IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 działają antydepresyjnie

W ostatnich latach doniesień na temat dobroczynnego wpływu kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 na funkcjonowanie naszego organizmu systematycznie przybywa. W obiegowym ujęciu wiąże się ich spożycie ze zdrowiem układu krążenia, głownie ze względu na ich antymiażdżycowy i przeciwzapalny potencjał. Tymczasem korzyści z odpowiedniej podaży tych kwasów tłuszczowych są o wiele większe.

Przypomnijmy, że do rodziny omega 3 należą: krótkołańcuchowy kwas alfa-linolenowy oraz długołańcuchowe kwasy eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA), które obecne są w zasadzie jedynie w rybach i niektórych algach. Zwłaszcza dwa ostatnie, których nazwy tak ciężko wymówić,  są przedmiotem intensywnych badań naukowców z całego świata.

W roku 2002 w jednym z badań naukowcy Horrobin i Peet wykazali, iż suplementacja kwasem EPA w dawce zaledwie 1 g na dobę spowodowała redukcję objawów depresji (skala HDRS) o 50% u osób dorosłych. Cztery lata później w kolejnych badaniach wykazano także korzystny wpływ suplementacji omega 3 w wypadku dzieci z depresją. W jednym badaniu kwas EPA wykazywał podobną skuteczność jak niektóre leki.

Mechanizm przeciwdepresyjnego działania kwasów tłuszczowych omega 3 nie jest do końca poznany. Naukowcy przyznają, że na razie obracamy się w kręgu hipotez. Przypuszcza się, że nie bez znaczenia jest tutaj ich antyzapalny potencjał. Jako istotny uznaje się także ich wpływ na tzw. neurogenezę, czyli proces powstawania nowych neuronów w mózgu. Kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 pobudzają syntezę specyficznego czynnika, który pobudza produkcję, tempo wzrostu i naprawę neuronów.

Zarówno samo zastosowanie kwasów tłuszczowych omega 3 w leczeniu depresji, jak i mechanizm ich działania wymaga dalszych badań. Z drugiej strony natomiast z pewnością warto zwrócić szczególną uwagę na właściwą ich podaż z diety lub uzupełnić swoje menu suplementem. Wiele wskazuje bowiem na to, że odpowiednie ich spożycie nie tylko stanowi istotny czynnik profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, ale także korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i na nasze samopoczucie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.