BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Krótszy sen, większy apetyt – nadwaga i otyłość u dzieci

Nadwaga i otyłość u dzieci to niezmiernie groźny i coraz bardziej powszechny problem. Aktywność fizyczna zastąpiona wielogodzinnym przesiadywaniem przed monitorem komputera lub telewizorem, dieta oparta na wysoko przetworzonych produktach niskiej jakości, duża ilość niezdrowych przekąsek (fast foody, słodycze, chipsy, soki i napoje gazowane) przyczyniają się do pogłębienia tego stanu. Kolejny czynnik mogący mieć wpływ na nawyki żywieniowe maluchów, a co za tym idzie na ich wagę, to jakość i długość snu.

Nadwaga i otyłość u dzieci to niezmiernie groźny i coraz bardziej powszechny problem. Aktywność fizyczna zastąpiona wielogodzinnym przesiadywaniem przed monitorem komputera lub telewizorem, dieta oparta na wysoko przetworzonych produktach niskiej jakości, duża ilość niezdrowych przekąsek (fast foody, słodycze, chipsy, soki i napoje gazowane) przyczyniają się do pogłębienia tego stanu. Kolejny czynnik mogący mieć wpływ na nawyki żywieniowe maluchów, a co za tym idzie na ich wagę, może stanowić sen.

Interesujące badanie: długość snu vs apetyt

W 2012 roku w Temple's Center for Obesity Research and Education w Filadelfii przeprowadzone zostało badanie, które miało na celu analizę wpływu długości snu na nawyki żywieniowe.

Udział w przedsięwzięciu wzięło 37 dzieci od ósmego do jedenastego roku życia, 27% z nich borykało się z problemem nadwagi lub też otyłości. Podczas pierwszego tygodnia badania uczestnicy spali normalną ilość godzin, następnie zostali podzieleni na dwie grupy. W drugim tygodniu jedna z nich spała krócej, drugiej zaś zwiększono ilość snu. W trzecim, ostatnim tygodniu, odwrócono proporcje (I grupa spala dłużej, II krócej).

Wyniki

Wyniki okazały się być niezmiernie ciekawe i stymulujące do kontynuowania i rozszerzenia tematyki badań. Mianowicie, naukowcy stwierdzili, że dzieci śpiące dłużej nie tylko zjadały mniej kilokalorii dziennie (średnio o ok. 130), lecz także ich waga zmniejszyła się o pół kilograma. Warto zauważyć, że poziom leptyny, czyli hormonu związanego z gospodarką energetyczną organizmu, był na lepszym poziomie w okresie, gdy długość snu została wydłużona.

Pojawiły się pytania, czy zwiększona ilość snu u dzieci dotkniętych problemem nadwagi/otyłości może mieć wpływ na zwiększenie aktywności fizycznej oraz na zmianę nawyków żywieniowych, a co za tym idzie większą utratę wagi. Naukowcy będą starali się uzyskać na nie odpowiedź.

Nadwaga i otyłość otyłość u dzieci Polsce – pesymistyczne statystyki

Wg danych, w Europejskim Regionie WHO, nadwaga jest najbardziej powszechnym problemem zdrowotnym wieku dziecięcego! Szacuje się, że około 20% dzieci zamieszkujących ER ma nadwagę, a ⅓ z nich dotknięta jest otyłością.

W latach 2007-2010 przeprowadzono projekt „Olaf”, objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Co z niego wynika?

  • Ponad 18% przebadanych chłopców i 14,5 % dziewczynek ma nadwagę lub otyłość

  • 20% - tyle wynosi odsetek polskich dzieci w wieku 7-18 lat z nadmierną masą ciała

  • Nadwaga i otyłość częściej dotykają chłopców, niż dziewczęta (szkoły podstawowe: 22% i 18%, gimnazja 15% i 12%, szkoły ponadgimnazjalne 17% i 10%)

  • Problem z nadawagą/otyłością częściej wystęuje u: dzieci w dużych miastach (powyżej 500 tysięcy mieszkańców) i na wsiach; dzieci posiadających własny pokój wyposażony w komputer/TV,  jedynaków. Wpływ ma również grupa rówieśnicza - przebywanie wśród osób z nadmierną masą ciała może skutkować przybieraniem na wadze.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.