Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy zielona herbata wpływa na sylwetkę?

Czy zielona herbata wpływa na sylwetkę?
Wiele jest artykułów mówiących o wartościowych składnikach zielonej herbaty i ich przydatność w podkręcaniu metabolizmu i pomocy w walce z tkanką tłuszczową. Czy to faktycznie działa? Czy sportowcy mogą wyciągnąć jeszcze jakieś dodatkowe korzyści z picia zielonej herbaty?

Osoby, które nastawione są na osiągnięcie odtłuszczonej i umięśnionej sylwetki, są w stanie spróbować niemalże wszystkiego, byle osiągnąć swój cel. Wielu kulturystów używa substancji niedozwolonych, takich jak sterydy anaboliczne. Są jednak również tacy, którzy są „czyści” i szukają najróżniejszych rozwiązań modyfikując swoją dietę, treningi i przyjmując różne dozwolone suplementy. Wszystko po to, by osiągnąć swoje cele. Wiele suplementów może przynieść korzyści, a zielona herbata wydaje się być jednym z nich.

Co to jest zielona herbata?

Pod pojęciem zielona herbata kryją się różne rodzaje herbat, w zależności od tego gdzie i kiedy są zbierane. Zielona herbata różni się od herbaty czarnej tym, że nie jest poddawana fermentacji. Z tego powodu zielona herbata ma wiele przeciwutleniaczy i może oferować więcej korzyści, niż czarna herbata.

Wszystkie herbaty pochodzą z rośliny o nazwie Camellia Sinensis. Zielona herbata jest naturalnie bogata w witaminy z grupy B (w postaci kwasu foliowego), a także w mangan, potas, magnez, kofeinę i katechiny. To właśnie za sprawą katechin powstało przekonanie mówiące o tym, że zielona herbata może pomóc w utracie tłuszczu.

Czy kulturyści mogą czerpać korzyści z picia zielonej herbaty?

Istnieje wiele zalet związanych z piciem zielonej herbaty. Oto kilka z nich.

Pomoc w spalaniu tkanki tłuszczowej

Twierdzenie, że zielona herbata może pomóc w spalaniu tłuszczu jest dość dobrze ugruntowane w nauce. Nie spodziewaj się jednak, że picie zielonej herbaty zadziała tak, jak przyjmowanie cleanbuterolu.

Badanie przeprowadzone przez American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że zielona herbata przyspieszała utlenianie tłuszczu aż o 16%. Kiedy walczysz o to, by spalić tyle tłuszczu ile to możliwe, jest to całkiem imponująca liczba.

W jaki sposób zielona herbata wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej?

Zielona herbata swoje właściwości odchudzające zawdzięcza katechinom, a szczególnie substancji o nazwie galusan epigallokatechiny (EGCG). Katechiny hamują wchłanianie tłuszczów z pożywienia i nasilają ich zużycie przez organizm. Dodatkowo zielona herbata zwiększa aktywność niektórych enzymów biorących udział w trawieniu.

Zielona herbata zawiera też pewną ilość kofeiny, która zwiększa metabolizm, dzięki czemu organizm może szybciej zużywać więcej dostępnego tłuszczu. 

Działanie zielonej herbaty pod kątem utraty tkanki tłuszczowej wydaje się być bardzo pozytywne i nie należy go lekceważyć. Jedynym problemem może być to, że należałoby pić spore ilości zielonej herbaty, aby zauważyć jej pozytywne działanie. Dlatego też suplement, który łączy dużą zawartość ekstraktu z zielonej herbaty i kofeinę, może być lepszym i łatwiejszym rozwiązaniem.

Lepsze trawienie

Działając jako stymulant trawienny, zielona herbata może pomóc w zmniejszeniu ilości gazów jelitowych, a także może pomóc w lepszym trawieniu żywności. Im lepiej trawimy, tym więcej składników odżywczych pozyskuje organizm z jedzenia i tym my lepiej i lżej się czujemy.

Zastrzyk energii

Zielona herbata zawiera L-teaninę i wspomnianą już wcześniej kofeinę. Oba te składniki są stymulantami. Ich połączenie może mieć bardzo korzystny wpływ pobudzający na sportowców. Kofeina zapewnia wzrost energii, jeśli chodzi o codzienne czynności, a także w przypadku treningów. L-teanina, w zależności od stężenia, może pobudzać lub zapewniać uspokajający efekt. Zielona herbata nazywana jest niekiedy inteligentną kofeiną, gdyż z jednej strony wykazuje działanie pobudzające, z drugiej strony pomaga się zrelaksować i skupić.

W tym momencie warto zatrzymać się przez moment na sposobami parzenia zielonej herbaty.

Sposób parzenia zielonej herbaty ma wpływ zarówno na smak naparu, jak również na jej właściwości. W zależności od tego, w jaki sposób przygotujemy napar, zielona herbata może działać pobudzająco, podobnie jak kawa, lub uspokajająco i wyciszająco.

Jak więc zaparzyć zieloną herbatę, by uzyskać konkretne właściwości naparu?

Najważniejsza kwestia – zielona herbata nie lubi wrzątku. Temperatura wody przeznaczonej do parzenia zielonej herbaty powinno wynosić od 70 do 80 stopni C. O pobudzających lub uspokajających właściwościach zielonej herbaty decyduje czas parzenia. On również wpływa na smak uzyskanego naparu. Dłużej parzona herbata nabiera goryczy, krótko parzona ma bardziej delikatny smak.

Większość zielonych herbat nadaje się do dwu- lub trzykrotnego parzenia. Jeśli chcesz, aby herbata zielona działała pobudzająco, potrzebować będziesz liści z pierwszego parzenia. Parz je od 2 do 3 minut. Tak zaparzonej herbaty nie pij jednak przed snem!

Dla uzyskania mocniejszego efektu, należy użyć więcej liści herbacianych, nie należy natomiast wydłużać czasu parzenia herbaty.

Dla uzyskania efektu relaksującego wykorzystaj liście z drugiego i trzeciego parzenia. Liście te należy parzyć dłużej, powyżej 3 minut.

W jaki sposób włączyć zieloną herbatę do diety, by odczuć jej działanie?

Możemy rozpisywać się nad zaletami zielonej herbaty, ale jeśli nie włączymy jej do swojej diety w odpowiedni sposób i w odpowiedniej ilości, zielona herbata nie zadziała.

Warto zaznaczyć, że zielona herbata jest dodatkiem, który może wspierać Cię w osiągnięciu zamierzonego celu, ale nie jest Złotym Graalem, dzięki któremu cokolwiek stanie się samo. Od samego picia zielonej herbaty nie zdobędziesz nagle najlepszej formy życia, ani też twoje życie nie zmieni się o 180 stopni.

Samo picie zielonej herbaty nie zdziała cudów, ale może Ci pomóc. L-teanina i kofeina zawarte w tym napoju mogą naprawdę pomóc ci skupić się, zrelaksować lub dodać energii, w zależności od tego, w jaki sposób przygotujesz swój napar. 

Jeśli zależy Ci na właściwościach zielonej herbaty związanych ze spalaniem tkanki tłuszczowej, pomyśl o włączeniu suplementu z jej ekstraktem. W takiej wersji jej działanie będzie dużo efektywniejsze.

Podsumowując

Zielona herbata może być dobrym dodatkiem do diety kulturystów i innych sportowców. By wyciągnąć z niej jak najwięcej korzyści, sięgnij nie tylko po napar, ale również po suplement diety z jej ekstraktem. Zielona herbata jest pełna przeciwutleniaczy i ma szereg ogromnych korzyści zdrowotnych, które sprawiają, że warto ją pić.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.