Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Owłosiona klatka – hot or not?

Naukowcy z dziedziny biologii ewolucyjnej od dłuższego czasu próbują rozwikłać zagadkę, dlaczego ludzka skóra w toku zmian ewolucyjnych została pozbawiona owłosienia. Wszyscy nasi najbliżsi krewni z rzędu naczelnych posiadają niemal całe ciało pokryte gęstym futrem, natomiast człowiek w porównaniu z nimi jest prawie że nagi. Jedna z hipotez tłumaczących utratę włosów, nawiązuje do preferencji pra-kobiet względem doboru partnera…

Chociaż niektórym może się to wydać zaskakujące, to przodkinie współczesnych kobiet preferowały mężczyzn mniej owłosionych. Kierowały się przy tym nie tyle estetyką, co kwestiami higieny – mniej owłosiony mężczyzna w mniejszym stopniu zagrożony był zarażeniem zewnętrznymi pasożytami, które następnie rozprzestrzeniały się w „domowym ognisku”, przysparzając kobiecie dodatkowych obowiązków. Naukowcy uważają, iż powyższa teoria, nazywana teorią ograniczenia ektopasożytów, stanowi całkiem prawdopodobne wyjaśnienie zagadki związanej z utratą owłosienia, chociaż nie jest pozbawione pewnych wątpliwości.

Psycholodzy ewolucyjni za pomocą powyższej teorii, tłumaczą także preferencje współczesnych kobiet. Okazuje się bowiem, iż również współcześnie większość kobiet uważa za bardziej atrakcyjnych mężczyzn o skromniejszym owłosieniu. Z ewolucyjnego punktu widzenia, prawidłowość ta powinna być szczególnie zauważalna na terenach o klimacie gorącym, gdzie istnieje większe ryzyko zarażenia pasożytami skóry, jednak nie wszyscy naukowcy się z tą zależnością zgadzają. Słowacki profesor biologii przeanalizował upodobania kobiet względem owłosienia skóry, w dwóch krajach różniących się klimatem: na Słowacji i w Turcji. Ankietowane oceniały zdjęcia męskich torsów w dwóch wersjach: przed ogoleniem i po ogoleniu. Zarówno kobiety z klimatu umiarkowanego, jak i gorącego w znaczącej większości przypadków uznały mężczyzn w wersji mniej owłosionej za bardziej atrakcyjnych. Zaledwie 20% pań wśród obu przebadanych grup, uznała, iż mężczyźni bardziej owłosieni trafiają w ich gust.

Natomiast inni naukowcy sugerują, że upodobania kobiet względem stopnia owłosienia męskiego ciała mogą być zróżnicowane w zależności od kraju: w afrykańskimi Kamerunie kobiety preferują bardziej owłosionych mężczyzn, natomiast w Chinach czy Nowej Zelandii wręcz odwrotnie. Preferencje pań mogą się także zmieniać wraz z fazą cyklu menstruacyjnego – zwracają uwagę inni badacze. Panie będące w fazie płodnej są silniej „przyciągane” do mężczyzn mniej owłosionych, a w przypadku dni niepłodnych preferują mężczyzn w większym stopniu pokrytych owłosieniem na ciele.

Biolodzy ewolucyjni badają mechanizmy, które przyczyniły się do ewolucyjnego sukcesu gatunku ludzkiego, również te związane z doborem płciowym. Choć pytanie zawarte w tytule należy traktować z przymrużeniem oka – bo jak mówi przysłowie „z gustami się nie dyskutuje”, to obserwacje i naukowe analizy potwierdzają, iż większość kobiet preferuje „nagie” lub w niewielkim stopniu owłosione męskie torsy.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.