Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Proteinowa owsianka syci na dłużej

Proteinowa owsianka syci na dłużej
Odchudzanie nie musi wiązać się z permanentnym uczuciem głodu. Odpowiedni dobór pokarmów korzystnie wpływa na mechanizmy regulujące łaknienie i pozwala bezboleśnie wytrwać na ujemnym bilansie kalorycznym. Bardzo wiele wskazuje na to, że posiłkiem mającym w tym kontekście istotne znaczenie jest śniadanie. W niniejszym artykule przedstawię prostą i smaczną, a także niezwykle sycącą propozycję przygotowania pierwszego posiłku w ciągu dnia w postaci owsianki.

Śniadanie w pięć minut

W celu przygotowania posiłku potrzebne będą: około pół szklanki płatków owsianych, garść orzechów włoskich, wybrany owoc (np. banan) oraz szklanka jogurtu naturalnego i miarka odżywki białkowej. Płatki i pokruszone orzechy najlepiej jest zalać dzień wcześniej wodą i zostawić tak na noc, rano natomiast wkroić można banana (albo dorzucić zdecydowanie mniej kaloryczne truskawki, jagody, maliny) oraz zmieszać odżywkę z jogurtem i zalać owsiankę. Samo przygotowanie trwa zaledwie kilka minut, a posiłek jest smaczny, wartościowy i sycący. Opisana powyżej porcja owsianki dostarcza około 650 – 700 kcal, w tym około 80 g węglowodanów (45%) 40 g białka (25%), 30 g tłuszczu (30%), a także 7 g błonnika. Co więcej powyższy posiłek zaspokaja niemal 50% zapotrzebowania na magnez i wapń, dostarczając sporej dawki witamin z grupy B, witaminy E, cynku, manganu i potasu.

Skąd taki pomysł?

Płatki owsiane charakteryzuje wysoki indeks sytości co związane jest m.in. z obecnością sporych ilości błonnika, a także relatywnie wysoką jak na zboża zawartością białka. Badania naukowe potwierdzają sycący potencjał owsianki. Literatura fachowa wskazują także coraz częściej na tłumiące łaknienie właściwości protein. W eksperymentach z udziałem ochotników wykazano, że białkowe śniadanie syci na dłużej niż śniadanie oparte głównie na produktach węglowodanowych. Dlatego uzupełnienie płatków owsianych porcją odżywki białkowej i jogurtem może okazać się niezwykle korzystne. Również orzechy znakomicie hamują łaknienie, a owoce natomiast zaspokajają apetyt na słodkie. Proteinowa owsianka z owocami jest wiec znakomitym pomysłem na śniadanie.

A dlaczego nie musli ze sklepu?

Zastanawiasz się po co babrać się z płatkami i owocami, skoro można po prostu kupić musli w sklepie spożywczym czy markecie i cieszyć się znakomitym smakiem gotowego do zalania mlekiem produktu? Cóż, gdyby wpływ popularnych musli na sylwetkę i łaknienie był choć w połowie tak kolorowy jak ich opakowania, to polecałbym je przy każdej możliwej okazji. Problem tkwi jednak w tym, że gotowe produkty śniadaniowe nafaszerowane są zazwyczaj cukrami i oczyszczoną skrobią, których spożycie sprawia, że łatwiej tyjemy i szybko stajemy się głodni. Co więcej w ich składzie niekiedy znaleźć można również kwasy tłuszczowe trans! Tego typu wynalazki, nie stanowią pożądanego elementu zdrowej diety, a już zupełnie nie nadają się do spożycia w czasie odchudzania… 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.