Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Poranny brak apetytu – dlaczego rano nie czuję głodu?

Poranny brak apetytu – dlaczego rano nie czuję głodu?
Dla dużej części z nas śniadanie to bardzo ważny posiłek. Nie wszyscy jednak odczuwają głód o poranku i siadanie do posiłku może stanowić wówczas nie lada wyzwanie. Czy brak uczucia głodu to jakiś większy problem? Zwykle nie. Czasami może być oznaką jakiejś poważniejszej dolegliwości, ale zdecydowana większość przypadków nie stanowi powodu do niepokoju. A czy wiesz, dlaczego niektórzy nie odczuwają głodu z samego rana? Jakie mogą być przyczyny porannego braku apetytu?

Obfity wieczorny posiłek

Jednym z głównych powodów, dla których możesz nie odczuwać głodu po przebudzeniu, jest obfita kolacja lub duża ilość różnych przekąsek i napojów wieczorem, zwłaszcza jeśli zjadłeś dużo tłuszczu i białka — makroskładników, które dają sytość na długi czas. Oba makroskładniki mogą znacząco zmieniać poziom hormonów regulujących uczucie głodu i apetytu.

Odczuwasz niepokój

Na poziom głodu może wpływać także uczucie niepokoju, a nawet depresja. Oba stany mają wiele objawów, w tym zaburzenia snu, zmęczenie, utrata zainteresowania czymkolwiek i to, w jaki sposób wpłyną na nas, jest kwestią indywidualną. Jeśli chodzi o zmiany apetytu, to u jednych osób będzie on znacznie mniejszy, a u innych wręcz przeciwnie – poszybuje w górę.

Jeśli doświadczasz lęku lub depresji i podejrzewasz, że może to wpływać na Twój apetyt lub inne aspekty Twojego zdrowia, porozmawiaj z lekarzem, aby ustalić najlepszy dla Ciebie sposób leczenia.

Jesteś przeziębiony lub chory

Kiedy jesteś chory, to zazwyczaj nic się nie chce. Jesteś apatyczny, doskwiera Ci wiele dolegliwości i najzwyczajniej w świecie nie masz ochoty jeść. Apetyt zmniejszają infekcje dróg oddechowych, ale także bóle gardła i podwyższona temperatura. W niektórych przypadkach zanika także smak i węch, co potęguje niechęć do jedzenia. Brak apetytu może doskwierać nie tylko rano, ale też przez resztę dnia.

Jesteś w ciąży

Poranne mdłości to częsty towarzysz kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Okazuje się, że dotykają one aż około 80% kobiet. Nudności mogą pojawiać się o każdej porze dnia, ale najczęściej występują rano – stąd też ich nazwa. Nic dziwnego, że w takim stanie nie chce się jeść.

Oprócz porannych mdłości ciąża może przyczyniać się do zmniejszenia apetytu poprzez występowanie niestrawności, wzdęć i opóźnione opróżnianie żołądka.

Dobrą strategią w tym przypadku jest nawadnianie organizmu, zjadanie małych posiłków, zapewnianie sobie dużej ilości snu i częste wietrzenie mieszkania, żeby pozbyć się wszelkich zapachów mogących powodować złe samopoczucie.

Inne przyczyny braku apetytu rano

Do powyższych przyczyn braku apetytu o poranku można jeszcze dodać:

  • przyjmowanie niektórych leków, w tym leków moczopędnych, antybiotyków,
  • proces starzenia się i związane z tym zmiany zapotrzebowania na energię, hormonalne itp.,
  • dysfunkcje tarczycy,
  • owulację,
  • złe samopoczucie, np. zatrucie.

Podsumowanie

Brak apetytu rano może mieć różne przyczyny. Nie jest to stan zagrożenia zdrowia czy życia i zwykle wystarczy, że skorzystasz z toalety, weźmiesz prysznic, porobisz coś w domu i po jakimś czasie zaczynasz odczuwać chęć na zjedzenie śniadania.

Jeśli mimo wszystko nadal nie odczuwasz głodu i chęci do jedzenia, to spróbuj przeanalizować swoją sytuację: czy zjadasz zbyt obfite kolacje, czy masz aktualnie ciężką sytuację, przez którą odczuwasz niepokój, a może jesteś przeziębiony lub zwyczajnie niewyspany.

Jeśli nie dzieje się nic poważniejszego, daj sobie rano trochę czasu, zanim zdecydujesz się na śniadanie. Może warto trochę poeksperymentować w kuchni, żeby przygotować smaczniejsze i pożywniejsze posiłki, które chętniej będziesz jeść?

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.