Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nootropy na zwiększenie mocy mózgu

Nootropy na zwiększenie mocy mózgu
Nootropy to naturalne suplementy lub leki, które mogą mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu zdrowego człowieka. Wiele z nich może poprawić pamięć, kreatywność, czujność, funkcje poznawcze. Mogą one również spowalniać skutki starzenia się, czyli podtrzymywać sprawne funkcjonowanie mózgu. Dziś zajmiemy się tymi naturalnymi.

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Oleje rybne bogate są w kwasy tłuszczowe DHA i EPA, niosą one ze sobą szereg korzyści zdrowotnych, w tym poprawę zdrowia mózgu. DHA odgrywa istotną rolę w utrzymaniu struktury i funkcji mózgu, a EPA ma działanie przeciwzapalne, chroni przed uszkodzeniami i spowalnia procesy starzenia.

Suplementacja DHA wiąże się z poprawą umiejętności myślenia, zapamiętywania, skróceniem czasu reakcji. EPA z kolei nie zawsze wiąże się z poprawą funkcjonalności mózgu w kontekście koncentracji, nauki itp. Ma natomiast właściwości poprawiające nastrój. Jest więc często wykorzystywany u osób z depresją.

W jaki sposób suplementować oleje rybne? Można skorzystać z gotowych suplementów, ale dobrym pomysłem będzie również zjadanie tłustych ryb chociaż dwa razy w tygodniu. Wszystko zależy od tego, co jest dla nas wygodniejsze.

2. Resweratrol

Resweratrol to przeciwutleniacz znajdujący się naturalnie w skórce czerwonych i fioletowych owoców tj. winogron, malin i jagód. W produktach przetworzonych znajdziemy go w winie, czekoladzie i orzeszkach ziemnych.

Regularne przyjmowanie resweratolu może zapobiec pogorszeniu funkcjonowania bardzo ważnej części mózgu związanej z pamięcią. Nieprawidłowo funkcjonujący hipokamp kojarzony jest z takimi schorzeniami, jak: choroba Alzheimera, padaczka, depresja. W dużej mierze związane jest to z procesami starzenia się naszego ciała i tegoż narządu. Resweratol dzięki swoim właściwościom spowalnia proces starzenia się komórek.

3. Kofeina

Kofeinę zna każdy smakosz kawy. Spotkamy ją również w herbacie i ciemnej czekoladzie. Czystą kofeinę można przyjmować także w formie suplementów, jako jeden ze składników suplementów sprzyjających spalaniu tkanki tłuszczowej lub dodających energii.

Jak działa? Pobudza centralny układ nerwowy, zmniejsza zmęczenie i zwiększa czujność. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić, ponieważ nadmiar tej substancji może przynieść całkowicie przeciwne skutki do powyższych. Dla większości ludzi za bezpieczne i w miarę skuteczne dawki uważa się ok. 200-400 mg na dzień. Dla porównania, 1 filiżanka kawy zawiera kofeiny od 50 mg w górę w zależności od mocy napoju.

4. Fosfatydyloseryna

Posiada właściwości nootropowe, ponieważ ma wpływ na poprawę pamięci, kojarzenia i myślenia. W jaki sposób działa? Podwyższa poziom glukozy w mózgu, który dzięki większej ilości paliwa pracować może na wyższych obrotach.

Dzięki zwiększaniu poziomu koncentracji stosowana jest również przy ADHD, redukując problem ze skupieniem uwagi.

Gdzie ją można znaleźć? Pozyskiwana jest z soi, makreli atlantyckiej, śledzia atlantyckiego, węgorza, tuńczyka, podrobów, mięsa z kurczaka oraz białej fasoli, także jako suplement w kapsułkach.

5.  Acetylo-L-karnityna

Jest naturalnie wytwarzana w naszym organizmie. Odgrywa istotną rolę w procesach metabolicznych, a w szczególności przy produkcji energii.

Uważa się, że suplementowanie acetylo-L-karnityny powoduje zwiększenie czujności, poprawę pamięci i opóźnienie procesów starzenia się mózgu, gdy zanikają jego niektóre funkcje, a pojawiają się problemy z zapamiętywaniem wynikające z wieku. Stosowana jest również u osób z Alzheimerem.

6. Ginko Biloba

Ten naturalny suplement jest dość popularny wśród osób mających trudniejszy okres wymagający myślenia, skupienia, przyswajania wiedzy. Jego działanie jest podobne do kofeiny, więc jest fajną alternatywą dla kawy. Zwiększa przepływ krwi do mózgu, co skutkuje poprawą jego funkcji, zwiększeniem jasności umysłu i poprawą zapamiętywania.

7. Kreatyna

Znana jest nam głównie, jako suplement zwiększający siłę i wytrzymałość, ale w związku z tym, że bierze udział w metabolizmie energetycznym ma wpływ także na funkcje umysłowe takie, jak poprawa myślenia i kojarzenia oraz, jak w większości przypadków nootropów, pamięci.

Kreatyna kojarzy nam się z suplementacją w postaci proszku lub kapsułek, ale występuje ona także naturalnie w produktach takich, jak: mięso, ryby i jaja. Wniosek się nasuwa taki, że o suplementację kreatyną powinny się zatroszczyć zwłaszcza osoby niejedzące mięsa. Przeprowadzono nawet badania, które wykazały, że wegetarianie przyjmujący kreatynę w postaci suplementów odnotowali znaczną poprawę pamięci i sprawności umysłu podczas wykonywania analitycznych zadań. Co ciekawe, zwiększenie kreatyny w diecie u osób spożywających mięso nie przynosi tak spektakularnych skutków.

8. Różeniec górski

Rhodiola rosea, czyli różeniec górski stosowany jest w medycynie chińskiej od lat. Ma wiele zalet, m.in. poprawia samopoczucie, sprawność mózgu, zmniejsza zmęczenie i wewnętrznie uspokaja.

Ma szereg ciekawych właściwości i często jest wybierana, jako uzupełnienie kobiecej suplementacji skierowanej na regulację cyklu miesiączkowego, zmniejszenie napięcia przedmiesiączkowego i ogólną poprawę nastroju. 

To tylko niektóre substancje nootropowe wpływające na poprawę funkcji mózgu, usprawniające procesy poznawcze i pamięciowe. Jest ich bardzo dużo, ale trzeba też pamiętać, że nie mogą one zastąpić higieny życia. To tylko dodatek, wspomaganie i jeżeli rejestrujemy u siebie więcej problemów z brakiem koncentracji, spadkiem nastroju, pogorszeniem stanu zdrowia psychicznego, to warto przyjrzeć się problemowi głębiej, a być może także zweryfikować swoje wątpliwości z lekarzem.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.