Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

5 produktów, które są zdrowe tylko z nazwy

5 produktów, które są zdrowe tylko z nazwy
Moda na zdrowe odżywianie z roku na rok rozprzestrzenia się coraz bardziej skutecznie - i dobrze! Jednak nie dajmy się zwieść pozorom, bo często "dietetyczna" przekąska może być tak samo szkodliwa dla zdrowia i figury jak hamburger kupiony na ulicy.

W Stanach Zjednoczonych wszelkiego rodzaju trendy związane ze stylem życia czy sposobem odżywiania, zawsze widać najlepiej, jednak w błyskawicznym tempie wszystko wprowadzane jest również w Europie. Najpierw mieliśmy modę na fast foody, teraz na zdrowe, organiczne jedzenie, które jednocześnie nie będzie tuczące. Producenci ścigają się, jeśli chodzi o coraz to nowsze rozwiązania. Na opakowaniach aż roi się od napisów informujących o niskiej zawartości tłuszczu, cukru, sporej ilości błonnika. Tylko czy możemy tak ślepo wierzyć w to, co jest napisane na opakowaniu?

 

„Washington Post” skonsultował się z dietetykami i podaje 5 produktów, w przypadku których należy zachować szczególną ostrożność.

 

1. Niska zawartość tłuszczu

Produkty, które naturalnie powinny zawierać tłuszcz, takie jak popularne w Stanach i Anglii masło orzechowe, należy kupować w wariancie normalnym, a nie odtłuszczonym. Jeśli dokładnie wczytamy się w etykiety, zauważymy, że w momencie, gdy zostaje zmniejszona zawartość tłuszczu, podnosi się ilość cukru, a tego na pewno nie chcemy. Im mniej procesów chemicznych, tym zdrowszy i bardziej naturalny produkt. Podobnie wygląda sytuacja z jogurtami czy serkami, dlatego ZAWSZE czytajmy wszystkie informacje.

 

2. Woda z witaminami

Jest bardzo popularna w Stanach i na Zachodzie, powoli można ją kupić również w Polsce. Producenci zapewniają, że sięgając po butelkę wody z dodatkiem witamin, zapewnisz sobie wieczną młodość, idealną kondycję skóry i włosów oraz dodasz sobie energii (wszystko zależy od tego, po jaki wariant sięgniesz). Prawda jest jednak taka, że przede wszystkim dostarczysz organizmowi porcję cukru. Podobnie wygląda sytuacja z wodą o owocowym aromacie. Jeśli jesteś znudzony piciem wody mineralnej przez cały dzień, wciśnij sok z cytryny do dużej butelki i rozkoszuj się smakiem.

 

3. Batony energetyzujące

Jesteś głodny? Nie masz czasu na prawdziwy, domowy obiad? Zjedz batona białkowego lub takiego, który jest mieszanką orzechów, pestek, miodu i suszonych owoców. Tego typu „zdroweprzekąski” często są reklamowane jako doskonała alternatywa dla jednego z twoich posiłków. Nie daj się nabrać. Zawierają sporo cukru, tłuszczu i całą masę konserwantów. Lepiej kupić małe opakowanie migdałów, bo - choć są kaloryczne - to badania pokazują, że różnego rodzaju orzechy spożywane codziennie w umiarkowanej ilości nie tuczą, a wręcz pomagają zachować zgrabną sylwetkę.

 

4. Wieloziarniste przekąski

Pamiętaj, że istnieje różnica pomiędzy sformułowaniami: „wielozbożowy” (multigrain) a „pełnoziarnisty” (wholegrain). Produkty z pełnego ziarna rzeczywiście są bogate w błonnik i wspomagają przemianę materii, ale te, w których skład wchodzi po prostu wiele ziaren, wcale nie muszą być zdrowe. Producenci krakersów czy różnego rodzaju przekąsek często umieszczają napis „multigrain” dlatego warto wczytać się i zobaczyć, jakiego rodzaju ziarna faktycznie wchodzą w skład tego, co jemy.

 

5. Chipsy w wersji light

Chipsy o obniżonej zawartości tłuszczu czy pieczone w piecu wcale nie są dużo zdrowsze ani bardziej korzystne dla twojej sylwetki. Jeśli musisz pochrupać coś na kształt tej przekąski i szukasz zdrowego rozwiązania, polecamy naturalne chipsy kokosowe (sporej wielkości płatki kokosa - mogą być prażone lub nie) albo warzywne lub owocowe odpowiedniki (tutaj koniecznie przeczytaj informację na opakowaniu, by upewnić się, że nie są dosładzane).

Artykłuł pochodzi z serwisu: fitness.sport.pl