Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ważę niewiele, ale mam duży brzuch. Co zrobić?

Ważę niewiele, ale mam duży brzuch. Co zrobić?
Chude ręce, chude nogi, masa ciała w normie, ale brzuch jednocześnie zbyt duży, czego nie da się ukryć nawet pod luźnymi ubraniami. Trudno w takiej sytuacji być zadowolonym z własnej sylwetki, choć wydawać by się mogło, iż do szczęścia brakuje tak niewiele (tylko „poprawić” brzuch, bo reszta jest całkiem w porządku). Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę powyższy kłopot ma charakter nie tylko estetyczny ale również zdrowotny! Jak należy w takiej sytuacji zadziałać pod względem żywieniowym, by dodatkowo nie pogłębić problemu?

„Skinny fat” i metaboliczna otyłość przy normalnej masie ciała

O sylwetce typu skinny fat mówimy w sytuacji, gdy skład ciała jest zaburzony – tkanki mięśniowej jest zbyt mało, natomiast procentowy udział tkanki tłuszczowej jest zbyt wysoki. Co ważne, w przypadku takiej dysproporcji wspomina się nie tylko o defekcie estetycznym, ale również o poważnych konsekwencjach zdrowotnych – ryzyko występowania chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca jest zwiększone, podobnie jak w przypadku osób otyłych. Niestety aspekt ten bywa często bagatelizowany nie tylko przez jednostki dotknięte tą przypadłością, ale również przez lekarzy i dietetyków, którzy nie widzą problemu tak długo póki BMI jest prawidłowe!

Czym charakteryzują się osoby z sylwetką typu skinny fat?

Jednostki o sylwetce typu “skinny fat” wyróżnia zazwyczaj dalece nieprawidłowy wskaźnik talia-biodra i wyraźna dysproporcja w estetyce sylwetki. Do powyższych defektów dochodzi jeszcze zaburzona gospodarka lipidowa (podwyższony poziom triglicerydów i frakcji LDL- cholesterolu,  obniżony poziom HDL),  czemu towarzyszyć może insulinooporność.  Wyraźnemu nasileniu ulegają też procesy zapalne (zwiększony poziom białka C-reaktywnego, tzw. CRP), co sprzyja rozwojowi wielu chorób. Jak więc widać nagromadzenie tkanki tłuszczowej w centralnej części sylwetki może stanowić poważny problem.

Jak należy zadziałać pod względem żywieniowym?

W takiej sytuacji warto podejść do kwestii związanych z odżywianiem w sposób skrupulatny i przemyślany, gdyż nieopatrzenie można doprowadzić do pogłębienia dysproporcji sylwetki. Nie chcę się koncentrować w swoich zaleceniach wyłącznie na zakazach i ograniczeniach, chciałbym zwrócić uwagę przede wszystkim na to, co należy zrobić ze swoim jadłospisem oraz trybem życia:

  • posiłki powinny opierać się na niskoprzetworzonej żywności, charakteryzującej się dużą wartością odżywczą.
  • w każdym posiłku warto uwzględnić pełnowartościowe źródła białka ze szczególnym uwzględnieniem śniadania, co pomoże zapanować nad apetytem.
  • warto pomyśleć o rotacji w spożyciu węglowodanów, przesuwając ich spożycie na porę potreningową bądź też wieczorną (badania naukowe wskazują, że przesuwanie węglowodanów z wcześniejszych posiłków na wieczór pomaga poprawić skład ciała).

Poprawa jakości spożywanej żywności, połączona z wybieraniem najzdrowszych metod obróbki termicznej (np. parowanie, gotowanie, duszenie, grillowanie, krótkotrwałe smażenie) to podstawowa kwestia związana z poprawą estetyki sylwetki typu „skinny fat”, która jest typowa dla osób będących na diecie bogatej w rafinowane węglowodany (słodycze, dania fast food, produkty z białej mąki) ubogiej jednocześnie w pełnowartościowe białko (mięso, ryby, nieprzetworzony nabiał) oraz zdrowe źródła tłuszczu (np. tłuste ryby morskie, jaja, oliwa z oliwek, migdały). Warto również podkreślić, iż oprócz kwestii związanych z żywieniem, na efektywność postępów będą miały wpływ:

  • aktywność fizyczna (szczególnie polecane są ćwiczenia z obciążeniem),
  • optymalna ilość snu (deficyt snu lub jego kiepska jakość mogą pogłębiać istniejący problem).

O czym należy pamiętać?

W przypadku sylwetki charakteryzującej się nadmiernym otłuszczeniem i deficytem mięśni, należy unikać typowego „odchudzania” – nadmierny deficyt energetyczny połączony z brakiem podstawowych składników odżywczych to chyba najgorsze, co możemy sobie zafundować posiadając sylwetkę typu „skinny fat”. Przy wyznaczaniu deficytu kalorycznego zachować należy daleko posuniętą  ostrożność, w pierwszej kolejności koncentrując się na poprawie jakości uwzględnianych pokarmów i co ważne napoi. Zaburzony skład ciała przy jednoczesnej normalnej masie często obserwowany jest u osób palących papierosy, dlatego też rozstanie z tytoniowym nałogiem może okazać się pomocne w przywracaniu właściwego składu ciała.

Podsumowanie

Sylwetka skinny fat to coraz częstszy problem, jak się okazuje nie tylko natury estetycznej. „Dorabiają” się jej zarówno mężczyźni jak i kobiety, bardzo często ze względu na stosowanie niezbyt przemyślanych strategii odchudzających. Aby poprawić skład ciała zrewidować należy swój dotychczasowy sposób odżywiania oraz tryb życia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.