Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego niektóre kobiety ciężko przechodzą zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)?

Dlaczego niektóre kobiety ciężko przechodzą zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)?
Czy czujesz się wzdęta, drażliwa lub wyjątkowo głodna tuż przed okresem? A może doświadczasz skurczów lub napadów płaczu? Jeśli te objawy są Ci znane i pojawiają się co miesiąc, prawdopodobnie masz zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Dla większości kobiet objawy PMS są nieprzyjemne, ale dają się znieść. Jednak z czasem niektóre z nich zauważają, że ich miesięczne dolegliwości się nasilają. Jeśli jesteś jedną z nich, prawdopodobnie czujesz frustrację i szukasz odpowiedzi.

Poszukując powodów...

Istnieje wiele powodów, dla których objawy PMS mogą się nasilać — na szczęście jest także wiele sposobów, aby je złagodzić. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego nagle możesz doświadczać nasilonych objawów PMS oraz jakie naturalne metody mogą pomóc w ich złagodzeniu.

Czym jest PMS?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS, to zbiór objawów fizycznych, emocjonalnych i/lub behawioralnych, które doświadczają większość kobiet w dniach lub tygodniu przed okresem. Objawy te mogą się znacznie różnić pod względem czasu trwania i intensywności — od krótkotrwałych i łagodnych do przewlekłych i ciężkich.

Jakie są typowe objawy PMS?

Nagły spadek hormonów, który następuje po owulacji, może powodować szeroki wachlarz dolegliwości fizycznych i emocjonalnych.

Niektóre z najczęstszych objawów PMS to:

  • nocne poty,
  • skurcze,
  • zmniejszone libido,
  • problemy ze snem,
  • uderzenia gorąca,
  • drażliwość,
  • wahania nastroju,
  • zmęczenie,
  • wahania wagi,
  • "mgła mózgowa",
  • wzdęcia lub gazy,
  • większy apetyt,
  • zaparcia lub biegunki,
  • uczucie smutku,
  • ból głowy lub pleców,
  • nerwowość.

U niektórych kobiet PMS może rozpocząć się nawet pięć dni przed okresem. W większości przypadków objawy ustępują, gdy menstruacja się zaczyna, a poziom hormonów znów zaczyna rosnąć.

Nie wszystkie kobiety doświadczają PMS, a nie wszystkie przypadki PMS można zdiagnozować samodzielnie. Jeśli doświadczasz objawów, które zakłócają Twoje codzienne życie, skonsultuj się z lekarzem.

Czy PMS nasila się z wiekiem?

PMS dotyka nawet trzy czwarte kobiet w pewnym momencie ich życia. Zazwyczaj objawy są łagodne, ale mogą się nasilać z wiekiem, szczególnie po 30. roku życia.

PMS a perimenopauza

Objawy PMS mają tendencję do nasilenia się w okresie przejściowym do menopauzy — znanym jako perimenopauza — z powodu dużych wahań hormonów. Perimenopauza zazwyczaj zaczyna się w połowie czterdziestych lat i może trwać do 10 lat.

Jesteś bardziej narażona na nasilenie objawów PMS podczas perimenopauzy, jeśli już wcześniej byłaś wrażliwa na zmiany nastroju w trakcie cyklu menstruacyjnego. Jednak nawet kobiety, które wcześniej miały tylko łagodne objawy — lub nigdy nie miały PMS — mogą go doświadczyć, gdy osiągną etap przejściowy do menopauzy.

Naturalne metody na PMS

Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz cierpieć z powodu PMS. Łagodne do umiarkowanych objawów można złagodzić dzięki zmianom stylu życia, które mogą poprawić Twoje zdrowie fizyczne, hormonalne i psychiczne.

Ćwiczenia siłowe i cardio

Regularna aktywność fizyczna jest niezbędną częścią Twojego planu działania na PMS. Ruch pomaga obniżyć stres i poprawić nastrój, co może pomóc w złagodzeniu objawów PMS, takich jak napięcie, dyskomfort fizyczny, drażliwość, zmęczenie, wzdęcia, niepokój i smutek.

Ćwiczenia pomagają również zmniejszyć wzdęcia poprzez obniżenie hormonów odpowiedzialnych za zatrzymywanie wody, jednocześnie stymulując uwalnianie substancji chemicznych w mózgu, które pomagają zmniejszyć ból.

Jeśli musisz zwolnić tempo, pamiętaj, że nawet łagodniejsze formy ćwiczeń, takie jak spacer, mogą pomóc w zarządzaniu objawami PMS.

Inne łagodne aktywności, które warto rozważyć to:

  • pilates,
  • lekki trening oporowy,
  • joga,
  • pływanie.

Jedzenie odpowiednich pokarmów

Łagodzenie objawów PMS może być często tak proste, jak zwrócenie uwagi na to, co kładziesz na talerz. Spożywanie pożywnej, zrównoważonej diety przez cały miesiąc to doskonały sposób na zmniejszenie objawów PMS.

Badania wskazują, że jednymi z najlepszych pokarmów na PMS są świeże i nieprzetworzone produkty. Oto kilka przykładów:

  • tłuste ryby: łosoś, makrela, tuńczyk, śledź, sardynki,
  • orzechy i nasiona: orzechy włoskie, nerkowce, pestki dyni, siemię lniane,
  • nabiał: jogurt grecki, twaróg,
  • pełnoziarniste produkty: owies, jęczmień, komosa ryżowa, dziki ryż, farro,
  • chude mięsa: pierś z kurczaka, ryby białe, polędwica wieprzowa,
  • owoce i warzywa: zielone liście, jagody, awokado.

Pokarmy bogate w kwasy omega-3 mogą pomóc w objawach PMS związanych ze stanami zapalnymi. Badania pokazują również, że poziom wapnia zwykle spada po owulacji, co może przyczyniać się do objawów PMS, takich jak drażliwość. Priorytetowe traktowanie pokarmów bogatych w wapń może pomóc złagodzić objawy związane z nastrojem.

Warto też unikać pewnych pokarmów

Niestety, pokarmy najgorsze dla PMS to te, na które najczęściej masz ochotę. W szczególności pokarmy wysokosłodzone lub skrobiowe. Badania sugerują, że pragniesz tych pokarmów, ponieważ oferują szybki zastrzyk dwóch substancji chemicznych do mózgu, które poprawiają nastrój: serotoniny i dopaminy. Jednak efekty są krótkotrwałe.

Warto też unikać alkoholu, słonych i wysokotłuszczowych przekąsek — przyjemność chwilowa, a konsekwencje zdrowotne później dużo gorsze.

Celowane suplementy diety

Niektóre suplementy witaminowe, mineralne i ziołowe mogą pomóc w objawach PMS:

Wapń

Jedno badanie wykazało, że kobiety, które przyjmowały suplementy wapnia, zauważyły poprawę w zakresie nerwowości, smutku i innych zmian emocjonalnych w porównaniu do tych, które przyjmowały placebo.

Witamina D

Znana jako „witamina słońca”, witamina D może wpływać na produkcję różnych hormonów, w tym progesteronu i testosteronu. Ponadto pomaga we wchłanianiu wapnia i jest jednym z głównych budulców mocnych kości.

Omega-3

Te zdrowe tłuszcze mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie, co może złagodzić niektóre objawy PMS.

Magnez

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że niedobór magnezu wiąże się ze zwiększoną podatnością na stres.

Chrom

Ten minerał może wspierać wrażliwość na insulinę i zdrową funkcję metaboliczną.

Witamina B6

Podobnie jak w przypadku wielu jej funkcji, witamina B6 (pirydoksyna) może również pomóc w objawach PMS związanych z nastrojem, takich jak drażliwość, zapominanie, wzdęcia i lęk.

Ashwagandha

To zioło było badane pod kątem obniżania poziomu hormonu stresu, kortyzolu, co może pomóc w łagodzeniu objawów PMS związanych ze stresem, takich jak zmęczenie i drażliwość.

Rhodiola róża

Inne korzystne zioło pomagające w zarządzaniu objawami PMS, rhodiola ma właściwości stymulujące i antyoksydacyjne, które, jak pokazano w badaniach, pomagają organizmowi w radzeniu sobie ze stresem.

Techniki zarządzania stresem

Badania pokazują, że kobiety z PMS mają wyższy poziom kortyzolu, gdy się budzą, niż ich koleżanki, które nie mają objawów. Im wyższy kortyzol, tym gorsze objawy.

Gdy poziom kortyzolu wzrasta i utrzymuje się na wysokim poziomie przez dłuższy czas, organizm staje się mniej zdolny do radzenia sobie z codziennym stresem, co pogarsza objawy PMS, takie jak zmęczenie i drażliwość.

Zarządzanie stresem jest kluczowe dla obniżenia poziomu kortyzolu, co z kolei może przynieść korzyści wielu procesom w organizmie. Może również pozytywnie wpływać na ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i stan zapalny.

Jest wiele metod redukcji stresu, które możesz wypróbować. Oto kilka pomysłów:

Medytacja

Wszystkie formy medytacji mają ten sam cel — skupienie naszej uwagi na jednej rzeczy, czy to na oddechu, ciele, czy mantrze.

Terapia masażem

Rzadko jest to tylko przyjemność, masaż może pomóc poprawić nastrój, zmniejszyć ból i poprawić sen.

Śmiech

Każdy powód do śmiechu jest dobry. Śmiech nas rozluźnia i poprawia nastrój.

Ćwiczenia oddechowe

Kiedy czujemy się niespokojni, nasz oddech przyspiesza jako instynktowna reakcja na niebezpieczeństwo. Gdy oddychamy głęboko, mówimy naszemu mózgowi, że wszystko będzie w porządku.

Ciepłe kąpiele

Kąpiele mogą być niesamowicie relaksujące i rozluźniające spięte mięśnie.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu

Naukowcy odkryli, że wskaźniki stresu, takie jak kortyzol, mogą się obniżyć w ciągu 20 do 30 minut przebywania na łonie natury.

Jakość snu

Dobry sen to jeden z ważniejszych elementów dobrego samopoczucia — także w trakcie PMS. I odwrotnie, kiepska noc może znacząco pogorszyć nasz stan.

Skupienie się na swoich nawykach snu może pomóc wygrać walkę z bezsennością PMS — i spadkiem nastroju, który jej towarzyszy.

Oto codzienne nawyki, które warto priorytetowo traktować:

  • ekspozycja na naturalne światło rano,
  • wstawanie/układanie się do snu o tej samej porze,
  • ograniczenie kawy na kilka godzin przed snem,
  • utrzymywanie ciemnego, chłodnego i cichego miejsca do spania,
  • wyłączenie wszystkich ekranów przynajmniej na godzinę przed snem.

Podsumowanie

PMS dotyka wielu kobiet. Jak już wiesz, część z nich może mieć silniejsze objawy, a część łagodniejsze. Może to się także zmieniać wraz z wiekiem. Pamiętaj, że jeśli doskwierają Ci wyjątkowo nieprzyjemne objawy, to powinnaś się skonsultować z lekarzem. Jeśli są nieco łagodniejsze, ale wciąż nieprzyjemne, wypróbuj wprowadzić do swojej codziennej rutyny powyższe wskazówki. Jeśli będziesz konsekwentna, wówczas z pewnością zauważysz poprawę.

Źródła: https://www.acog.org/womens-health/faqs/premenstrual-syndrome https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279054/ https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7648490/ https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5683150/ https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11206370/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.