Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy platformy wibracyjne spalają tłuszcz?

Czy platformy wibracyjne spalają tłuszcz?
Odchudzanie bywa procesem żmudnym i zawsze wymaga samodyscypliny oraz systematyczności. Od kiedy znane są fizjologiczne podłoża zrzucania zbędnych kilogramów próbuje się jednak stworzyć technologie ułatwiające i przyspieszające ten proces. Przez ostatnich kilkadziesiąt lat za takową technologię uważano (w niektórych kręgach cały czas się uważa) m.in. platformy wibracyjne.

Działanie platform wibracyjnych

Pierwsze badania nad wpływem platform wibracyjnych na zdrowie i sprawność człowieka przeprowadzono w rosyjskich laboratoriach przy ośrodku szkoleniowym kosmonautów. Wibracje miały stanowić jeden z elementów treningu motorycznego, który był ukierunkowany np. na prewencję negatywnych zmian w obrębie mięśni wywołanych przebywaniem w przestrzeni kosmicznej.

Badania zarówno na modelach zwierzęcych, jak i z udziałem ludzi wskazały na pewien potencjał treningu z użyciem platform wibracyjnych w kierunku neurologicznego wzmacniania mięśni, a to przekładać się może m.in. na lepszą kontrolę ruchową.

Platformy wibracyjne a odchudzanie

Obserwację dotyczącą aktywowania mięśni za pośrednictwem platform wibracyjnych poza naukowcami docenili również producenci sprzętu fitness. W przekazie marketingowym uprościli jednak złożony proces odchudzania twierdząc, że do nasilenia przemian metabolicznych wystarczy pobudzać wybrane mięśnie za pośrednictwem wibracji.

Oczywiście wzbudziło to ogromne zainteresowanie u wielu konsumentów, którzy najczęściej z lenistwa poszukiwali nowoczesnego i prostego w użyciu oraz względnie niemęczącego narzędzia.

Czy korzystanie z platform wibracyjnych to trening?

Warto jednak zaznaczyć, że korzystania z platform wibracyjnych nie można nazwać treningiem, a raczej ciekawym jego urozmaiceniem. Nie oddziałuje on bowiem w tak istotnym stopniu na układ krążeniowo-oddechowy, jak np. trening cardio, czy na układ kostny, jak np. trening siłowy. Co prawda, w niektórych eksperymentach wykazano korzystny wpływ platform wibracyjnych na redukcję masy tkanki tłuszczowej, jednak cały czas brakuje jeszcze twardych na to dowodów.

Korzyści z platformy wibracyjnej

Platformy wibracyjne przydatne mogą być u wysoko wyspecjalizowanych sportowców czy pracowników, których zawód wymaga wyjątkowej sprawności. Ponadto skorzystać z nich mogą nowicjusze i osoby po niektórych kontuzjach, chorobach lub innych przerwach w aktywności, którzy uczą się kontroli nad własnymi mięśniami.

Każdy, kto dąży do utraty nadmiernej masy ciała, powinien jednak w pierwszej kolejności skupić się na treningach silnie „pobudzających” metabolizm (siłowy / wytrzymałościowy / siłowo-wytrzymałościowy), gdyż zastosowanie platform wibracyjnych wydaje się mieć największy sens w kontekście usprawniania połączeń nerwowo-mięśniowych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.