Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Diety okiem dietetyka: Dieta proteinowa (Dukana)

Diety okiem dietetyka: Dieta proteinowa (Dukana)
Ocena dietetyka: autor diety postanowił wykorzystać odchudzający potencjał białka. Faktycznie zwiększenie podaży protein kosztem innych makroskładników zazwyczaj prowadzi do szybkiego ubytku tkanki tłuszczowej. Spowodowane jest to z jednej strony sycącym potencjałem białka (nasz mózg jest wyczulony na jego niedobór, zwiększenie podaży – zmniejsza łaknienie), a z drugiej zjawiskiem zwanym SDDP (swoiście dynamicznym działaniem pokarmu), czyli zdolnością do nasilania wydatku energetycznego przez pożywienie.

SDDP białka jest wielokrotnie wyższe niż SDDP węglowodanów i tłuszczy, co oznacza, że jedząc pokarmy białkowe – spalamy więcej kalorii.

Niestety „faza uderzeniowa” diety proteinowej jest nie do przyjęcia. Niedopuszczalne jest opieranie się jedynie na pokarmach białkowych, z niemal całkowitym wykluczeniem węglowodanów i tłuszczy — w tym zasadotwórczych warzyw będących źródłem witamin, związków fenolowych i błonnika.

W literaturze naukowej spotkać się można z terminem rabbit-starvation (królicza-głodówka), który dotyczy formy ostrego niedożywienia, wynikającego z dysproporcji pomiędzy spożyciem protein i innych składników pokarmowych. Wystąpienie tego stanu jest związane z ograniczeniem „mocy przerobowych”wątroby i nerek co może doprowadzić do zbyt wysokiego poziomu amoniaku i/lub mocznika we krwi. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z układem trawiennym wynikające z niedoboru włókna pokarmowego (błonnika).

Reasumując: dieta, choć jest skuteczna i bardziej rozsądna niż wiele egzotycznych modeli żywieniowych, to zwłaszcza w pierwszej fazie – może być niebezpieczna dla zdrowia. Choć zwiększenie podaży protein w diecie jest rozwiązaniem sensownym w kontekście redukcji tkanki tłuszczowej, to polecałbym, dokonując stosowanych modyfikacji, nie wzorować się zbytnio na zaleceniach autora.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.