Chociaż niektórym może się to wydać zaskakujące, to przodkinie współczesnych kobiet preferowały mężczyzn mniej owłosionych. Kierowały się przy tym nie tyle estetyką, co kwestiami higieny – mniej owłosiony mężczyzna w mniejszym stopniu zagrożony był zarażeniem zewnętrznymi pasożytami, które następnie rozprzestrzeniały się w „domowym ognisku”, przysparzając kobiecie dodatkowych obowiązków. Naukowcy uważają, iż powyższa teoria, nazywana teorią ograniczenia ektopasożytów, stanowi całkiem prawdopodobne wyjaśnienie zagadki związanej z utratą owłosienia, chociaż nie jest pozbawione pewnych wątpliwości.
Psycholodzy ewolucyjni za pomocą powyższej teorii, tłumaczą także preferencje współczesnych kobiet. Okazuje się bowiem, iż również współcześnie większość kobiet uważa za bardziej atrakcyjnych mężczyzn o skromniejszym owłosieniu. Z ewolucyjnego punktu widzenia, prawidłowość ta powinna być szczególnie zauważalna na terenach o klimacie gorącym, gdzie istnieje większe ryzyko zarażenia pasożytami skóry, jednak nie wszyscy naukowcy się z tą zależnością zgadzają. Słowacki profesor biologii przeanalizował upodobania kobiet względem owłosienia skóry, w dwóch krajach różniących się klimatem: na Słowacji i w Turcji. Ankietowane oceniały zdjęcia męskich torsów w dwóch wersjach: przed ogoleniem i po ogoleniu. Zarówno kobiety z klimatu umiarkowanego, jak i gorącego w znaczącej większości przypadków uznały mężczyzn w wersji mniej owłosionej za bardziej atrakcyjnych. Zaledwie 20% pań wśród obu przebadanych grup, uznała, iż mężczyźni bardziej owłosieni trafiają w ich gust.
Natomiast inni naukowcy sugerują, że upodobania kobiet względem stopnia owłosienia męskiego ciała mogą być zróżnicowane w zależności od kraju: w afrykańskimi Kamerunie kobiety preferują bardziej owłosionych mężczyzn, natomiast w Chinach czy Nowej Zelandii wręcz odwrotnie. Preferencje pań mogą się także zmieniać wraz z fazą cyklu menstruacyjnego – zwracają uwagę inni badacze. Panie będące w fazie płodnej są silniej „przyciągane” do mężczyzn mniej owłosionych, a w przypadku dni niepłodnych preferują mężczyzn w większym stopniu pokrytych owłosieniem na ciele.
Biolodzy ewolucyjni badają mechanizmy, które przyczyniły się do ewolucyjnego sukcesu gatunku ludzkiego, również te związane z doborem płciowym. Choć pytanie zawarte w tytule należy traktować z przymrużeniem oka – bo jak mówi przysłowie „z gustami się nie dyskutuje”, to obserwacje i naukowe analizy potwierdzają, iż większość kobiet preferuje „nagie” lub w niewielkim stopniu owłosione męskie torsy.