Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Przełam rutynę w swojej diecie

Jeśli od dłuższego czasu jadasz codziennie te same potrawy, w tej samej formie i o tych samych porach, to masz pełne prawo odczuwać marazm i zniechęcenie. Nuda zabija powoli, a jej ofiarą paść mogą nie tylko Twoja motywacja i zapał do działania, ale w pewnym momencie także Twoja ciężko wypracowana forma. Jeżeli chcesz przełamać impas i dać sobie przysłowiowego „kopa” do dalszej pracy nad sylwetką, przełam rutynę w diecie i spróbuj ożywić swój jadłospis.

Dzień świstaka

Z moich obserwacji wynika, że większość osób regularnie trenujących w celu poprawy kompozycji sylwetki ulega „modzie” na spożywanie w kółko tych samych pokarmów. Zdarzało się już, że w ramach swojej pracy zawodowej (a jestem dietetykiem), otrzymywałem do oceny jadłospisy składające się zaledwie z kilku produktów żywnościowych.

Mało tego, niejednokrotnie bywam proszony o to, by ułożyć dietę składającą się jedynie z:

  • piersi z kurczaka (zawsze przygotowywanej w ten sam sposób i jedzonej trzy razy dziennie),
  • ryżu brązowego (polewanego oliwą i podawanego do porcji piersi z kurczaka),
  • twarogu chudego (spożywanego przed snem, z dodatkiem oliwy),
  • płatków owsianych (spożywanych w postaci placka z dodatkiem jaj i bananów),
  • jajek (patrz wyżej),
  • brokułów (spożywanych do mięsa i ryżu, polanych oliwą),
  • oliwy (stosowanej jako uniwersalny dodatek do wszystkiego, stanowiącej jedyne oprócz jaj źródło tłuszczu),
  • bananów (jedzonych z plackiem owsianym i po treningu).

Tak skrajnie jałowy i monotonny sposób odżywiania jest nie tylko nudny i męczący, ale wręcz niebezpieczny. Stwarza bowiem zagrożenie wystąpienia rozmaitych niedoborów żywieniowych, przede wszystkim witamin A, E, D, K, wapnia, selenu i kwasów omega 3. Deficyt tych składników może prowadzić do obniżenia ogólnie pojętej kondycji psychofizycznej, z jednej strony utrudniając pracę nad sylwetką, a z drugiej – zwiększając ryzyko wystąpienia niektórych chorób!

Jak urozmaicać menu?

Wiemy już, że dieta winna być urozmaicona zarówno po to by nie prowadzić do nudy i zniechęcenia, jak i po to by prawidłowo odżywiać organizm i wspierać prawidłowe jego funkcjonowanie. Pojawia się więc pytanie – jak przełamać codzienną rutynę i nie skomplikować nadto sobie życia? Okazuje się, że rozwiązanie jest stosunkowo proste. Przede wszystkim należy szukać inspiracji i raz po raz poświęcić chwilę uwagi na to, aby zapoznać się ze przepisami opartymi na zdrowych i wartościowych pokarmach.

Źródłem takich inspiracji mogą być przepisy zawarte m.in. w dziale kulinarnym naszego portalu, czyli tutaj:
http://potreningu.pl/diety/posilki

Wprowadzając urozmaicenia do diety nie trzeba od razu dezorganizować sobie życia zaczynając od najbardziej ambitnych potraw. Niekiedy wystarczą już drobne zmiany w menu, dodanie kilku nowych składników takich jak ryby morskie, mięsa takiego jak wołowina czy wieprzowina, źródeł skrobi takich jak kasza gryczana lub jaglana i już dieta zacznie wyglądać inaczej, a posiłki dostarczą dodatkowej porcji witamin, składników mineralnych i błonnika.

Zamiast jałowej owsianki na śniadanie można zjeść koktajl z dodatkiem owoców, orzechów, płatków owsianych i jogurtu, zamiast suchej piersi z kurczaka z ryżem dorsza w sezamie z ziemniakami, zamiast twarogu z oliwą sałatkę z pomidora, mozzarelli i oliwy. To oczywiście tylko banalne przykłady, opcji jest o wiele więcej. Sałatki, naleśniki, placki a także desery takie jak gofry, dietetyczne ciastka czy serniki – wszystko to może znaleźć się w Twojej diecie nie tylko odżywiając Twój organizm, ale także dostarczając niezwykle przyjemnych wrażeń kulinarnych.

Podsumowanie

Dieta, żeby była zarówno zdrowa, skuteczna jak i smaczna i satysfakcjonująca powinna być urozmaicona. Wprowadzanie różnych modyfikacji w diecie mających na celu przełamanie codziennej rutyny nie musi utrudniać życia. Urozmaicona dieta niekoniecznie zakłada, że każdego dnia w ramach każdego posiłku spożywamy zupełnie inne pokarmy, których przygotowanie wymaga dużych nakładów czasu. Chodzi o to by nie ograniczać się do jedzenia codziennie ciągle tych samych produktów. Można natomiast śmiało ugotować jeden obiad na dwa lub trzy dni, albo też drugie śniadania powielić w ramach podwieczorku. Istnieje niezliczona ilość rozwiązań możliwych do wprowadzenia, wystarczy tylko otworzyć umysł i użyć wyobraźni.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.