Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Lukrecja obniża poziom testosteronu

Korzeń lukrecji, zazwyczaj w formie ekstraktów, obecny jest zarówno w niektórych lekach, jak i suplementach diety dla sportowców. Znaleźć też go można jako dodatek do żywności, ze względu na słodki smak zawartego w nim kwasu glicyretynowego. Chociaż badania naukowe ciągle odkrywają nowe możliwości zastosowania lukrecji w profilaktyce i leczeniu rozmaitych chorób, to jednocześnie coraz więcej mówi się o możliwych skutkach ubocznych związanych z jej spożywaniem.

Kwas glicyretynowy, który zawarty jest w lukrecji, wg najnowszych badań może nie tylko podnosić ciśnienie tętnicze krwi oraz zwiększać zatrzymanie płynów w ustroju, ale także obniżać poziom testosteronu.

W badaniu przeprowadzonym przez grupę naukowców z Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu w Padwie (Armanini D i wsp.), w którym wzięło udział siedmiu mężczyzn w wieku 22-27 lat okazało się, że po czterech dniach przyjmowania 500 mg kwasu glicyretynowego (7 g rynkowego preparatu zawierającego lukrecję), poziom testosteronu całkowitego we krwi obniżył się o 40%.

W ciągu czterech dni od zaprzestania podawania lukrecji poziom tego hormonu wrócił do poziomu wyjściowego sprzed badania. Kolejne badanie przeprowadzone przez tę samą grupę naukowców potwierdziły zależność pomiędzy spożywaniem lukrecji a obniżeniem poziomu męskiego hormonu, choć średni spadek w tej próbie wynosił 26%.

Utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu testosteronu ma duże znaczenie dla mężczyzn. Kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia w przypadku sportowców. Sproszkowany korzeń lukrecji dodawany jest często do suplementów diety przeznaczonych do stosowania jako element wspomagania wysiłku i regeneracji, w tym również takich, które mają podnosić poziom testosteronu.

Eksperymenty włoskich naukowców świadczą zdecydowanie na niekorzyść lukrecji w kontekście możliwości zastosowania jej w suplementacji sportowej. Stąd też odradzam preparaty, które zawierają lukrecję w składzie.

Źródła: Armanini D, Bonanni G, Palermo M. Reduction of serum testosterone in men by licorice.Armanini D, Bonanni G, Mattarello MJ, Fiore C, Sartorato P, Palermo M. Licorice consumption and serum testosterone in healthy man.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.