Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Diety okiem dietetyka: Dieta proteinowa (Dukana)

Diety okiem dietetyka: Dieta proteinowa (Dukana)
Ocena dietetyka: autor diety postanowił wykorzystać odchudzający potencjał białka. Faktycznie zwiększenie podaży protein kosztem innych makroskładników zazwyczaj prowadzi do szybkiego ubytku tkanki tłuszczowej. Spowodowane jest to z jednej strony sycącym potencjałem białka (nasz mózg jest wyczulony na jego niedobór, zwiększenie podaży – zmniejsza łaknienie), a z drugiej zjawiskiem zwanym SDDP (swoiście dynamicznym działaniem pokarmu), czyli zdolnością do nasilania wydatku energetycznego przez pożywienie.

Przejdz do szczegółów i prezentacji diety

SDDP białka jest wielokrotnie wyższe niż SDDP węglowodanów i tłuszczy, co oznacza, że jedząc pokarmy białkowe – spalamy więcej kalorii.

Niestety „faza uderzeniowa” diety proteinowej jest nie do przyjęcia. Niedopuszczalne jest opieranie się jedynie na pokarmach białkowych, z niemal całkowitym wykluczeniem węglowodanów i tłuszczy - w tym zasadotwórczych warzyw będących źródłem witamin, związków fenolowych i błonnika. W literaturze naukowej spotkać się można z terminem rabbit-starvation (królicza-głodówka), który dotyczy formy ostrego niedożywienia, wynikającego z dysproporcji pomiędzy spożyciem protein i innych składników pokarmowych. Wystąpienie tego stanu jest związane z ograniczeniem „mocy przerobowych”wątroby i nerek co może doprowadzić do zbyt wysokiego poziomu amoniaku i/lub mocznika we krwi. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z układem trawiennym wynikające z niedoboru włókna pokarmowego (błonnika).

Reasumując: dieta, choć jest skuteczna i bardziej rozsądna niż wiele egzotycznych modeli żywieniowych, to zwłaszcza w pierwszej fazie – może być niebezpieczna dla zdrowia. Choć zwiększenie podaży protein w diecie jest rozwiązaniem sensownym w kontekście redukcji tkanki tłuszczowej, to polecałbym dokonując stosowanych modyfikacji nie wzorować się zbytnio na zaleceniach autora.

Przejdz do szczegółów i prezentacji diety