Badania naukowe wykazały, że beta-glukan obniża poposiłkową glikemię, czyli spowalnia wzrost poziomu cukru we krwi następujący po spożyciu pokarmu. Ma to niezwykle doniosłe znaczenie, ponieważ dzisiejsza żywność produkowana na skalę przemysłową dostarcza zazwyczaj szybko trawionych i wchłanianych węglowodanów, których spożycie powoduje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi zwany hiperglikemią.
Stan ten, jeśli regularnie się powtarza jest wysoce niekorzystny z tego powodu, że zaburza gospodarkę hormonalną i lipidową, przyczynia się do rozwoju chorób takich jak cukrzyca czy otyłość, a także powiązany może być z miażdżycą i rozwojem chorób nowotworowych.
Spożywanie produktów żywnościowych bogatych w beta-glukan, takich jak płatki czy otręby owsiane przyczynia się do opóźnienia opróżniania żołądka, a co za tym idzie spowalnia przedostawanie się jedzenia do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, wolniejsze ich trawienie i umiarkowane uwalnianie i wchłanianie glukozy. Jeśli spotkałeś się ze wskaźnikiem takim jak „indeks glikemiczny” i zwracasz na niego uwagę, to wiedz, że beta-glukan jest w stanie ten parametr obniżyć.
Produkty zbożowe stanowią spory udział przeciętnego menu, właściwy ich dobór może mieć istotne znaczenie dla zdrowia i sylwetki. Zamiast spożywania pszennych bułek i makaronów z białej mąki warto uwzględnić w diecie płatki czy otręby owsiane, ponieważ ze względu na obecność beta-glukanu mają one wysoką wartość zdrowotną.