Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czyżby udało się odkryć naturalny środek dopingowy?

Czyżby udało się odkryć naturalny środek dopingowy?
Stosowanie wysokich dawek wyciągu z jeżówki purpurowej zwiększa poziom erytropoetyny – do takiego wniosków doszli amerykańscy naukowcy (Whitehead i wsp.), którzy w ramach eksperymentu podwali sportowcom raz dziennie porcję preparatu zawierającą 8g Echinacea purpurea. Badanie trwało cztery tygodnie, przeprowadzone zostało z zastosowaniem podwójnej ślepej próby na dwudziestu czterech wytrenowanych, młodych mężczyznach.

Dlaczego odkrycie to może mieć szczególnie doniosłe znaczenie dla sportowców?

Erytropoetyna (w skrócie: EPO) to bardzo ważny hormon peptydowy, który stymuluje produkcję czerwonych krwinek (erytrocytów) w szpiku kostnym. Jak powszechnie wiadomo erytrocyty zajmują się dystrybucją tlenu do tkanek i narządów. Sportowcy dyscyplin wytrzymałościowych stosują niekiedy erytropoetynę w celu poprawy utlenowania krwi, co przekłada się na zdolności wysiłkowe. Takie praktyki stanowią jednak doping farmakologiczny i zakazane są przez obwiązujące prawo. Stąd też naturalne sposoby zwiększenia poziomu EPO mogą okazać się dla wielu sportowców bardzo atrakcyjne. Czy więc jeżówka purpurowa kojarzona do tej pory jedynie z korzystnym wpływem na odporność immunologiczną zrewolucjonizuje wspomaganie wysiłku?

Niestety wydaje się, że entuzjazm niektórych autorów, którzy na swoich blogach rozpisują się na temat korzystnego wpływu jeżówki na formę sportową jest chyba póki co przedwczesny. Pamiętać należy, że dopiero w jednym  badaniu udało się wykazać zależność pomiędzy przyjmowaniem suplementu zawierającego wyciąg z jeżówki a poziomem EPO. Co istotne jednak autorzy nie zanotowali znaczącego wpływu tego zabiegu na poziom czerwonych krwinek, hemoglobiny czy hematokrytu  - a zmiany w tych wartościach należałoby uznać za kluczowe.

Reasumując: przyjmowanie  Echinacea purpurea  w bardzo wysokich dawkach (8g na dobę to sporo zakładając, że zazwyczaj stosuje się dawki odmierzane w miligramach) jest dyskusyjne w kontekście wywołania  pozytywnego efektu w postaci poprawy formy sportowej.  Pamiętajmy, że póki co jest zbyt wcześnie  by wyrokować w sprawie możliwego  zastosowania jeżówki purpurowej we wspomaganiu wysiłku. Brak wpływu suplementacji jeżówką na poziom erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu stawia pod znakiem zapytania sugerowany potencjał tej rośliny. 

The effect of 4 wk of oral echinacea supplementation on serum erythropoietin and indices of erythropoietic status. Whitehead MTMartin TDScheett TPWebster MJ.