Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak kontrolować postępy w odchudzaniu bez ważenia się?

Jak kontrolować postępy w odchudzaniu bez ważenia się?
Monitorowanie wagi może być jednym ze sposobów mierzenia postępów i utrzymania motywacji. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że im mniej ważymy, tym lepiej, a gdy waga stoi w miejscu, to na pewno nie chudniemy. Nic bardziej mylnego. Należy wspomnieć, że waga nie zawsze jest odpowiednim wyznacznikiem dobrze wyglądającej sylwetki. Poniżej przedstawiamy kilka metod śledzenia Twoich postępów w drodze do upragnionej sylwetki.

Dlaczego waga nie jest najlepszym wyznacznikiem Twojej formy?

Kiedy wchodzisz na wagę, widzisz cyfry, które są tak naprawdę sumą wszystkiego, co składa się na Twoje ciało. Waga łazienkowa nie wie, ile waży Twój tłuszcz, mięśnie, narządy, skóra czy płyny. Może to określić urządzenie do określenia składu Twojego ciała, chociaż z pewnością nie jest precyzyjne w 100% i zawsze trzeba wziąć pod uwagę margines błędu.

Ważniejsze od cyfr pojawiających się na urządzeniu jest Twoje zdrowie i kondycja ciała. Doskonale wiemy, jak brak utraty wagi może również sprawić, że stracisz motywację do dalszych działań, nawet jeśli faktycznie robisz postępy, których nie widać na wyświetlaczu. Dla przykładu utrata mięśni spowoduje utratę wagi, ale może sprawić, że poczujesz się słabo, a Twoje ciało będzie wyglądało na "sflaczałe", czyli tzw. skinny fat. Czasem waga pokaże mniej ze względu na odwodnienie albo dlatego, że wczoraj zjadłe/aś mniej posiłków. Niezależnie od tego, czy chcesz stracić tkankę tłuszczową, zyskać mięśnie, czy utrzymać obecną wagę, możesz kontrolować swój progres na różne sposoby.

Centymetr krawiecki

Proste i tanie narzędzie do pomiaru Twoich obwodów to nic innego jak centymetr krawiecki. Jeśli planujesz redukcję wagi i chcesz kontrolować swoje postępy, miarka krawiecka idealnie się w tym sprawdzi. Pomiary dadzą Ci odpowiedź na pytanie, czy tracisz tkankę tłuszczową, czy stoisz w miejscu. Jeśli Twoja talia zacznie się zmniejszać, można założyć, że zmniejszają się zapasy tłuszczu i prawdopodobnie również tracisz na wadze. Ponadto utrata tłuszczu z brzucha wiąże się z poprawą zdrowia układu sercowo-naczyniowego i niższym ryzykiem cukrzycy.

Warto prowadzić tabelkę z pomiarami obwodów takich jak ramię, klatka piersiowa, talia w najwęższym miejscu i na wysokości pępka, biodra i udo. Raz w tygodniu, najlepiej o tej samej porze zmierz się i wpisz wynik w tabelę. Będziesz zaskoczona\y tym, co zobaczysz.

Odzież pomoże Ci ocenić Twoje postępy

Jeśli Twoje ubrania zaczynają być luźniejsze, zwłaszcza w talii, biodrach i udach, można założyć, że jesteś na dobrej drodze i tracisz tkankę tłuszczową. Analogicznie, jeśli Twoje ubrania zaczynają być nieco ciaśniejsze niż zwykle, prawdopodobnie przybywa Ci kilogramów, lub zatrzymuje Ci się nadmiar wody w organizmie. To wyraźny sygnał, że coś idzie nie tak i należy wprowadzić zmiany w diecie lub treningu. Każdy z nas ma w swojej garderobie ciuchy w nieco większym rozmiarze, aby w razie czego zakryć niechciany tłuszczyk. Pamiętaj, że nie tędy droga. Jeśli zauważysz, że ubrania robią się za ciasne, nie zmieniaj ich na większe. Przecież nie po to ciężko pracowała/eś, aby teraz wymieniać całą szafę?

Zdjęcia jako doskonały wyznacznik poprawy formy

Nawet jeśli codziennie patrzysz na siebie w lustrze, prawdopodobnie nie zobaczysz zbyt wielu zmian w swoim wyglądzie. Jednym ze sposobów na zauważenie efektów swojej ciężkiej pracy jest regularne wykonanie zdjęć sylwetki. Porównując jeden obraz z drugim, będziesz w stanie zobaczyć, jak zmienia się Twoje ciało i jak wielkie robisz postępy. W miarę utraty tłuszczu poprawi się definicja mięśni, a talia się zmniejszy. Wystarczy, że raz w miesiącu, najlepiej w tej samej bieliźnie, w tym samym miejscu i z podobnym oświetleniem zrobisz sobie kilka ujęć sylwetki z przodu, z boku i z tyłu. Po kilku miesiącach regularnych treningów i diety na pewno będziesz miał/a się czym pochwalić, gdy porównasz zdjęcia!

Pomiar fałdów skórnych

Niektóre siłownie i trenerzy personalni oferują pomiar fałdów skórnych. Wykonuje się go specjalnym przyrządem zwanym fałdomierzem, którym chwyta się fałdy skórne w różnych miejscach ciała. Im więcej ich się zmierzy, tym dokładniejszy będzie pomiar i oszacowanie wyników, które wskażą, ile wynosi poziom Twojej tkanki tłuszczowej. Możesz spróbować dokonać pomiarów samodzielnie, ale łatwiej będzie poprosić kogoś o pomoc, by zrobić to precyzyjnie. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, a niedokładny pomiar wpłynie na Twoje wyniki.

Podsumowanie

Ważenie się może być motywujące i utwierdzać Cię w przekonaniu, że Twoje treningi i dieta przynoszą oczekiwane rezultaty. Jednak forma to coś więcej niż tylko utrata wagi, a ta pokazuje tylko niewielką część tego, co dzieje się z Twoim ciałem. Skład ciała i jego wygląd zapewnia znacznie pełniejszy obraz tego, jakie robisz postępy, dlatego warto monitorować je, korzystając ze sposobów podanych w niniejszym artykule.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.