Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czyżby udało się odkryć naturalny środek dopingowy?

Stosowanie wysokich dawek wyciągu z jeżówki purpurowej zwiększa poziom erytropoetyny – do takiego wniosków doszli amerykańscy naukowcy (Whitehead i wsp.), którzy w ramach eksperymentu podwali sportowcom raz dziennie porcję preparatu zawierającą 8g Echinacea purpurea. Badanie trwało cztery tygodnie, przeprowadzone zostało z zastosowaniem podwójnej ślepej próby na dwudziestu czterech wytrenowanych, młodych mężczyznach.

Dlaczego odkrycie to może mieć szczególnie doniosłe znaczenie dla sportowców?

Erytropoetyna (w skrócie: EPO) to bardzo ważny hormon peptydowy, który stymuluje produkcję czerwonych krwinek (erytrocytów) w szpiku kostnym. Jak powszechnie wiadomo erytrocyty zajmują się dystrybucją tlenu do tkanek i narządów.

Sportowcy dyscyplin wytrzymałościowych stosują niekiedy erytropoetynę w celu poprawy utlenowania krwi, co przekłada się na zdolności wysiłkowe. Takie praktyki stanowią jednak doping farmakologiczny i zakazane są przez obwiązujące prawo.

Stąd też naturalne sposoby zwiększenia poziomu EPO mogą okazać się dla wielu sportowców bardzo atrakcyjne. Czy więc jeżówka purpurowa kojarzona do tej pory jedynie z korzystnym wpływem na odporność immunologiczną zrewolucjonizuje wspomaganie wysiłku?

Niestety wydaje się, że entuzjazm niektórych autorów, którzy na swoich blogach rozpisują się na temat korzystnego wpływu jeżówki na formę sportową jest chyba, póki co przedwczesny.

Pamiętać należy, że dopiero w jednym badaniu udało się wykazać zależność pomiędzy przyjmowaniem suplementu zawierającego wyciąg z jeżówki a poziomem EPO. Co istotne jednak autorzy nie zanotowali znaczącego wpływu tego zabiegu na poziom czerwonych krwinek, hemoglobiny czy hematokrytu, a zmiany w tych wartościach należałoby uznać za kluczowe.

Podsumowanie

Przyjmowanie Echinacea purpurea w bardzo wysokich dawkach (8 g na dobę to sporo zakładając, że zazwyczaj stosuje się dawki odmierzane w miligramach) jest dyskusyjne w kontekście wywołania pozytywnego efektu w postaci poprawy formy sportowej. 

Pamiętajmy, że na razie jest zbyt wcześnie, by wyrokować w sprawie możliwego zastosowania jeżówki purpurowej we wspomaganiu wysiłku. Brak wpływu suplementacji jeżówką na poziom erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu stawia pod znakiem zapytania sugerowany potencjał tej rośliny.

Źródła: The effect of 4 wk of oral echinacea supplementation on serum erythropoietin and indices of erythropoietic status. Whitehead MT, Martin TD, Scheett TP, Webster MJ.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.