Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Chcę schudnąć 8 kg w 2 tygodnie – jak mam to zrobić?

W okresie letnim na forach internetowych szczególnie często pojawiają się pytania dotyczące sprawdzonych metod pozwalających na natychmiastowe niemal pozbycie się nadmiaru kilogramów. Zbliżający się wyjazd urlopowy to najczęstszy motywator do podjęcia błyskawicznych działań ukierunkowanych na poprawę estetyki sylwetki. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom postaram się przybliżyć temat „szybkiego odchudzania”. Jeśli więc planujesz rozpoczęcie na dniach takiej praktyki proponuję najpierw zapoznać się z niniejszym materiałem.

Na ostatnią chwilę

Odchudzanie na ostatnią chwilę to dość popularna praktyka stosowana przed urlopowymi wyjazdami przede wszystkim przez osoby, które przez większą część roku nie specjalnie zwracały uwagę na to co pojawia się na ich talerzach. W praktyce polega to zazwyczaj na tym, że moment rozpoczęcia kuracji odchudzającej odwleka się najdłużej jak się da, a następnie „przechodzi się na dietę”, przy czym szczególnym zainteresowaniem cieszą się tutaj rozwiązania najbardziej ekstremalne. W ostatnich latach wiele osób odchudza się „na białku” wprowadzając zmodyfikowana wersję fazy uderzeniowej diety proteinowej, co w praktyce sprowadza się do jedzenia jogurtów i serków oraz popijania dietetycznej coli… Oczywiście niesłabnącą popularnością cieszą się też diety skrajnie niskokaloryczne, zakładające dzienne spożycie energii na poziomie 800, a 600, a niekiedy nawet mniej niż 500kcal na dobę. Dieta kopenhaska, dieta kapuściana, czy też warzywno-owocowa to patenty lansowane często na niektórych forach internetowych. Najbardziej zdesperowani sięga japo środki przeczyszczające i odwadniające… A wszystko to by pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Efekty

Skutkiem podejmowania się ekstremalnych praktyk odchudzających nie zawsze jest zmniejszenie masy ciała. Nieraz po prostu nie udaje się w praktyce utrzymać założeń diety i po dwóch, trzech, niekiedy pięciu dniach przychodzi moment załamania uwieńczony kilkugodzinnym obżarstwem. Nawet jednak jeśli uda się kilka kilogramów schudnąć, to paradoksalnie nie prowadzi to do poprawy estetyki sylwetki. Związane jest to z jednej strony z tym, że szybkie odchudzanie kończy się zazwyczaj utratą znacznej ilości tkanki mięśniowej – co wiąże się z utratą jędrności i sprężystości sylwetki, z drugiej strony wynika z niedoborów ważnych składników odżywczych i wody, cera wydaje się starsza, zmarszczki – wyraźniejsze, pojawiają się cienie pod oczami. Osobną kwestią jest efekt jo-jo, który w praktyce polega na tym, ze zaraz po zakończeniu kuracji odchudzającej utracone centymetry i kilogramy wracają z nawiązką. Uważasz, że Ciebie to ominie? Wszyscy tak twierdzą niestety… Dodatkowym bonusem jest spowolnienie metabolizmu, obniżenie samopoczucia i nieraz również problemy zdrowotne, a przynajmniej obniżenie odporności immunologicznej organizmu…

Podejście

Trzeba powiedzieć to jasno i wyraźnie: nie ma skutecznych metod pozwalających skutecznie i bezpiecznie zmienić sylwetkę w dwa tygodnie. Owszem, przez ten czas pewne zmiany można zaobserwować, ale niestety nie będą one spektakularne. Odchudzanie należy zacząć odpowiednio wcześnie i oprzeć ja na sprawdzonych metodach o potwierdzonej skuteczności. Dieta musi być odpowiednio dopasowana do celu, potrzeb organizmu i do trybu życia. Jeśli restrykcje energetyczne będą zbyt głębokie, a w jadłospisie brakować będzie niezbędnych dla prawidłowej pracy organizmu składników - pojawią się problemy, a końcowy efekt nie będzie taki jakbyśmy sobie to wyobrażali. Beztroskie podejście do tematu „szybkiego odchudzania” może mieć niestety poważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli starania o lepszą sylwetkę wspieramy niebezpiecznymi środkami takimi jak leki przeczyszczające czy środki odchudzające zawierające niebezpieczne substancje jak choćby DNP.

Alternatywa

Dwa tygodnie to czas w którym przy zastosowaniu odpowiednich metod pozbyć można się 2 – 4% masy ciała. Działając samodzielnie warto po pierwsze wyeliminować wszystkie śmieciowe produkty z menu i postawić na nisko przetworzoną żywność. Wszelkie źródła rafinowanych cukrów muszą zniknąć, a najlepiej w ogóle obniżyć wyraźnie spożycie węglowodanów bazując na produktach białkowych i tłuszczowych oraz dużych ilościach warzyw. Dzięki temu nie tylko przyspieszymy spalanie tłuszczu, ale pozbędziemy się znacznej części zgromadzonej w organizmie wody. Niezmiernie ważny jest też odpowiednio zaplanowany wysiłek fizyczny. Warto uwzględnić zarówno trening siłowy jak i trening aerobowy. Dodatkowo wspomóc się można suplementem wspomagającym odchudzanie zakupionym w renomowanym sklepie, przy czym zamiast przereklamowanej l-karnityny czy preparatu błonnikowego można sięgnąć po preparat o działaniu termogennym. Najlepiej jednak oczywiście skontaktować się z dobrym dietetykiem bądź trenerem, który pozwoli dobrać odpowiednią strategię pozwalającą wycisnąć jak najwięcej z tego krótkiego okresu bez narażania nas na utratę zdrowia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.