Persymona, a inaczej kaki, sharon, wywodzą się z Chin. Ostatnimi czasy na stałe zagościły na polskich półkach sklepowych. Są to średniej wielkości owoce, które spotkać można w odcieniach żółci oraz pomarańczu.
Dojrzałe kaki ma dość miękką i cienką skórkę, im bardziej dojrzewa, tym skórka staje się jeszcze cieńsza oraz ciemniejsza, a miąższ nabiera zaskakującej słodkości. W smaku kaki przypomina mango w połączeniu ze smakiem brzoskwini.
Persymona smakuje wybornie na surowo, ale można ją dodać również jako dekoracja do ciast oraz deserów, bądź do sałatki owocowej.
Właściwości persymony
Świeże owoce persymony zawierają wiele składników mineralnych, takich jak: potas, magnez, miedź oraz fosfor. Są także bogactwem witamin, w szczególności witaminy C, która jak wiadomo jest silnym przeciwutleniaczem oraz witamin z grupy B.
Zawierają także wiele innych przeciwutleniaczy, takich jak beta-karoten, likopen, luteina, zeaksantyna i kryptoksantyna. Związki te wykazują silne działanie przeciwwolnorodnikowe, zmniejszają tym samym powstający w organizmie stres oksydacyjny, opóźniając procesy starzenia i powstrzymując rozwój wielu schorzeń.
Owoce kaki stanowią też bogate źródło dietetycznego błonnika, który korzystnie wpływa na procesy trawienne w naszym organizmie.
Persymony zawierają, prócz wyżej wymienionych przeciwutleniaczy, również wiele związków prozdrowotnych, takich jak flawonoidy, polifenole, a także ważny czynnik przeciwnowotworowy – kwas betulinowy.
Kaki a dieta
Warto wykorzystać owoce te w codziennej diecie ze względu na jej cenne właściwości.
Kaki są niskokaloryczne. Jedna sztuka to około 150-160 kcal, zatem kaki może stanowić dodatek do posiłku, ale też jako osobna przekąska. Idealnie wpasują się w posiłek potreningowy czy jako dodatek do dania głównego, w postaci surówki z dodatkiem warzyw.
Kaki jest owocem, który można śmiało włączyć do diety, ponieważ zawiera pektynę, wspomaga ona procesy trawienia i pomaga przy zaburzeniach ze strony układu trawiennego.
Podsumowanie
By poznać właściwości tego owocu, warto wprowadzić go w dietę, Jego słodki smak jest w stanie nas zachwycić. Można na jego bazie robić wywary, które doskonale poradzą sobie z przeziębieniem.
Wybierajmy te dojrzałe kaki, lekko miękkie. Możemy opóźnić proces jego dojrzewania, wkładając owoce do lodówki.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.