Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak być bardziej zdyscyplinowanym?

Jak być bardziej zdyscyplinowanym?
Dyscyplina jest jednym z najważniejszych czynników umożliwiających odniesienie sukcesu – zarówno w aspektach czysto zawodowych, jak i tych związanych z poprawą estetyki sylwetki. Jeżeli podejmujesz wyzwanie i pragniesz osiągnąć upragniony cel w postaci redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej czy rozbudowy tkanki mięśniowej samodyscyplina jest niezbędna. Tak naprawdę tylko ty sam jesteś w stanie zmusić się do tego, aby zrezygnować z leżenia plackiem przed telewizorem, z paczką chipsów w jednej ręce i piwem w drugiej…

Mit łatwego sukcesu

Patrząc na zadbaną sylwetkę kolegi czy koleżanki, czujemy ukłucie zazdrości. O lepsze geny i możliwości, podarowane przez matkę naturę. Nie bierzemy pod uwagę, że dana osoba od kilku lat regularnie wyciska siódme poty na siłowni, dba o zbilansowane odżywianie, rezygnuje z grubych imprez i śmieciowego jedzenia na rzecz zdrowego i aktywnego trybu życia. Podobnie sprawa wygląda z ludźmi, którym udało się odnieść sukces w każdej inne dziedzinie życia – okupiony jest z godzinami ciężkiej, ale satysfakcjonującej pracy, wiąże się z poświęceniami i licznymi wyrzeczeniami. Rzadko się zdarza, aby sukces wiązał się z nic nierobieniem i samym chceniem.

Nie czekaj, aż najdzie Cię ochota

Jeżeli wytyczyłeś sobie realne do osiągnięcia cele i faktycznie zależy Ci na ich osiągnięciu, zaplanowałeś przy tym przemyślaną strategię, to nie zwlekaj z działaniem do czasu aż najdzie cię ochota na wprowadzanie zmian. Może okazać się, że po prostu nie przyjdzie nigdy – a ty zostaniesz przed telewizorem z odstającym brzuchem, smutną miną i niespełnionymi marzeniami o zadbanej sylwetce. Nie ma się co oszukiwać, że należy w życiu robić wyłącznie rzeczy łatwe i przyjemne, a tych trudnych i związanych z odczuwaniem stresu należy unikać. Paradoksalnie podejmowanie ryzyka i pokonywanie przeciwności losu oraz zmaganie się z własnymi słabościami stanowi element samorozwoju, dający przy tym sporo satysfakcji.

Kończ to, co zaczynasz

W sytuacji, kiedy zmobilizujesz się do działania, rozpoczniesz trening i przygodę ze zdrowym odżywianiem, za punkt honoru postaw sobie „doprowadzanie sprawy do końca”. Wszelkie obietnice i postanowienia składane samemu sobie traktuj poważnie – to ważne aby mieć szacunek do samego siebie i realizować zaplanowane działania punkt po punkcie. Dzięki temu wrasta poczucie własnej skuteczności, łatwiej będzie skoncentrować się na długoterminowych celach a także narasta motywacja. W ten sposób wypracowuje się nawyki – jeżeli raz uznasz, że możesz ulec wymówkom, będziesz to robił zawsze.

Ignoruj negatywnych ludzi

Najbliższe otoczenie posiada w sposób istotny oddziałuje na jakość naszych działań – również tych ukierunkowanych na poprawę estetyki sylwetki. Inni ludzie mogą posiadać negatywny wpływ na Ciebie i Twoje samopoczucie – co z pewnością przełoży się niezbyt pomyślnie na zapał i zaangażowanie. Dlatego nie pozwól im na to! Szczególnie niebezpieczne dla powodzenia Twojego planu są jednostki sfrustrowane własnymi niepowodzeniami – naucz się ignorować ich pesymizm i czarnowidztwo.

Przestań wątpić

Sposób myślenia posiada niebagatelny wpływ na zachowanie i emocje. Co prawda chwile zwątpienia mogą zdarzyć się każdemu- zwłaszcza jeżeli masz za sobą trudny dzień, pełen nieprzyjemnych i stresujących sytuacji. Jednakże w żadnym wypadku nie powinieneś pielęgnować i celebrować tego typu odczuć. To prosty sposób na zabicie motywacji. Zamiast tego przypomnij sobie swój upragniony i wymarzony cel, a także pomyśl o tym wszystkim co już udało Ci się dokonać.

Podsumowanie

Aby wcielić w życie plan ukierunkowany na poprawę estetyki sylwetki, potrzebna jest odpowiednia dyscyplina, świadcząca o poważnym traktowaniu siebie i swojego celu. Będąc odpowiedni zdyscyplinowanym można wypracować zdrowe nawyki, które zaprocentują uzyskaniem wymarzonych rezultatów.

W artykule mówimy o: Odchudzanie