Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Diety okiem dietetyka: Dieta Zone

Diety okiem dietetyka: Dieta Zone
Ocena dietetyka: kluczowym aspektem tej diety jest właściwa proporcja pomiędzy dostarczanymi makroskładnikami takimi jak białko, tłuszcz i które zdaniem autora powinna stanowić odpowiednio 30%, 40%, 30% kaloryczności jadłospisu. Tak więc porównując te zalecenia do obowiązujących zasad żywienia jest to dieta wysokobiałkowa. Zwiększona podaż protein faktycznie sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej i może przyczyniać się do poprawy niektórych parametrów metabolicznych. Autor zaleca także unikanie wysokoprzetworzonej i wysokoglikemicznej żywności co jest bez wątpienia słuszne.

Niestety dieta Zone była i jest przedmiotem krytyki ze strony wybranych środowisk naukowych. Podstawowym zarzutem jest zawyżanie spożycia protein (zaniżanie węglowodanów) i mogące mu towarzyszyć zwiększone spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych. Trzeba jednak przyznać, że zarzuty te wydają się mieć kilka istotnych wad. Po pierwsze 30% udział białka w diecie nie jest zagrożeniem dla zdrowia, po drugie nie musi za sobą pociągać zwiększonego spożycia tłuszczy nasyconych.

Reasumując: dieta ZONE jest dość ciekawą koncepcją wśród rozmaitych modelowych diet i więcej przemawia raczej na jej korzyść niż – niekorzyść. Poleca się jednak dopasowywanie codziennego menu do indywidualnych potrzeb organizmu w tym – zapotrzebowania energetycznego, które dla osób o różnych parametrach antropometrycznych (np. masa ciała, wzrost) i różnej aktywności fizycznej są odmienne.

Przejdz do szczegółów i prezentacji diety