Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Telewizja tuczy

Telewizja tuczy
Wiem, że tytuł może wydać się dość kontrowersyjny, ale nie jest on tylko pustą prowokacją, a wnioskiem z obserwacji przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców- osobno na mężczyznach, kobietach i dzieciach. Niestety zależność ta jest na tyle wyraźnie zarysowana, że trudno tutaj mówić o przypadku. Osoby, które więcej spędzają czasu przed telewizorem mają także wyższy wskaźnik masy ciała i większą ilość tłuszczu w organizmie.

Warto przyjrzeć się zaobserwowanej zależności, z której wynika, że osoby spędzające więcej niż trzy godziny dziennie patrząc w ekran były dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie otyłości niż osoby poświęcające tej czynności mniej niż godzinę dziennie. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn, jak i też – co szczególnie istotne – dzieci.

Oczywiście sceptycy mogą powiedzieć, że nie ma tutaj zależności przyczynowo-skutkowej, a jedynie zbieżność dwóch zdarzeń w czasie. Faktycznie może być teoretycznie i tak, iż osoby otyłe niechętnie wychodzą z domu, więc siedzą w nim i oglądają TV z braku innych zajęć. W tym ujęciu więc przesiadywanie przed telewizorem nie stanowiłoby przyczyny, a skutek nadwagi czy otyłości. Myśląc jednak zdroworozsądkowo: czas spędzony przed telewizorem to czas, w którym nasza aktywność fizyczna, a często i intelektualna, jest bliska zeru. Nasz wydatek energetyczny jest śladowy, a wiele osób lubi  seans telewizyjny łączyć z podjadaniem nie zawsze pożądanych produktów żywnościowych. Skupienie uwagi na programie czy filmie sprawia, że nie kontrolujemy ilości i jakości spożywanej żywności.

 Badania z zakresu psychologii behawioralnej wykazały jednak, że oglądanie reklam oddziałuje na wybory żywieniowe, choć  nawet sobie z tego nie zdajemy sprawy. Szczególnie na ten wpływ podatne są dzieci, ale i osoby dorosłe nie są oczywiście odporne. Niestety zdrowotność reklamowanych produktów żywnościowych często pozostawia wiele do życzenia, a chęć na ich spożycie pojawia się nagle, przy jakiejś okazji (podczas zakupów czy mijania sieci barów szybkiej obsługi). W ten sposób sukcesywnie, małymi kroczkami zamiast pracować nad formą i estetyką sylwetki powoli ją rujnujemy.

Oczywiście obwinianie jedynie telewizji za problem nadwagi i otyłości byłoby zachowaniem niedorzecznym.  Warto jednak zwrócić uwagę na pewną zbieżność i możliwe jej wytłumaczenie i zastanowić się czy ograniczenie czasu poświęcanego na wpatrywanie się w ekran nie jest po prostu rozsądne, nie tylko z resztą w kontekście pracy nad estetyką sylwetki…

 

 

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Odchudzanie