Podjęcie aktywnej postawy względem wytyczonych celów uważane jest za klucz do sukcesu. Zarówno w kwestiach zawodowych czy prywatnych – związanych np. z pracą nad swoim wyglądem, istnieje bardzo wiele czynników, które działać mogą motywująco. Zapraszam do zapoznania się z odkryciami z dziedziny psychologii, które ułatwią Ci pracę nad wyglądem.
Podział motywacji
W motywacji można wydzielić trzy składowe: część wewnętrzną, zewnętrzną i demotywację. Motywatory wewnętrzne wynikają m.in. z intelektualnej ciekawości, radości z realizacji planów i zdobywania doświadczeń czy też potrzeby rozwoju. Z kolei motywatory zewnętrzne to presja otoczenia, poczucie winy, lęk, etc. Natomiast o demotywacji mówi się wtedy, gdy chęć osiągnięcia celu zanika zupełnie.
Wolność wyboru
Obserwacje psychologów pokazują, że motywacja wewnętrzna zwiększa się w sytuacji, gdy człowiek posiada możliwość dokonywania wyborów. W przypadku pracy nad estetyką sylwetki, przekłada się to np. na wybór rodzaju aktywności (nie musi być to przecież koniecznie siłownia, mogą to być zajęcia na pływalni, taniec, jazda na rowerze, bieganie, etc.) oraz kompozycji jadłospisu z uwzględnieniem lubianych produktów. Zmuszanie się do wykonywania czynności, których się bardzo nie lubi oraz do spożywania pokarmów uważanych za niesmaczne, może znacznie osłabić motywację.
Świadomość dokonywania wyboru
Zewnętrzna motywacja posiada pozytywną moc działania w otoczeniu osób, które również przywiązują odpowiednią uwagę do tego co jedzą i jaki tryb życia prowadzą. Dlatego w przypadku osób, łatwo ulegającym presji otoczenia tak ważny jest kontakt z osobistym trenerem i dietetykiem, a także osobami posiadającymi podobne co ich własnych problemy. Pomocne jest także konfrontowanie posiadanej wiedzy z pokusami dnia codziennego. Osoba uświadomiona co do negatywnego wpływu słodyczy na sylwetkę i zdrowie, w przypadku pojawienia się samej ochoty na ciastko, będzie odczuwała poczucie winy i istnieje szansa, że w związku z tym zrezygnuje z ciastka czy czekolady. W ten sposób rozwija się świadomość, iż można kontrolować dokonywanie wyborów żywieniowych. Specjaliści podkreślają, że poczucie pewnej autonomii i zdolność do kontrolowania swoich działań odgrywają bardzo ważną rolę w kształtowaniu motywacji.
Satysfakcja
Obserwacje pokazują, iż zaangażowanie w podjęte działania, mające na celu uzyskanie wymarzonego efektu w znacznym stopniu uzależnione jest od poczucia satysfakcji. To znaczy, że jeżeli jesteś niezadowolony ze swoich postępów na siłowni ani zmian, które zachodzą w Twoim ciele pod wpływem wprowadzonych modyfikacji żywieniowych, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż osiągniesz stan demotywacji. Bo „po co się męczyć z czymś, co i tak nie ma sensu?” W takiej sytuacji należy przede wszystkim zrewidować swoje podejście. Notować nawet najdrobniejsze postępy, np. wydłużenie czasu wykonywania danego ćwiczenia –np. biegania, utrata cm w pasie (pomimo że waga nie drgnęła), zwiększenie siły czy wytrzymałości. Warto też przeanalizować swój jadłospis i zastanowić się czy nie popełniliśmy jakiś błędów.
Skuteczność podjętych zmagań w walce o poprawę estetyki sylwetki, zależy w bardzo wielkim stopniu od motywacji. Aby Twoje zaangażowanie w dążeniu do celu nie słabło, pamiętaj aby wybrać taką metodykę postępowania, która będzie Ci najbardziej odpowiadała i przyniesie Ci najwięcej przyjemności i satysfakcji. Bądź świadomy podejmowanych decyzji, konfrontuj je z posiadaną wiedzą i staraj się wyciągać konstruktywne wnioski z nietrafnych wyborów. Sukces w pracy nad sylwetką zależy także od zdolności do refleksji nad swoim postępowaniem.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.