Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

„Wyszczuplający chip”, czyli odchudzanie rodem z filmów science-fiction

„Wyszczuplający chip”, czyli odchudzanie rodem z filmów science-fiction
W końcu musiało do tego dojść i stało się, naukowcom z Imperial College w Londynie udało się opracować unikatowy środek odchudzający, który umożliwiać będzie redukcję łaknienia nawet o 20%. Nie ma on jednak formy proszku do rozpuszczania w wodzie, kolorowych tabletek, ani kapsułek czy płynów. Można powiedzieć, że raczej przypomina program komputerowy, który wgrywa się bezpośrednio do… mózgu. To nie scenariusz filmu science-fiction. To dzieje się naprawdę, tu i teraz!

Konwencjonalne odchudzanie to przeszłość…

Realizowanie założeń odchudzającej diety bywa zazwyczaj trudne, nawet jak posiłki są dobrze zbilansowane i smaczne, to organizm najczęściej i tak negatywnie reaguje na sam deficyt energetyczny, którego wprowadzenie konieczne przecież jest dla uzyskania ubytku masy ciała. Mówiąc wprost, organizm nie lubi jak zaczyna mu się żałować niezbędnego paliwa i buntuje się gdy musi sięgać do rezerw zgromadzonych w centralnej części sylwetki oraz w rejonie ud i bioder. W reakcji obronnej uaktywnia on mechanizmy, które objawiają się narastającym i trudnym do zniesienia głodem. Istnieje wiele różnych żywieniowych trików, które mogą pomóc „oszukać głód”, ale żadna metoda nie daje 100% gwarancji. Zupełnie inaczej sytuacja ma wyglądać z odchudzaniem przy pomocy chipu.

Rewolucyjny pomysł

Unikatowy wynalazek profesora Chrisa Toumazou i profesora Stephena Bloom’a z Imperial College w Londynie po „podłączeniu” do nerwu błędnego wysyła sygnały, które są zdolne do oszukania ośrodka głodu i utwierdzenie mózgu w przekonaniu, że otrzymał wyższą niż w rzeczywistości dawkę jedzenia. Efektem jest zmniejszenie łaknienia i idące za nim w parze obniżenie spożycia pokarmu, skutkujące utratą zbędnych kilogramów. Przeprogramowywanie mózgu za pomocą implantu wydaje się rozwiązaniem niezwykle kontrowersyjnym, przypomina bowiem wgrywanie oprogramowania z płyty na twardy dysk komputera. Okazuje się, że sam pomysł jednak by takie rozwiązanie wprowadzić w życie ma wielu zwolenników, nie tylko wśród osób borykających się z zaawansowana otyłością, ale także wśród lekarzy i dietetyków.

Czy faktycznie uda się zrewolucjonizować odchudzanie?

Z pewnością trudno sobie wyobrazić sytuację, w której odchudzający chip trafia do sklepów jako produkt powszechnego użytku. Jeśli uda się wcielić w życie odchudzanie za pomocą implantu, to będzie to raczej alternatywa dla zabiegów chirurgicznych mających na celu np. zmniejszenie objętości żołądka. Jeśli urządzenie przejdzie wszystkie wymagane badania i okaże się zarówno skuteczne jak i bezpieczne, to bez wątpienia będziemy mogli mówić o rewolucji, podobnie jak rewolucją było opracowanie i zastosowanie rozruszników serca. Niestety nie ma co liczyć, że w raz z prowadzeniem w życie „odchudzania za pomocą implantów” problem nadmiernej masy ciała zniknie z powierzchni ziemi. Rozwiązanie to będzie zapewne stosowane jedynie w szczególnych przypadkach. Tak więc rola odpowiedniego trybu życia obejmującego zrównoważoną dietę i regularną aktywność fizyczną  z pewnością nie straci na znaczeniu.

W artykule mówimy o: Odchudzanie