Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy odchudzając się można jeść wieprzowinę?

Czy odchudzając się można jeść wieprzowinę?
Wieprzowina często bywa postrzegana jako gorszy rodzaj mięsa. Zarówno w kolorowych poradnikach jak i również w fachowych opracowaniach można spotkać się z zaleceniami, by jej konsumpcję ograniczać bądź wręcz całkowicie eliminować z diety. Czy jednak obiegowe teorie na temat wieprzowiny faktycznie mają uzasadnienie? W niniejszym opracowaniu zagadnienie to omówię w odniesieniu do założeń diety redukcyjnej odpowiadając jednocześnie na pytanie dotyczące tego, czy mięso wieprzowe można spożywać podczas odchudzania.

Skąd się wzięła zła sława wieprzowiny?

Chcąc zweryfikować zasadność teorii nakazującej ograniczanie lub wręcz unikanie konsumpcji wieprzowiny należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie wady tego mięsa uzasadniają takie zalecenie. Okazuje się, że głównym argumentem mającym świadczyć na niekorzyść wieprzowiny jest wysoka zawartość tłuszczu (w tym „złych” kwasów nasyconych), i cholesterolu. To właśnie za sprawą tych składników konsumpcja mięsa wieprzowego ma niszczyć zdrowie i rujnować sylwetkę. Czy jednak nie ma w tym stwierdzeniu przesady?

Co siedzi w wieprzowinie?

Do bardzo ciekawych wniosków można dojść po starannej lustracji danych dotyczących wartości energetycznej i odżywczej wieprzowiny. Otóż po pierwsze okazuje się, że mięso to wcale nie musi być tłuste. Niektóre elementy tuszy takie jaki schab są po prostu chude i zawierają niekiedy zaledwie około 5 - 7% tłuszczu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku szynki, którą także można dostać w wersji „light” czyli takiej gdzie udział tłuszczu nie przekracza 7%. Przy okazji warto zdementować plotki głoszące, iż tłuszcz wieprzowy to głownie kwasy nasycone. Wbrew obiegowym opiniom wieprzowina zawiera głownie jednonienasycony kwas oleinowy, czyli ten obecny w oliwie z oliwek.

Nie bez znaczenia jest też fakt, iż mięso wieprzowe stanowi znakomite źródło protein. Wbrew niektórym opiniom białko w nim zawarte wartością odżywczą wcale nie odstaje od wołowiny czy drobiu. Jego zaletą jest wysoka zawartość aminokwasów egzogennych, w tym także BCAA, czyli aminokwasów rozgałęzionych. Warto wiedzieć, że tym większa wartość odżywcza białka mięsa wieprzowego im mniejsza jest w nim zawartość tkanki łącznej. Co nie oznacza, że bardziej nią podzielone i poprzerastane elementy tuszy wieprzowej są niskojakościowe – zawierają one białka kolagenowe zasobne w aminokwasy uczestniczące w naprawie ścięgien i stawów.

Wieprzowina na tle innych mięs wyróżnia się także wysoką zawartością witamin z grupy B, a w szczególności witaminy B1 (tiaminy), jak również ryboflawiny (B2), pirydoksyny (B6) i niacyny (B3). Witaminy z grupy B biorą udział w metabolizmie glukozy, aminokwasów i lipidów, wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Dodatkowo mięso wieprzowe jest też bardzo dobrym źródłem żelaza, czyli pierwiastka, którego bardzo często brakuje w diecie aktywnych fizycznie kobiet. Pod tym względem wypada nieporównywalnie lepiej od drobiu, a odstaje natomiast trochę od wołowiny. Stugramowa porcja schabu dostarcza około 1,2 – 1,8mg żelaza, czyli od 3 do 6 razy więcej niż pierś z kurczaka. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi około 10 – 12mg w przypadku mężczyzn i aż 18 – 20mg w przypadku kobiet.

Tłuszcz wieprzowy – przyjaciel czy wróg?

Wracając jeszcze na moment do kwestii obecności tłuszczu w mięsie wieprzowym warto jeszcze podkreślić, że jedzenie wcale nie musi być chude żeby było zdrowe i by sprzyjało utrzymaniu szczupłej sylwetki. Pewna zawartość tłuszczu może być wręcz zaletą, zwłaszcza w odniesieniu do bazowych założeń diet redukcyjnych opierających się na ograniczeniu spożycia węglowodanów (zwanych też dietami niskowęglowodanowymi, bądź też dietami typu „low carb”). Tego typu rozwiązania żywieniowe siłą rzeczy zakładają zwiększenie procentowego udziału energii z tłuszczu (a w mniejszym stopniu z białka). Ten ważny aspekt także należy wziąć pod uwagę dokonując finalnego rozrachunku w kwestii włączenia wieprzowiny do diety redukcyjnej.

Podsumowanie

Mięso wieprzowe śmiało można jeść podczas stosowania diety redukcyjnej. Na korzyść włączenia go do diety przemawia obecność wysokojakościowego białka i duża zawartość witamin z grupy B i żelaza. Fakt, że mięso wieprzowe zawiera pewną ilość tłuszczu nie powinien być problemem o ile zostanie on wliczony do dziennego bilansu kalorycznego.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.