Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

5 zalet treningu interwałowego

5 zalet treningu interwałowego
Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z odchudzaniem i treningami, może czuć się początkowo przytłoczony ilością informacji, często rozbieżnych. Skąd właściwie wiedzieć, która spośród tylu informacji, jest tą właściwą, którą należy wybrać? Często decydując się na daną aktywność, ludzie rezygnują już po kilku tygodniach, ponieważ nie widzą oszałamiających rezultatów. Zniechęcają się i wracają do swoich dawnych zwyczajów. I tak zataczają błędne koło.

Jeśli jesteś osobą, która chce nareszcie wyrwać się z tego błędnego koła, musisz wiedzieć, że liczy się przede wszystkim regularność i wytrwałość w tym, co robisz. To, co może najbardziej przybliżyć Cię do założonych celów, to urozmaicona dieta opierająca się głównie na produktach o niskim stopniu przetworzenia, trening siłowy oraz interwały. 

W dzisiejszym artykule zajmiemy się tym ostatnim. Trening interwałowy to trening o wysokiej intensywności, który przynosi fantastyczne efekty, może pomóc Ci ukształtować sylwetkę i poprawić sprawność.

Czym jest trening interwałowy o wysokiej intensywności?

Trening interwałowy o wysokiej intensywności to wyjątkowa metoda ćwiczeń, która znacząco zwiększa utratę tkanki tłuszczowej, nie powodując jednocześnie znacznej utraty tkanki mięśniowej. Jeśli nie uzyskiwałeś pożądanych rezultatów wykonując ćwiczenia o charakterze cardio i chcesz spróbować czegoś innego, interwały o wysokiej intensywności są warte wypróbowania. 

Oto 5 korzyści, jakie wiążą się z wykonywaniem treningu interwałowego:

Podnosi spalanie kalorii na długo po zakończeniu treningu

Wśród fizjologicznych podstaw oddziaływania treningu interwałowego na tkankę tłuszczową, leży między innymi zjawisko sekrecji adrenaliny i noradrenaliny, które wpływają na nasilenie lipolizy. Ponadto dochodzi do uwrażliwienia komórek mięśniowych na insulinę. Poprawia się również wewnątrzkomórkowy transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów.

Po intensywnym wysiłku znacznie podnosi się EPOC (dług tlenowy), co sprawia, że wydatki kaloryczne w ciągu kolejnych 24 godzin są podwyższone. Im więcej kalorii jesteś w stanie spalić w ciągu dnia po odbytym treningu, tym więcej tkanki tłuszczowej możesz stracić.

Niektórzy twierdzą, że cardio o umiarkowanej intensywności (np. chodzenie na bieżni przez godzinę) spali więcej kalorii, niż 20-minutowa sesja interwałów. Chociaż samo porównanie jest w istocie prawdą, nie należy zapominać, że znacznie bardziej liczy się to, ile kalorii spalasz w ciągu całej doby, niż to ile kalorii spalisz podczas samego treningu. Jeśli zależy Ci na spaleniu tkanki tłuszczowej, dobrym rozwiązaniem jest postawienie na trening interwałowy o wysokiej intensywności.

Nie wymaga dużych nakładów czasu

Żyjemy w świecie, w którym każda chwila wolnego czasu jest niezwykle cenna. Wiele osób nie ma możliwości, by poświecić godzinę czy dwie w ciągu dnia na treningi. Jednocześnie panuje błędne przekonanie, że długie treningi równają się większej utracie tkanki tłuszczowej. Dlatego też wiele osób rezygnuje z treningów, gdyż stwierdza, że nie ma na nie czasu. I tu pojawia się miejsce na trening interwałowy. Większość treningów można ukończyć w 20 do 30 minut, a korzyści będą trwać przez cały dzień. Co więcej, przy bardzo dużej intensywności treningów, nie trzeba, a wręcz nie należy wykonywać ich codziennie. Dwie-trzy sesje intensywnego treningu interwałowego w tygodniu w zupełności wystarczą.

Możesz wykonać go wszędzie

Nienawidzisz chodzić na siłownię? Ledwie dajesz radę wygospodarować 30 minut na trening, więc nie wyobrażasz sobie, aby jeszcze dojeżdżać na siłownię? Biorąc pod uwagę czas potrzebny na ćwiczenia i dojazd, całość może zając całkiem sporo czasu.

Trening interwałowy można wykonać w dowolnym miejscu i czasie! Nie potrzebujesz specjalnego sprzętu, specjalnej sali. Wszystko, czego potrzebujesz, to twoje ciało i kilkanaście minut i odrobina chęci. Trening możesz wykonać w domu, na schodach, na dworze, w lesie, na plaży, na siłowni. Gdziekolwiek chcesz. Ważne, by praca w trakcie ćwiczeń była naprawdę intensywna.

Znacznie poprawia wydolność tlenową

Trening interwałowy wpływa na poprawę wydolności tlenowej. Zaobserwowano poprawę wydolności tlenowej nawet do 100% w ciągu 2 tygodni, w czasie których grupa kobiet i mężczyzn wykonała 6 treningów interwałowych.

Jeśli biegasz i chcesz znacznie poprawić swoje wyniki biegowe, koniecznie wprowadź do planu treningowego interwały biegowe i trening siłowy. Bieganie stałym tempem nie przyniesie tak dobrych rezultatów.

Ograniczona utrata tkanki mięśniowej

Większość ludzi rozpoczyna ćwiczenia z myślą o utracie wagi. Niestety niemal pewnie jest, że w tym procesie utracona zostanie pewna część masy mięśniowej. Powodem jest rodzaj wykonywanych ćwiczeń oraz spore restrykcje kaloryczne. Jeśli chodzisz na bieżni przez godzinę dziennie, całkowicie rezygnujesz z treningu siłowego i znacząco ograniczasz spożycie kalorii, nie możesz oczekiwać, że zachowasz większość mięśni, gubiąc głównie tkankę tłuszczową.

Postępując zgodnie z odpowiednim protokołem treningu interwałowego o wysokiej intensywności, możesz ograniczyć utratę mięśni, jednocześnie spalając tkankę tłuszczową. 

Szczególnie zadowalające efekty przyniesie połączenie treningu siłowego, odpowiedniej diety i sesji treningu interwałowego. Nie należy jednak zapominać o śnie i odpowiedniej regeneracji. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.