychologii podkreślają, iż nuda to stan, który dotyczy niemal każdego człowieka. W przypadkach skrajnych doprowadza do samotności, ciężkich frustracji, wzrostu poziomu agresji, a także zwiększa ryzyko uzależnień. Jak wskazują obserwacje naukowców, częsta nuda nie sprzyja zachowaniu estetycznej i zadbanej sylwetki – sprawia, iż częściej sięgamy po niezdrowe i niskojakościowe przekąski.

Nuda a niezdrowe nawyki  

Uczucie nudy sprawia, iż pojawia się potrzeba poczucia natychmiastowej przyjemności – stąd też zainteresowanie wzbudzają bogate w cukry rafinowane produkty żywnościowe, takie jak słodycze (w innych przypadkach także papierosy, alkohol, seks – wszystkie pobudzają w sposób istotny ośrodek przyjemności w mózgu). Problem zaczyna się gdy zaczynamy zbyt mocno polegać na tych źródłach przyjemności, a poczucie nudy dopada nas coraz częściej. Takie sposoby na łagodzenie nudy mogą spowodować, iż w końcu nic innego nie będzie nam w stanie sprawić przyjemności – powstaje nawyk, który tym trudniejszy będzie do usunięcia, im częściej będzie powtarzany.

Strategie na zwalczanie nudy

Jak już wiemy, jedzenie z nudów może być istotnym czynnikiem utrudniający pracę nad estetyką sylwetki. Co zatem można zrobić, aby uniknąć nudy i tym samym zminimalizować jej negatywny wpływ na funkcjonowanie ośrodków nagrody w mózgu?. Otóż nie istnieje jedna uniwersalna metoda. Przede wszystkim warto zacząć od wyrzucenia wszelkich żywieniowych śmieci z domu i miejsc, w których najczęściej przebywamy. Należy oduczyć się „chomikowania” słodyczy na czarną godzinę bo gdy nadejdzie czarna godzina, a w zasięgu nie będzie żadnych niezdrowych pokarmów, to istnieje większe prawdopodobieństwo, iż nie zostaną zjedzone. Druga ważna kwestia to unikanie rutyny i monotonii w codziennej rzeczywistości – zarówno w życiu jak i na talerzu. W tym celu można od czasu do czasu wyskoczyć do jakiejś dobrej restauracji, a także zapraszać rodzinę czy znajomych na wspólne posiłki. Warto także urozmaicać treningi, a także poszerzać swoje zainteresowania z innych dziedzin życia. Nie należy także zapominać o tym, iż przyjemność w życiu powinna mieć więcej niż jedno źródło – ograniczanie się do jednego działania nigdy nie będzie optymalnym pomysłem.

Podsumowanie

Nuda może okazać się niebezpieczna zarówno dla zdrowia jak i estetyki sylwetki – sprzyja niekontrolowanemu podjadaniu, a także sięganiu po niezdrowe używki i alkohol. Sposobem na przełamanie nudy w codziennym życiu będzie przełamanie rutyny i monotonni – co będzie stanowić pozytywną stymulację dla mózgu.