Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sposoby na brak silnej woli

Sposoby na brak silnej woli
Osiągnięcie długoterminowych efektów związanych z poprawą estetyki sylwetki wymaga nie tylko zaangażowania, ale i umiejętności dokonywania mądrych wyborów żywieniowych, refleksu oraz silnej woli. Pokusy czyhają na każdym kroku – w domu, w pracy, w sklepie, u kolegi, koleżanki… Całkowita izolacja społeczna z całą pewnością nie jest optymalnym rozwiązaniem… Na szczęście silna wola to jest coś nad czym można pracować, dlatego jej brakiem nie można usprawiedliwiać porażek związanych z redukowaniem tkanki tłuszczowej lub budowaniem masy mięśniowej. Niewielki wysiłek włożony w trenowanie silnej woli na pewno zaprocentuje lepszymi efektami i uchroni przed efektem jo-jo.

Przyjemność przede wszystkim

Spożywanie pokarmów wiąże się z odczuwaniem nie lada przyjemności. Szczególnie dużą słabość posiadamy względem pokarmów słodkich, które niewłaściwie wybierane z wielkim hukiem kończą niejedną przygodę ze zdrowym odżywianiem. Dlatego zanim sięgniesz po oblepionego grubym lukrem pączka czy ociekające tłuszczem frytki pomyśl jakiego typu inną przyjemnością mógłbyś zastąpić chwilowe odurzenie cukrem i tłuszczem. Może spraw sobie drobny prezent? Książkę, płytę, nowy kosmetyk? Posłuchaj ulubionej piosenki, idź na spacer do ulubionego parku – poszukaj bardziej wartościowych przyjemności. Pamiętaj również że zdrowe odżywianie nie musi być jałowe i niesmaczne – zadbaj o to, aby Twój jadłospis był bogaty, urozmaicony i zróżnicowany pod względem smakowitości. Dzięki temu widok ciastka z kremem nie będzie robił na Tobie zbyt dużego wrażenia.

Rozproszenie uwagi

Analizy naukowców wskazują, iż najczęściej dokonywane niewłaściwe wybory żywieniowe przypadają na drugą połowę dnia. Po powrocie z pracy czy szkoły, w ramach odpoczynku od obowiązków oraz błogiego relaksu sięgamy po batoniki, czekoladki czy ciasteczka. Brak konstruktywnych zajęć sprzyja podjadaniu słodyczy i innych małowartościowych produktów żywnościowych, negatywnie odbijając się na silnej woli i mechanizmach samokontroli. Dlatego w chwili, gdy najdzie nas ochota na coś słodkiego, warto pomyśleć o jakimś aktywującym ruchowo i/lub umysłowo zajęciu. Może to być spacer, zabawa z dziećmi, nadrobienie zaległości związanych z obowiązkami w szkole czy pracy, wizyta w klubie fitness czy na basenie – wszystko co tylko zaangażuje nas na tyle, że zapomnimy o ochocie na coś słodkiego. Dzień wypełniony zadaniami, spotkaniami ze znajomymi i innymi zajęciami sprawi, iż Twoja uwaga będzie koncentrować się na kwestiach innych niż wyłącznie jedzenie.

Niewyspany masz mniejsze szanse

Brak nieprzerwanego i odpowiednio długiego snu zmniejsza szansę na wygranie nierównej walki z pojawiającymi się wszędzie pokusami. Niewyspanie osłabia silną wolę, zaburza mechanizmy odpowiedzialne ze regulowanie apetytu i popycha w stronę mniej wartościowych produktów żywnościowych. Dlatego osoby, którym trudno jest odmówić sobie niezdrowych przekąsek powinny zainwestować w sen i nocną regenerację, unikając zasypiania przed telewizorem czy zarywania kilku nocek pod rząd.

Pozytywny obraz samego siebie

Badania naukowców wskazują, iż osoby posiadające pozytywny obraz samego siebie mają mniejsze problemy z silną wolą i dokonywaniem właściwych wyborów żywieniowych. Ludzie, którzy nie lubią samych siebie i czują się nieatrakcyjni, pesymiści oraz ludzie zestresowani posiadają znacznie „słabszą” silną wolę. Emocjonalne wyczerpanie sprawia, iż podejmowanie rozsądnych decyzji żywieniowych czy związanych z aktywnością fizyczną jest znacznie trudniejsze.

Podsumowanie

Brak silnej woli znacznie utrudnia pracę nad estetyką sylwetki czy budowaniem formy sportowej. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z faktu, iż można nad nią pracować. Podstawą jest odpowiedni plan, uwzględniający prawidłowo zbilansowany i smaczny jadłospis oraz właściwie ukierunkowaną aktywność fizyczną. Pomocna jest także chwila refleksji – przy odrobinie wysiłku można spróbować przechytrzyć swój organizm, skutecznie odwracając uwagę od problematycznych pokus. Warto także podkreślić, iż trenowanie silnej woli jest pomocne w tworzeniu zdrowych nawyków żywieniowych, które gwarantują osiągnięcie długoterminowych efektów związanych z poprawą estetyki sylwetki.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.