Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Marihuana stosowana u nastolatka czyni grubego dorosłego?

Marihuana stosowana u nastolatka czyni grubego dorosłego?
Stosowanie konopi indyjskich stymuluje apetyt i potencjalnie sprzyja przybieraniu na wadze poprzez aktywację układu endokannabinoidowego. Pomimo faktu, że początek zażywania konopi indyjskich występuje zazwyczaj w okresie dojrzewania, związek pomiędzy zażywaniem konopi indyjskich a długotrwałą zmianą masy ciała jest nieznany.

Naukowcy postanowili sprawdzić związek pomiędzy zażywaniem konopi indyjskich a zmianą masy ciała w wieku średnim, przy jednoczesnym uwzględnieniu użycia innych substancji.

W badaniu uwzględniono okres 20-22 lat, śledzono dane pochodzące od 712 duńskich nastolatków. Na początku badania byli w wieku od 15 do 19 lat. Uwzględniono wzrost i wagę, stosowanie konopii indyjskich, papierosów i alkoholu, status społeczno-ekonomiczny (SES) i poziom aktywności fizycznej. Pierwsze dane zebrano w latach 1983 i 1985 r. Kolejne w 2005 r. Łącznie 19.1% (n = 136) nastolatków zgłosiło stosowanie konopii indyjskich.

Wyniki

  • przyrost masy ciała pomiędzy okresem dojrzewania i wiekiem średnim nie był związany ze stosowaniem konopii indyjskich w okresie dojrzewania,
  • stosowanie marihuany było istotnie związane z paleniem papierosów i spożyciem alkoholu,
  • stosowanie marihuany wiązało się z niskim poziomem aktywności fizycznej,

Podsumowując

Brakuje dowodów na związek pomiędzy zażywaniem konopi indyjskich a zmianą wagi ciała pomiędzy okresem dojrzewania, a wiekiem średnim. Jednak ze względu na oddziaływanie na człowieka i wywoływanie raka płuc, konopia indyjska nie jest polecana żadnym sportowcom.

 

 

Źródła: Lexie Zhiyan Jin,1 Anna Rangan,1 Jesper Mehlsen,2 Lars Bo Andersen,3 Sofus C. Larsen,4 and Berit L. Heitmann “Association Between Use of Cannabis in Adolescence and Weight Change into Midlife” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5218547/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.