Stosowanie konopi indyjskich stymuluje apetyt i potencjalnie sprzyja przybieraniu na wadze poprzez aktywację układu endokannabinoidowego. Pomimo faktu, że początek zażywania konopi indyjskich występuje zazwyczaj w okresie dojrzewania, związek pomiędzy zażywaniem konopi indyjskich a długotrwałą zmianą masy ciała jest nieznany.
Naukowcy postanowili sprawdzić związek pomiędzy zażywaniem konopi indyjskich a zmianą masy ciała w wieku średnim, przy jednoczesnym uwzględnieniu użycia innych substancji.
W badaniu uwzględniono okres 20-22 lat, śledzono dane pochodzące od 712 duńskich nastolatków. Na początku badania byli w wieku od 15 do 19 lat. Uwzględniono wzrost i wagę, stosowanie konopii indyjskich, papierosów i alkoholu, status społeczno-ekonomiczny (SES) i poziom aktywności fizycznej. Pierwsze dane zebrano w latach 1983 i 1985 r. Kolejne w 2005 r. Łącznie 19.1% (n = 136) nastolatków zgłosiło stosowanie konopii indyjskich.
Wyniki
przyrost masy ciała pomiędzy okresem dojrzewania i wiekiem średnim nie był związany ze stosowaniem konopii indyjskich w okresie dojrzewania,
stosowanie marihuany było istotnie związane z paleniem papierosów i spożyciem alkoholu,
stosowanie marihuany wiązało się z niskim poziomem aktywności fizycznej,
Podsumowując
Brakuje dowodów na związek pomiędzy zażywaniem konopi indyjskich a zmianą wagi ciała pomiędzy okresem dojrzewania, a wiekiem średnim. Jednak ze względu na oddziaływanie na człowieka i wywoływanie raka płuc, konopia indyjska nie jest polecana żadnym sportowcom.
Źródła:Lexie Zhiyan Jin,1 Anna Rangan,1 Jesper Mehlsen,2 Lars Bo Andersen,3 Sofus C. Larsen,4 and Berit L. Heitmann “Association Between Use of Cannabis in Adolescence and Weight Change into Midlife” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5218547/
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.