Choć do wiosny jeszcze trochę, to już możesz zacząć zacierać ręce w oczekiwaniu na wysyp warzyw. Wraz z nadejściem cieplejszych dni pojawia się znacznie większa szansa na wzbogacenie swoich talerzy o dodatkowe witaminy, minerały, błonnik, ale także różne smaki! Wiosna to z pewnością ekscytujący czas dla wszystkich smakoszy. Na które z nich czekasz najbardziej? Które mają najwięcej wartości odżywczych?
Niskokaloryczne szparagi
Szparagi to jedno z pierwszych warzyw, które pojawia się wiosną. Są delikatne, zielone i wyglądają jak łodyga zakończona małą główką. Choć wyglądają niepozornie, to trzeba im przyznać, że mają ogromną ilość składników odżywczych. Posiadają wiele witamin takich jak A, C, K i witaminy z grupy B, a także kwas foliowy i przeciwutleniacze. Ich kolejną zaletą jest niska kaloryczność. W 100 g jest jedynie 20 kcal.Kupując szparagi, szukaj twardych, prostych łodyg ze zbitymi końcówkami. Przechowuj je w lodówce, owijając łodygi wilgotnym ręcznikiem papierowym. Przygotowując je do spożycia, odetnij twarde końce łodyg i upiecz lub ugotuj na parze. Uzyskasz wtedy najlepszą konsystencję i smak. Z ciekawostek warto jeszcze wiedzieć, że szparagi występują w trzech kolorach — zielonym, białym i fioletowym. Odmiana fioletowa zawiera antocyjany, czyli pigment o działaniu przeciwzapalnym.
Wszechstronny groszek
Słodki zielony groszek jest synonimem wiosny. Groch angielski można wyłuskać ze strąków i zjeść na surowo lub po ugotowaniu. Możesz też delektować się groszkiem cukrowym i groszkiem śnieżnym w chrupiących, jadalnych strąkach. Dobrze komponują się z sałatą, miętą oraz kremowymi lub cytrusowymi smakami. Świeży groszek przechowuj w lodówce przez 2-3 dni.
Groszek nadaje się zarówno do dań słodkich, jak i pikantnych. Co więcej, jest niesamowicie dekoracyjny i upiększy tak naprawdę każde danie. Można również zmiksować ugotowany groszek z ziołami i oliwą z oliwek, aby uzyskać wyraziste pesto grochowe, a następnie wymieszać je z gnocchi lub makaronem. Dzięki swojej wszechstronności i kolorowi groszek wnosi kreatywność do wszystkiego, od dań głównych po desery.
Jeśli chodzi o wartości odżywcze, to zawiera on sporo witamin, m.in. A, C, E, K i witaminy z grupy B. W groszku znajdziemy także minerały takie jak cynk, fosfor, mangan, magnez, żelazo i wapń. Jeśli chodzi o kaloryczność, to w 100 g zielonego groszku jest ok. 80 kcal.
Sałata — dodatek do wszystkiego
Sałata to świetna baza do sałatek, ale także dodatek do kanapek, wrapów, a nawet koktajli. Jest niskokaloryczna (w 100 g jest ok. 13 kcal), a jednocześnie bogata w składniki odżywcze. Sałata zawiera dużo witamin i minerałów m.in. witaminy z grupy B, E, C, magnez, żelazo i potas. Stanowi zatem świetne uzupełnienie diety każdej osoby, która chce zadbać o zdrowie i sylwetkę.
Bogaty w przeciwutleniacze szpinak
Szpinak jest bogaty w przeciwutleniacze, witaminy A, C i K oraz kwas foliowy. To kolejne warzywo liściaste, które nie tylko zdobi potrawy, ale także je wzbogaca — i smakowo i jeśli chodzi o składniki odżywcze. Szpinak można kupić przez cały rok — najczęściej w formie zamrożonej, ale to właśnie wiosną są większe szanse na kupienie świeżych liści. Możesz z niego korzystać tak samo, jak z sałaty, jako dodatek do kanapek czy sałatek. Jest on także super dodatkiem do łososia, pizzy, dań z makaronem, pierożków i wielu innych.
Śniadaniowe rzodkiewki
Rzodkiewki dodają wiosennym potrawom chrupkości, lekkiej ostrości i wspaniałego koloru. No i nie da się ukryć, że są taką typowo wiosenną ozdobą na talerzu. Dlaczego rzodkiewki? Mają niską zawartość kalorii (16 kcal w 100 g) i węglowodanów, a przy tym dostarczają wielu witamin, minerałów i związków bioaktywnych. Są doskonałym źródłem witaminy C, A oraz witamin z grupy B, a także potasu, magnezu i żelaza.
Warto też dodać, że zawierają różnorodne przeciwutleniacze, takie jak antocyjany i kwasy fenolowe. Związki te pomagają zmniejszyć stan zapalny i mogą obniżyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i niektóre nowotwory. Dodatkowo rzodkiewki zawierają błonnik i prebiotyki wspomagające zdrowie układu trawiennego.
Brokuły i kalafior dla zdrowia
Brokuły i kalafior to bardzo pożywne warzywa bogate w witaminy, minerały, błonnik i przeciwutleniacze. Są doskonałym źródłem witaminy C, K, kwasu foliowego, potasu i sulforafanu, przeciwutleniacza, który może wspierać ochronę przed chorobami serca i niektórymi nowotworami. Potrzebne są jednak na to kolejne badania.
Obydwa warzywa są bogatym źródłem składników odżywczych i związków roślinnych, które mogą zmniejszyć ryzyko chorób i wspierać ogólny stan zdrowia. Ich niska kaloryczność (brokuły 30 kcal, kalafior 27 kcal w 100 g) i wysoka zawartość błonnika sprawia, że są to również opcje sprzyjające utracie wagi.
Podsumowanie
Wiosna tuż, tuż, więc możesz robić listę zakupów i zbierać przepisy, do których dodasz wiosenne warzywa. Nawet jeśli niektóre z nich są dostępne w sklepach przez cały rok, to wiedz, że większość jest importowana, co sprawia, że tracą one wartości odżywcze. Wpływa na to sposób hodowli, czas i warunki przechowywania. Najwięcej składników odżywczych mają zawsze warzywa i owoce sezonowe, które miały krótki okres leżakowania.