Jak mówi stare przysłowie „nie to ładne, co ładne, ale to co się komu podoba”. Okazuje się jednak, iż bez problemu można wyróżnić szereg cech, sprawiających iż płeć przeciwna postrzegana jest jako mniej lub bardziej atrakcyjna, dotyczy to również sportowców i osób aktywnych. Z reguły mężczyźni podejmujący regularną aktywność fizyczną uważani są przez kobiety za bardziej pociągających – pasja, nienaganna sylwetka i zdrowy tryb życia mogą pozytywnie wpływać na męski wizerunek.
Klata i biceps – newralgiczne punkty męskiej atrakcyjności?
Choć mężczyznom często wydaje się, iż największe wrażenie na kobietach robi ogromna klata i imponujący biceps, to rzeczywistość może wyglądać trochę inaczej… W sposób interesujący zagadnienie męskiej atrakcyjności obrazuje badanie przeprowadzone przez szwajcarskich naukowców, opublikowane w marcu 2014 roku. Jak przebiegał eksperyment? Grupie losowo wybranych kobiet pokazywano zdjęcia twarzy mężczyzn – profesjonalnych kolarzy, którzy ukończyli prestiżowe zawody Tour de France 2012. Panie zanim oceniły atrakcyjność sportowców otrzymały także informacje dotyczące wieku, wzrostu, wagi. Nie wspomniano natomiast nic na temat ewentualnych wyników zaprezentowanych mężczyzn. Cóż się okazało po przeanalizowaniu ocen wystawionych przez badane?
Zaskakująca prawidłowość
Otóż kobiety znacznie lepiej oceniały panów posiadających lepszą wytrzymałość, a tym samym i lepsze czasy podczas wspomnianego wyżej wyścigu. Co ciekawe, prawidłowość ta była szczególnie widoczna w przypadku pań nie stosujących hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Naukowcy, na podstawie przeprowadzonego eksperymentu uznali, iż na męskiej twarzy „wypisane” są czytelne dla kobiet informacje dotyczące wytrzymałości i wydolności, które istotnie wpływają na ocenę męskiej atrakcyjności.
Dlaczego właśnie wydolność?
Niektórzy mężczyźni mogą okazać się zawiedzeni faktem, iż kobiety wybierając partnera widzą w jego twarzy czasem więcej niż chciałby on pokazać, ale taka instynktowna umiejętność posiada pewne uzasadnienie ewolucyjne. Jak wspomina sam autor opisanego powyżej eksperymentu, zdolność do oceny stopnia wydolności umożliwiała kobietom w zamierzchłych czasach wybór partnera, który mógłby zapewnić jak najlepsze warunki do posiadania i rozwoju potomstwa. Większa wytrzymałość fizyczna zwiększała szanse na zdobycie pożywienia i przeżycie w trudnych warunkach. Takie podejście sugeruje, iż w ludzkiej historii ewolucyjnej wytrzymałość i wydolność mężczyzn były cechami faworyzowanymi przez dobór naturalny (naturalną selekcję występującą w przyrodzie).
Podsumowanie
Przeprowadzone przez szwajcarskich naukowców badanie, sugeruje, iż kobiety oceniając atrakcyjność mężczyzn instynktownie preferują jednostki o większej wytrzymałości, co tłumaczone jest kontekstem ewolucyjnym. W takim razie, oceniając wyłącznie twarz sportowców biorących udział w zawodach o charakterze wytrzymałościowym (np. kolarstwo, triatlonistów) panie powinny wskazać na faworytów jeszcze przed rozpoczęciem współzawodnictwa…
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.