Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co sprawia, że niektóre kobiety postrzegane są jako bardziej atrakcyjne?

Co sprawia, że niektóre kobiety postrzegane są jako bardziej atrakcyjne?
No cóż, nie jest to do końca sprawiedliwe, iż niektórzy ludzie (zarówno kobiety jak i mężczyźni) wyglądają lepiej niż inni. Piękno i młodość są zawsze w modzie, bo jak powszechnie się uważa ludziom atrakcyjnym żyje się lepiej. Co ciekawe, niektórzy naukowcy wskazują, że piękno i ogólnie rozumiana atrakcyjność to ważny sygnał, wskazujący na stan zdrowia i kondycję fizyczną organizmu. Ponieważ ostatnio pisałem na temat męskich cech preferowanych przez kobiety (a co szczególnie cieszy - artykuł wzbudził sporo kontrowersji), chciałbym dziś skoncentrować się na odwrotnej zależności, czyli na cechach docenianych przez mężczyzn w kobiecej fizjonomii. Chciałbym też by było jasne, niniejszy artykuł nie ma nic wspólnego z subiektywnym zdaniem autora w kwestii kobiecej atrakcyjności, a raczej stanowi chłodną relację z wyników badań dotyczących omawianego zagadnienia.

Biust i nogi – newralgiczne punkty damskiej sylwetki?

Uroda w gruncie rzeczy jest pojęciem względnym, jednakże naukowcy badający zależności ewolucyjne i zagadnienia dotyczące doboru płciowego wskazują na pewne prawidłowości, dotyczące męskich preferencji względem kobiecego wyglądu. Wszak jednak są to dane uogólnione, mówiące o pewnej tendencji, więc warto zachować względem nich odpowiedni dystans. Być może niektórych to zadziwi, ale naukowcy wskazują, że bez znaczenia nie pozostają proporcje ciała, wiek, symetria – jednak największą rolę w ocenie żeńskiej atrakcyjności pełni twarz. Jak się okazuje, w toku ewolucji mężczyźni nabyli umiejętność „odczytywania” z kobiecej twarzy ważnych informacji, dotyczących kondycji zdrowotnej oraz ewentualnej płodności. Warto podkreślić, iż owa umiejętność leży poza obszarem męskiej świadomości – jest to rodzaj instynktownego „mechanizmu”, z którego na bieżąco nikt nie zdaje sobie sprawy… Analogicznie również kobiety mogą z męskiej twarzy wywnioskować wiele cennych dla nich informacji.

Jak mężczyźni oceniają kobiecą twarz?

Duńscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym udział wzięli młodzi, heteroseksualni studenci. Zaprezentowano im zdjęcia twarzy kobiet z neutralną mimiką, a ich zadanie polegało na subiektywnej ocenie ich atrakcyjności w skali od -5 (najmniej atrakcyjna) do 5 (najbardziej atrakcyjna). I co się okazało? Które panie zostały najlepiej ocenione? Po dokładnym przeanalizowaniu wyników eksperymentu i przebadaniu kobiet ze zdjęć, naukowcy stwierdzili, iż najwyższe noty otrzymały panie, u których stwierdzono najniższy poziom hormonów stresu. Z kolei jako najmniej atrakcyjne uznane zostały kobiety najbardziej zestresowane. Naukowcy interpretują taką zależność prostą prawidłowością – stres zwłaszcza długotrwały negatywnie wpływa na gospodarkę żeńskich hormonów płciowych, znacznie obniżając płodność. Z ewolucyjnego i biologicznego punktu widzenia (które to wskazują iż sensem istnienia jest „stworzenie” potomstwa) zdolność odczytywania tego typu sygnałów jest jak najbardziej uzasadniona…

Ładniejsza twarz szczupła czy pełna?

Interpretując wyniki wyżej wspomnianego badania, naukowcy zastanawiali się również nad ilością tkanki tłuszczowej na twarzy i jej wpływem na ocenę ogólnej atrakcyjności. Nie stwierdzono liniowej zależności pomiędzy tymi parametrami: zarówno zbyt szczupłe jak i zbyt pełne twarze nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. Umiarkowana ilość tkanki tłuszczowej najbardziej trafiała w gusta oceniających mężczyzn. Takie wyniki również wynikają z działania mechanizmów ewolucyjnych. Zarówno nadmierna jak i zbyt niska ilość tkanki tłuszczowej mogą wskazywać na obniżenie płodności, co zdecydowanie nie jest faworyzowane przez mężczyzn (oraz dobór płciowy)

Podsumowanie

Atrakcyjność i uroda to pojęcia bardzo szerokie i względne, obejmujące wiele różnorodnych czynników. Faktem jest, iż wygląd może obrazować stan zdrowia, co można podświadomie i instynktownie ocenić. Nie ulega też wątpliwości, że cechy kobiet, które przez lata ewolucji były faworyzowane przez dobór naturalny wiążą się z ich płodnością i zdolnością do wydawania potomstwa. Panowie natomiast instynktownie wyżej oceniają kobiety, które w ich oczach lepiej nadają się na matki ich ewentualnego potomstwa… Co ciekawe, mężczyźni mogą stosowne wnioski wyciągnąć przyglądając się wyłącznie kobiecej twarzy… i nawet sobie z tego faktu nie do końca zdawać sprawę.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.