Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jestem na diecie i nie chudnę – co robić?

Redukcja tkanki tłuszczowej, to proces powiązany jest z rozmaitymi restrykcjami żywieniowymi, po prowadzeniu których otrzymujemy dietę odchudzającą. Wydawałoby się więc, że stosowanie niskokalorycznej diety stanowi optymalne rozwiązanie skutkujące utratą nadmiaru masy ciała. W praktyce jednak nieraz zdarza się, że pomimo „diety”, ubytek masy ciała nie następuje, albo widoczny jest jedynie w pierwszych kilku – kilkunastu dniach po zmianie sposobu odżywiania. Czym to jest spowodowane?

Odpowiedź jest prosta: zazwyczaj złą dietą

Najczęstszą przyczyną jest stosowanie modeli żywieniowych, które zakładają drastyczne restrykcje w ilości spożywanej żywności. Skrajnie niskokaloryczne diety, po początkowym okresie szybkiej redukcji masy ciała wywołują specyficzne zmiany adaptacyjne organizmu. Organizm zaczyna „przyzwyczajać się” do niskiej podaży składników energetycznych, wprowadza plan kryzysowy i spowalnia przebieg procesów metabolicznych. Dodatkowo diety-głodówki przyczyniają się do utraty tkanki mięśniowej, a mięśnie – nawet w stanie spoczynku – spalają kalorie. 1 kg mięśni, pozwala zużytkować w ciągu doby nawet 100 dodatkowych kalorii. Tak więc po kilku dniach radości przychodzi zastój i frustracja, w dłuższej perspektywie czasowej pojawiają się problemy zdrowotne.

Jakość spożywanej żywności

Pamiętać należy, że „kaloria kalorii nierówna”, ważna jest więc jakość spożywanej żywności. Jeśli produkty żywieniowe o wyższej gęstości odżywczej (czyli kiedy na jedną kalorię przypada więcej innych składników odżywczych), zamienimy na produkty o niższej gęstości odżywczej, doprowadzimy do niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu naszego organizmu, których objawem może być np. zahamowanie procesu odchudzania.

Podsumowanie

Odchudzanie, jak wszystkie inne odpowiedzialne czynności, wymaga pewnej wiedzy. Nie powinna być to jednak wiedza zaczerpnięta z kolorowych gazet. Bardzo niskokaloryczne, często jednostronne diety pomimo początkowej spektakularnej nieraz skuteczności, szybko doprowadzić mogą do stagnacji, frustracji i problemów zdrowotnych. Kończą się też najczęściej efektem jo-jo. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.